Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Türk Çini Sanati

Konusu 'Diğer Sanat Alanları' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  7 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.930
  Beğeni:
  18.606
  Ödül Puanları:
  488
  Geleneksel Türk Sanatlarından olan çini, genellikle mimari yapıların, cami, köşk. saray, çeşme, türbe ve benzeri yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılmış bir seramik ürünüdür. Çinilerimiz tür olarak ikiye ayrılır.

  1- Duvar çinileri, batılıları Tile-Art dedikleri bu türe eskilerimiz Kaşi demişlerdir.

  2. Evani denilen bu tür tabak, vazo, kupa, kase, sürahi, bardak ve benzeri seramik ürünlerinden oluşmaktadır. Bu türe halen kullanma seramikleri demekteyiz.

  Türkler çok eski zamanlardan beri , binalarını, çinilerle süslemeyi tercih ediyorlardı. Özellikle İslamiyeti, kabul eden Karahanlılar (955) devleti döneminde mabetlerini çinilerle süslemeye başlamışlardı. Bu tercih Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları Zamanında gelenek halini almış ve daha sonraları Osmanlılar döneminde de devam etmiştir. Selçuklu çinilerinin özelliklerinden kısaca bahsetmemiz gerekirse, bunların kare veya dikdörtgen, altıgen şekillerinde olduklarını ve bir yüzlerinin, mavi, lacivert, toprak sarısı, turkuaz, siyah, kahverengi gibi sırla karıştırılmış renklerle boyanıp pişirilmiş olduklarını ve alçı veya horasan harç üzerine aplike edilmiş, mozayik şeklinde yapılmış süslemeler olduklarını söyleyebiliriz. Zamanla geliştirilen bu mozayik tekniğine Kufi tarzı yazılar ve rumi motiflerde katılmıştır. Tarihi dönemlerde gelişme gösteren Türk çini Sanatı 16. yüzyılda İznik çinileri ile zirveye ulaşmıştır.

  Çini, ortaya koyduğu çok renkli geniş yüzey olanlarını kaplama özelliği ve kalıcılığı ile Türk süsleme Sanatının en önemli unsuru ve malzemesi olmuştur. Camiler, medreseler, türbeler ve özellikle mimarisine çini ile mimari ifadeler kazandırmıştır. Çini süsleme 3 ana özelliği ile önemi açıklanmaktadır.

  1 Çok renklilik: Çini süsleme ile renk unsuru çok renkli olarak mimari ifadeye katılan bir boyuttur.

  2. Geniş yüzey alanlarını kaplama özelliği Genellikle kare levhalar halinde yapılan çiniler süsleme materyalini verir. Birkaç metrelik panolar halinde hazırlanan düzenlemeler yanında özellikle tekrarlanan süslemenin yer aldığı geniş yüzey alanı kaplamıştır.

  3- Kalıcılık: 900°C dolaylarında bir ısıda fırınlarda pişirilen çini levhalar, çiniyi süslemenin en kalıcı unsuru haline getirmiştir. Çini üzerinde yer alan süsleme desen olarak sonsuzluğa uzanan bir süreklilik kazanır.

  Türk çini Sanatında yeni tekniklere geçme, form ve Sanat zevkini ve yetkinliğini bozmadan geri götürmeden sürekli artan isteği daha kısa sürede karşılayacak yeni üretim teknikleri ve imkanlarının araştırılması ve bunların uygulanması ile mümkün olmuştur.
  Uygulama teknikleri sırası ile:
  1- Mozaik çini tekniği.
  2- Renkli sır tekniği
  3- Sır altına boyama tekniği.

  1- Mozaik Çini Tekniği: Türk çini Sanatında yaygın olarak kullanılan en eski teknik olan bu tekniğin kaynağını sırlı tuğla süslemenin aldığı söylenebilir. Mozaik çini tekniği 13.yy da Anadolu Selçuklu çini Sanatına kişiliğini kazandıran ve Osmanlı döneminin varlığını 15.yy'ın sonuna kadar sürdüren bir çini tekniği olmuştur.

