Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Türk Mutfağı Hangi Ülkelerin Mutfağı İle Daha Uyumlu?

Konusu 'Gurme Öneriyor' forumundadır ve Nevreste tarafından 12 Ocak 2019 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Nevreste
 1. Nevreste

  Nevreste Guru Üye Yönetici Editor

  Katılım:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  150.138
  Beğeni:
  194.425
  Ödül Puanları:
  763
  Türk mutfağı da her daim tüm dünyada dikkatleri üstüne çekmiştir. Ülkemiz birçok kültürün harmanlanıp ortaya çıkardığı mutfak kültürü ile meşhurdur.Osmanlı İmparatorluğu, Arap, Türk, Rum, Ermeni mutfaklarının karışımıyla çok fazla lezzeti barındıran, hatta bunların bazı yemeklerde karıştığı zengin bir mutfağa sahip olmuştur. Bu yüzden de özellikle Osmanlı imparatorluğunun hüküm sürdüğü ülkelerde damak tadınıza uygun lezzetler bulabilirsiniz. Hangi ülkelerin mutfakları ülkemizin mutfağına benzer sorusuna yanıt arıyorsanız konumuzu inceleyebilirsiniz.
  Balkan Mutfağı
  Osmanlı İmparatorluğu döneminde birçok Türkmen boyunun bu yöreye göç etmesi ile Boşnak ve Arnavutlarla karma evlilikler yapılmıştır. Bunun sonucunda da Türk mutfağı ile Balkan mutfağı harmanlanmıştır. Salata, çorba ve etli yemek türleri gibi birçok yemeği Balkan ülkelerine gittiğinizde bulma şansınız bulunur. Özellikle Saraybosna ve Üsküp bölgesinin köfteleri oldukça meşhurdur. Balkan ülkelerinde yine ülkemizin damak tadına uygun olan börek çeşitlerini de görmek mümkündür.
  Börek
  image.jpeg

  Elbasan Tava
  09C99E8C-DFB8-4387-A2A7-BFD5F0FADEF4.jpeg


  Şeftali Kebabı
  IMG_20160117_200521_900.jpg

  Etli Kuru Fasulye
  IMG_20160919_163732_640x360.jpg


  Akdeniz Mutfağı
  Komşu ülkelerimizin mutfaklarında sıkıntı yaşamayız. Aynı şekilde Avrupa’da da ülkemizin mutfağına yakın olan İspanyol ve İtalyan mutfaklarında da sıkıntı yaşamamaktayız. Balık türleri, zeytinyağlı yemekler, sos ve makarnalar, pide ve pizza ülkemizde var olan damak tadı ile uygundur. Kuzey Avrupa’da var olan ülkelerin damak tatları bizim mutfağımızla çok uymasa da artık dünyanın en önemli şehirlerinde, metropollerinin birçoğunda, Avrupa’nın ise hemen hemen tüm büyük kentlerinde döner bulma imkânınız bulunur. Uzakdoğu mutfağında yer alan tavuk yemeklerinin çeşitleri de damak tadımıza uyabilmektedir.

  Pizza
  image.jpg


  Makarna

  IMG-20171009-WA0070.jpg
  Fırında Rulo Lazanya
  2017-10-11 20.00.35.jpg


  Yaprak Sarması
  PicsArt_06-07-08.56.51.jpg

  Yunan Mutfağı

  Ülkemizden Yunanistan’a göç etmiş olan Rumlarında etkisi ile ülkemizin mutfağı ile Yunan mutfağı adeta birbiri ile aynıdır. Hatta lezzetlerimizin iç içe geçtiği bile söylenebilir. Ülkemiz balık isimlerinin çoğunluğunu Rumlardan almıştır. Osmanlı döneminde kıyı bölgelerde genellikle Rumlar oturmaktaydı. Bundan dolayı da zeytinyağlı ve balık kültürü sonradan ülkemize yerleşmiştir. Yunanistan’da da balıkların bir çoğunluğunun ismi bizimle aynıdır. Yunanistan’da Türk kahvesi, baklava, zeytinyağlı yemeklerin hepsini, yaprak sarması, enginar, imama bayıldı, et döner ve tavuk döner çeşitlerinin hepsini her yerde bulma imkanınız bulunmaktadır.


  Baklava
  $P1150213.jpg


  Türk Kahvesi
  806x378-bol-kopuklu-turk-kahvesi-nasil-yapilir-1500803505970.jpeg

  Suriye ve Lübnan Mutfağı
  Antep ve Hatay mutfağına bilen kişiler Suriye, Beyrut ve Lübnan’a gittiğinde kesinlikle yabancılık çekmez. Suriye ve Beyrut’ta sucuk, pastırma, kebap çeşitleri, fava, fatuş salatası, lahmacun, çoban salata, humus, belli başlı hamur kızartmaları, bamya, yaprak sarma ve içli köfte tarzındaki pek çok yemeği bu bölgelerde bulabilir. Hatta Suriye, Beyrut ve Lübnan’da herhangi bir restoranta girdiğinizde karnınızı rahatlıkla doyurup çıkma imkanınız bulunur. Ülkemizin tatlı kültürü de hemen hemen bu şehirler ile aynıdır. Künefe, helva ve baklava bu bölgelerin ve ülkemizin önemli olan damak tatlarından birkaç tanesidir.


  Humus

  29.jpeg  İçli Köfte
  12.jpeg

  Lahmacun
  17.JPG

  Künefe
  20.jpg