Türk kadınının başı ağrıyor

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eylül 2006
Mesajlar
1.454
Emoji Skoru
22
Türk kadınlarının yüzde 93’ü hayatlarının bir döneminde baş ağrısı çekiyor. Araştırmaya göre, kadınların yüzde 9.7’si her gün, yüzde 40’ı haftada 1-2, yüzde 37.8’i ayda 1-2 kez baş ağrısı çekiyor. Baş ağrısı çeken kadınların yüzde 71’i doktora gitmiyor.
Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen Akdeniz Baş Ağrısı Kongresi’nde konuşan Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cankat Tulunay, baş ağrısı ile ilgili yapılan araştırma konusunda bilgi verdi.

Araştırmaya göre, Türk kadınlarının yüzde 93’ü hayatlarının bir döneminde baş ağrısı çekerken, yüzde 9.7’si her gün, yüzde 40’ı haftada 1-2, yüzde 37.8’i ayda 1-2, yüzde 12’si de yılda 1-2 kez bu rahatsızlığı yaşıyor.

DOKTORA GİTMİYORLAR AMA İLAÇ KULLANIYORLAR
Kadınların yüzde 52’sinin başı orta, yüzde 35.6’sının şiddetli, yüzde 10.5’inin hafif, yüzde 4.8’inin de çok şiddetli ağrıyor. Kadınların yüzde 41.7’si bir saatten az, yüzde 26’sı 1-3 saat, yüzde 13’ü 3-6 saat, yüzde 6.8’i 6-12 saat, yüzde 7’si 12-24 saat, yüzde 4.5’i ise 2-3 gün ağrı çekiyor.

Baş ağrısı çeken kadınların yüzde 71’i bu şikayet nedeniyle doktora gitmediği gibi doktora gidenlerin yüzde 81’i de verilen tedaviyi düzenli uygulamıyor. Doktora gitmeyen kadınların yüzde 59’u ise ağrıları başladığında ilaç kullanıyor.

Kadınların yüzde 70.6’sı ayda 1-4 tablet, yüzde 20’si 5-10 tablet, yüzde 6’sı da 11-20 tablet ağrı kesici ilaç tüketiyor.

KADINLAR HAFİFE ALIYOR
Türk kadınlarının yüzde 11’inde migren görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Cankat Tulunay, fazla önemsenmeyen baş ağrılarının zaman zaman çok ciddi hastalıkların sinyalini verebildiğine işaret etti. Tulunay, “Baş ağrısı şikayetleri kadınlar tarafından hafife alınıyor. Özellikle tanısı konulmamış baş ağrılarında rastgele ağrı kesici ilaç kullanmak, yüksek tansiyondan başlayan bir sürü hayati tehlike yaratabilecek riskleri maskeleyerek ölüme davetiye çıkartmaktır” ded
 

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Şubat 2007
Mesajlar
5.091
Emoji Skoru
8
Hayatımda çektiğim en büyük acıdır diyebilirim baş ağrısı için o dayanılmaz ağrı zonklamalar vs vs önceleri başım ağrıdıkça ağrı kesici alır geçmesini beklerdim ama zamanla ağrıkesiciler hata antibiyotiklerde fayda etmez oldu loş ortamları daha çok sevmeye başladım ışık ve aydık ortamlar,gürültü beni çileden çıkarıyordu(hala da çıkarıyor)dayanamadım ve ankarada iyi bi hastaneye gittim bu yarıyıl tatilinde şükürler olsun ki kötü bi sonuçla karşılaşmadım migren teşhisi koyuldu doktorun dediği şey migren hayatında hep olacak buna alışmalısın.....alışırmıyım bilmem amabaş ağrısının insanı gram gram tükettiğini öğrendim şunu diyorum ki her hastalığın anası stres bu bir gerçek lütfen boş,önemsiz düşünmeye değmez şeyler için o tatlı canımızı sıkmayalım yoksa bana olduğu gibi hayatınıza hiç istemediğiniz bir anda,hiç istemediğiniz bir arkadaş girebilir.... en kötüsüde bir an olsun sizden ayrılmayı düşünmez sevgili buketciğim yazın için seni kutluyorum baş ağrısı çeken okursa doktora gitmek için gün ertelemez başı ağrımayan biri okursa da mutlaka baş ağrısı çeken bi arkadaşı vardır onu uyarmayı görev edinir
 

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eylül 2006
Mesajlar
1.454
Emoji Skoru
22
geçmiş olsun ber şule ...kardeşiminde migreni olduğunu öğrendik hemde bu sene öss'ye girecek Allah yardımcımız olsun...
 
Yukarı Alt