  2- Ana teknik özelliği süslemenin, süsleme örneğinin doğrudan çinkolu saydam olmayan renkli sır ile yapılmasıdır. Bu teknikte levha üzerinde renkli sır ile boyama söz konusudur, renkli sır tekniğinde levha üzerinde süsleme örneğinde krom oksit bir bileşimle tekrar çizilmiş, kontür olarak verilmiş bu şekilde fırınlanan renkler birbiri içine akması önlenmiştir.

  3- Sır Altına Boyama: 13.yy’da Anadolu Selçuklu'da kullanıldığı gibi, 16.yy'ın ikinci yarısında Osmanlı'da gelişmesini tamamlayan bir çini tekniğidir.

  4- Perdah Tekniği: Bir sır üstü tekniğidir. Beyaz astarlı renksiz saydam sırlı levhalar üzerine altın ve gümüş tozları ile süsleme yapılıyor ve fırınlanıyor
   
 2. 25 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. alba

  alba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  elifcim merhaba ben alba
  cini tekniklerini bu kadar bilmen beeni bu kk de yalnız olmadıgımı gösterdi.bn amatörce cini yapıyorum ve cok saviyorum.bu konuda bana yardım edersen inan cok sevinirim saygı ve sevgiler.....
   
 4. 25 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. çixgxdem87

  çixgxdem87 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  133
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende pasparto kartonuna yapıyorum çini desenleri amatörce ama gerçeği kısmet olmadı duvarda güzel duruyo çerçevelerim :)
   
 6. 28 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. akasya1612

  akasya1612 Her gün yeni bir başlangıçtır.. Pro Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  817
  Beğeni:
  707
  Ödül Puanları:
  313
  1 yıl boyunca sır altı çini kursu gördüm, yardım edebileceğim herhangi bir durum olursa seve seve yaparım. Yaklaşık bütün ürünlerden ve desenlerden çalıştım..
   
 8. 22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Elif
 9. kriegerin

  kriegerin benim can oğlum Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  8.542
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  benimde çok ilgim var ama hiç nasip olmadı
   
 10. 14 Mart 2012
  Konu Sahibi : Elif
 11. Y_klbk

  Y_klbk Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  13 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.151
  Beğeni:
  89
  Ödül Puanları:
  108
  Cok guzel cını ama sırf goz ıstıo desenını parsomene ıgnelıosun onu delıosun uclu kaleme ucu nasıl takıosun aynı oyle ıgneyı takıosun onunla delıosun :) deldıkten sonra tabagnı wazonu neye yapmak ıstıosan ona parsomenını ayarlayıp kaydırmadan tutuosun we komur tozuyla surtuosun we desen tabagına cıkıo parsomenı kaldırıosun we kalemle cızıosun ondan snra boyuyosun sonra da sırlanmaya gonderıosun :) ıste bu kdr :) ama cok goz ısteyen bıse .. Gozun sagla degılse yapamazsın :)
   
 12. 2 Ocak 2013
  Konu Sahibi : Elif
 13. Lucila

  Lucila Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  253
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  48
  Anlatıldığı kadar keşke basit olsa=) sadece göz istemiyor. el yatkınlığı gerekiyo.r elinizin .titiz ve disiplinli çalışma isteyen bir sanat dalı.
   
 14. 12 Haziran 2014
  Konu Sahibi : Elif
 15. melahat59

  melahat59 Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2014
  Mesajlar:
  65
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Çini çalışırkenki keyif bir başkadır arkadaşlar :)

  your_app_name uygulaması kullanılarak device_name cihazından gönderilmiştir.
   
 16. 18 Şubat 2015
  Konu Sahibi : Elif
 17. blackrose79

  blackrose79 içim ürperiyor! ya evde yoksammm Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.868
  Beğeni:
  256
  Ödül Puanları:
  93
  teşekkürler paylaşım için