Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Türk Medeni Kanununda Değiştirilen ve Kaldırılan maddeler.

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve kırmızışarap tarafından 12 Mart 2007 başlatılmıştır.

  12 Mart 2007
  Konu Sahibi : kırmızışarap
 1. kırmızışarap

  kırmızışarap Ziyaretçi

  TÜRK MEDENİ KANUNU... Değiştirilen veya kaldırılan maddeler... 8 Aralık 2001'de Resmi Gazete'de yayımlanan ve 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı yasada zaman içinde çeşitli değişiklikler yapıldı, bazı maddeler veya fıkralar yürürlükten kaldırıldı.
  Yasanın "Dernekler" (birinci bölüm) ile ilgili bölümünde Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde (4. Uyum Paketi: 4778 ve 7. Uyum Paketi: 4963 sayılı yasalar) yapılan değişiklikler şöyle:
  (Bu değişiklikler madde metinlerine işlenmiştir.)
  2 Ocak 2003 - 4778 sayılı yasa ile (Resmi Gazete: 11.1.2003 - 24990) yapılan düzenlemeler:
  91. madde metni değiştirildi. Maddenin eski hali:
  "Dernekler, tüzüklerinde gösterilen amaçları gerçekleştirmek üzere, uluslararası faaliyette bulunabilirler ve yurt dışında şube açabilirler.
  Türkiye'de kurulan dernekler, amaçları doğrultusunda uluslararası alanda işbirliği yapılmasında yarar görülen hâllerde, Bakanlar Kurulunun izniyle yurt dışında kurulmuş dernek veya kuruluşlara üye olarak katılabilirler."
  92. madde metni değiştirildi. Maddenin eski hali:
  "Yabancı dernekler, uluslararası alanda işbirliği yapılmasında yarar görülen hâllerde ve karşılıklı olmak koşuluyla kültürel, ekonomik ve teknik konularda bilgi veya teknolojilerinden yararlanılmak üzere, Bakanlar Kurulunun izniyle Türkiye'de faaliyette bulunabilirler, şube açabilirler, üst kuruluşlar kurabilirler, kurulmuş üst kuruluşlara katılabilirler."
  4778 sayılı yasanın 36. maddesi hükmü:
  "MADDE 36. - Bu Kanunla değiştirilen Türk Medenî Kanununun 92 nci maddesi hükmü, dernek ve vakıf dışındaki diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlar hakkında da uygulanır."
  30 Temmuz 2003 - 4963 sayılı yasa ile (Resmi Gazete: 7.8.2003 - 25192) yapılan düzenlemeler:
  56. Maddenin 1. fıkrasında geçen "en az yedi gerçek kişinin" ibaresi "gerçek veya tüzel en az yedi kişinin" şeklinde değiştirildi.
  64. Maddenin birinci fıkrasında yer alan "gerçek kişi" ibaresinden sonra gelmek üzere "ile tüzel kişiler" ibaresi eklendi.
  66. Maddede yer alan "altı ay önceden" ibaresi madde metninden çıkarıldı. 82. Maddeye fıkra eklendi: "Tüzel kişi adına oy kullanacak kişi hakkında da yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır." 94. Madde metninden 2. fıkra çıkarıldı. Çıkarılan 2. fıkra: "Şube kurucularının, şubenin açılacağı yerde en az altı aydan beri oturmakta olmaları zorunludur."
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.