Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleyebilir miyiz ?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Kazen tarafından 2 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  2 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Kazen
 1. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  14.803
  Beğeni:
  33.954
  Ödül Puanları:
  663
  Hayır bu yöntem Türkiye'de kanunlarla kesin olarak yasaklanmıştır. Ancak cinsiyete bağlı geçiş gösteren kalıtımsal hastalık durumu söz konusu olabilir.

  Bu durumda PGT ile cinsiyet tayini yapılabilir.
   
 2. 28 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Kazen
 3. arzuizmir

  arzuizmir Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2006
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  doğanın dengesi bozulacak ya ,
   
 4. 4 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Kazen
 5. DALOLIM

  DALOLIM pes etmek yok yola devam Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  448
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Bencede Allahin Verdigine Razi Olmak Lazim
   
 6. 29 Aralık 2006
  Konu Sahibi : Kazen
 7. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  14.803
  Beğeni:
  33.954
  Ödül Puanları:
  663
  ABD'de bilim adamları anne ve babalara bebeklerinin cinsiyetini belirlemeyi kolaylaştıran bir yöntem geliştirdi. Yöntem kız çocuklarda % 92, erkek bebeklerde ise % 72 başarı sağlıyor. Şimdiye kadar bu yöntemle sadece ABD'de 200 bebeğin doğduğu bildiriliyor.


  Şimdiye kadar cinsiyet belirleme için çeşitli yöntemler geliştirildi, hatta ülkemiz de klinik bile açıldı. Yöntem, erkeğin sperminin ayıklanması üzerine kurulu. Erkek spermlerinde X ve Y kromozomları bulunuyor. Annenin yumurtasında ise iki adet X kromozomu bulunuyor. XX çiftleşmesi olduğunda bebek kız, XY çiftleşmesi olduğunde ise bebek erkek doğuyor.


  SPERMLER AYIKLANIYOR


  Şimdi bilimadamları % 50 olan bu ihtimali, yeni geliştirdikleri teknikle yükseltmeye çalışıyor. ABD'nin Virginia eyaletindeki Fairfax kentindeki Genetik ve Tüp Bebek Enstitüsü, bebeğin cinsiyetinin belirlenmesini bir hayli kolaylaştırdığını ve % 90 gibi bir oranla bebeğin cinsiyetinin önceden belirlendiğini iddia ediyor.


  Spermlerin ayıklanması sayesinde isteyen kız, isteyen de erkek bebek sahibi olabiliyor. Maliyet ise 2.7 milyar lira. Uzmanlar bu teknikle sadece erkek çocuklara geçen genetik hastalıkların önlenebileceğini belirtiyor.


  İsviçre'deki kongrede yeni cihazın tanıtımını yapan Dr. Harvey Stern, tekniğin henüz deneme safhasında olduğunu ancak bir hayli başarılı sonuç alındığını bildirdi. 284 embriyonun % 90'ında cinsiyet belirlemeyi gerçekleştirebildiklerini söyledi. Bu embriyolardan % 92'si kız, % 8'i ise erkek.


  Çocuklarda ortaya çıkan hemofili ya da kas erimesi gibi hastalıklar, X kromozomundaki hatalardan kaynaklanıyor. Erkek çocuklarda tek X kromozomu bulunduğundan bu genetik hastalıklar erkeklerde daha çok ortaya çıkıyor. Yeni yöntemle bebeğin kız olması sağlanarak, genetik hastalıkların ortaya çıkması engellenmiş olacak.


  CİNSİYETİ EVDE BELİRLE


  Çünkü kız çocuklarında iki adet X kromozomu bulunuyor, çocuk anne ya da babanın birinden bozuk X kromozomu alsa da iyi X kromozomu, bozuğu devredışı bırakıyor. Bu durumda hastalık ortaya çıkmıyor. Londra Üreme Sağlığı Kliniği'nden Prof. Ian Craft, benzer tekniklerin İngiltere'de de denendiğini ancak pek parlak sonuç alınmadığını belirtiyor.


  Prof. Ian Craft, gelecekle ilgili şimdilik uçuk görünen bir öngörü de bulunup ‘‘Belki ilerde eczaneden test alıp, spermleri X ve Y kromozomlarına ayıplayıp cinsiyeti evde belirleyebilirsiniz’’ diyor.


  Ailelerin miras yüzünden ya da ailedeki cinsiyet oranını dengelemek için çocuk cinsiyetini belirlemek isteyebilme ihtimali de, yeni tekniğin suistimale açık yanı. Ayrıca uzmanlar bu yöntemin güvenilirliği konusunda şüpheli ve çocuğun uzun vadede sağlığını nasıl etkileyeceği konusunda veriler bulunmadığına dikkat çekiyorlar.


  306 ÇİFTE UYGULANDI


  Şimdiye kadar ABD'deki klinikte 306 çifte MicroSort uygulanmış ve yaklaşık olarak 200 bebek bu yöntemle dünyaya gelmiş. Kız bebeklerde % 92, erkek bebeklerde ise % 72 oranında başarı sağlanmış. Yeni tekniğin yakında İngiltere'de de uygulanabileceği söyleniyor.


  Kliniğe başvuran çiftlerin % 80'nin farklı cinsiyette bir çocuğa sahip olmak istedikleri, geri kalanların ise sağlık sorunları yüzünden bu yöntemi uyguladıkları bildirildi.


  Dr. Stern, ‘‘Bu cihaz, çok sevilen, çok istenen çocuklar dünyaya getirmek için üretildi. Aileler genelde, ‘kızımı ya da oğlumu çok seviyorum, ama küçük bir kızım olsaydı ona şirin elbiseler alırdım' diyor. Mesela bir baba adayının, şarap mahzeni var bunu oğluna bırakmak istiyor. Bu tür şeyler benim için problem değil’’ diyor.


  Yöntem nasıl uygulanıyor?  Spermde XY kromozomu, yumurtada ise XX kromozu bulunuyor.


  Döllenme XX olarak gerçekleştiğinde bebek kız, XY çiftleşmesinde ise erkek oluyor.


  X kromozomları, Y kromozomlarına göre daha iri oluyor.


  Bilimadamları X ve Y kromozomlarını ayıklıyorlar.


  Bebek kız istendiğinde yumurta X kromozomuyla döllendiriliyor.


  Erkek istendiğinde ise yumurta Y kromozomuyla döllendiriliyor.
   
 8. 17 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Kazen
 9. SEN_KOLIK

  SEN_KOLIK herkez YALANCI!! Pro Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.531
  Beğeni:
  1.783
  Ödül Puanları:
  363
  ben bu ay tup bebek tedavisine basliyorum transferde maximal iki tane ebryo konuluyor eger ikisininde tutma sansi varsa biri kiz biri erkek olsun isterim cunku bu isi tekrar yapma gucunu bulamayacagiman korkuyorum zaten tek iki sansim kaldi yasadigim yerde saglik acisindan dört seferden fazla tüp bebek tedavisi uygulamak yasak. eger bunu yapmanin bi yolu varsa bilmek isterim