Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Türk kadınının %70 i obez

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve busra_tuna tarafından 7 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  7 Nisan 2007
  Konu Sahibi : busra_tuna
 1. busra_tuna

  busra_tuna Ziyaretçi

  Avrupa'da obezite sınırı olarak kabul edilen bel çevresi kalınlığının 88 cm.'den 80 cm.'ye düşürülmesi üzerine Türk kadınının yüzde 70'i abdominal obez sınıfına girdi.

  Kadınların bel çevresinden göbekliliği belirlemek için sınır değer olarak kabul edilen 88 santimetrenin Avrupa'da 80'e düşürülmesi nedeniyle yüzde 54 olan göbekli Türk kadını oranının yüzde 70'e çıktığı bildirildi. Antalya'da devam eden 4. Metabolik Sendrom Sempozyumu Düzenleme Kurulu Üyesi Kardiyoloji ve ıç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Temizhan, yaptığı açıklamada, göbeklilik (abdominal obezite) için belirlenen sınır değerlerin Avrupa'da yeniden tartışıldığını söyledi. Avrupa'da bel çevresine göre göbekli kadınları belirleme ölçüsünün 88 santimetreden 80 santimetreye düşürüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Temizhan, yeni ölçünün daha sağlıklı olduğunu kaydetti. Eski ölçülere göre Türk kadınının yüzde 54'ünün göbekli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Temizhan, "Avrupa'daki yeni sınır değere göre Türk kadınının yüzde 70'inin göbekli olduğu anlaşıldı. Göbeklilikte Avrupa'da bizden fazlası yok, Amerika ile yarışıyoruz'' dedi. Yaşlılıkta sorunun daha da büyüdüğünü, 60 yaşın üzerindeki kadınların yüzde 80'inin abdominal obez olduğunu söyleyen Temizhan bunu korkunç bir rakam olarak niteledi. Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ömer Kozan da abdominal obezitenin yaş ilerledikçe kalp hastası veya şeker hastalığına yakalanma olasılığını artıran metabolik sendrom için risk faktörlerinin başında geldiğini bildirdi.


  'BEĞENıLMEYLE ıLGıLı'
  Türkiye'de kadın ve erkek arasında metabolik sendrom sıklığının anlamlı derecede farklı olduğunu ifade eden Kozan, kadınların yüzde 38, erkeklerin ise yüzde 25'inde bu duruma rastlandığını söyledi. Prof. Dr. Ömer Kozan, "Özellikle 30 yaşından ve evlendikten sonra, yani beğenilme duygusu ortadan kalkınca metabolik sendrom artıyor'' dedi. Metabolik sendromlu kadınların sadece binde 2'sinin düzenli egzersiz yaptıklarını vurgulayan Kozan, sigarayı bırakma ve haftalık 150 dakikalık programlı egzersizin yılda ortalama yüzde 25 koroner arter hastalığına, yüzde 40 oranında da inmeye engel olabileceğini söyledi. Kozan, "Bunun hiçbir maliyeti de yok'' dedi.
  :bbo:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.