Turuncu Olmasına Rağmen Neden Kara Kutu Deniliyor?

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.160
22.803
Turuncu Olmasına Rağmen Neden Kara Kutu Deniliyor?


Hava yolu en güvenilir ulaşım ağı olmasına rağmen, yine de uçak kazalarının yaşandığı bir gerçektir. Yaşanılan her uçak kazasından sonra kara kutu arama haberlerini sıkça duyarız. Peki kara kutu nedir, ne işe yarar, gerçek rengi turuncu olmasına rağmen neden kara kutu dendiğini merak ettiğiniz oldu mu?


Kara kutu, uçuşa dair her tür veriyi kaydeden cihazın adıdır. Bir ticari yolcu uçağında 2 adet karakutu bulunur. Bunlardan biri uçuş esnasındaki verileri, diğeri ise pilotların birbirleriyle olan konuşmalarını kaydetmeyi sağlar.


Uçakların çarpma etkisini en düşük seviyeye indirmek için uçağın kuyruk kısmında yer alır. Kutudaki sinyal sistemi suyla temas halinde devreye girer ve kutunun bulunması için sinyal verir.


Veri kaydına ait kutudan kazanın neden kaynaklandığı, kokpitteki ses kaydından ise nasıl olduğuna dair bilgiler edinilir.


Kutunun içinde bulunan çipler, bütün bilgilerin kaydedilmesini sağlar. Kara kutu kazadan sonra dış etkilerden korumak için çok iyi bir şekilde korunmaktadır. Dışı titanyum ya da çelikle kaplı, içi ise yüksek ısıya karşı dayanaklı yalıtım sistemine sahiptir.


Uçuşun temel bilgilerini kayıt altına alan cihazlar ilk kez İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıç yıllarına dayanır. Ancak bunların hiçbiri kokpit seslerini kaydetmiyordu.


Dawid Warren adında Avustralyalı bilimci, 1953 yılında yaşanılan uçak kazasını soruştururken, “Keşke kaza olmadan önce keşke yaşanılan son saniyeleri dinleyebilseydik, o zaman bütün sır çözülürdü.” şeklinde düşünmesiyle bu fikir geliştirildi.


Resmi adı ‘Flight Recorder’ yani Uçuş Kaydedicisi olmasına rağmen cihaza kara kutu deniliyor. Peki turuncu renge sahip olan bu cihaza neden kara kutu adı verilmiştir?


İlk uçuş kayıt cihazlarının siyah renge sahip olması, içerdiği bilgiler nedeniyle herkesten gizli tutulması yani gizemli bir yapıya sahip olmaları ve ilk kayıt cihazları uçak düştükten sonra siyah kurumlarla kaplanması nedeniyle cihaza kara kutu denmiştir.
Eski bir teknolojiye sahip olan kara kutulara her zaman ulaşılamaması gibi nedenlerden dolayı farklı alternatif yolları aranıyor. Ancak uçaklarda yeni bir sisteme geçmek tüm havayolu şirketlerinin bütün uçaklarına bu sistemi getirmek zorunda olması demek. Bu nedenle kara kutular eski olmasına rağmen geçerliliğini koruyor.


bilderim.com
 
Yukarı Alt