Ülkemizde Ekolojik tatile talep yüksek

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.509
Emoji Skoru
20.857
Yaş
55
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası Projesi" (TaTuTa), klasik deniz, kum, güneş tatili dışında bir şeyler yapmak isteyen, ekolojik tarım bilince sahip yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

TaTuTa Proje Yürütücüsü Hilal Caber, ekolojik çiftliklerde tarım turizmini iki yıl önce başlattıklarını ve bu etkinliğe ilginin oldukça yoğun olduğunu bildirdi. Daha önce Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneğinin yürüttüğü rezervasyon ayağını bu yıl Genç Tura devrettiklerini, ancak ekolojik turlardaki çiftliklerle ilgili konularla yine derneğin ilgilendiğini belirten Caber, ekolojik tatili tercih edenlerin profiline de değindi.

Caber, şöyle devam etti:

"Ekolojik turizm için daha çok yurtdışından talep oluyor. Bunun nedeni de yurtdışında bunun oldukça bilinen bir şey olması. Türkiye'yi tanımak isteyen yabancılar bu yolu tercih ediyor. Şehir hayatından bunalmış, iş hayatının stresinden sıkılmış, temiz hava isteyen kitle tercih ediyor. Türkiye'den de bu programı tercih edenler ekolojik tarıma ilişkin bilince sahip insanlar."

Hilal Caber, TaTuTa projesini başlatırken amaçladıkları şeylere ulaştıklarını, bu tür turizmin şehrin kirliliğini köye götürmeyi engellediğini ve daha temiz bir turizm şekli olduğunu da belirterek, "Ayrıca üretici ve tüketici arasında ilişki kurulmasının da faydasını görüyoruz bu tür turizmde" dedi.

aTuTa projesi, bu konuda gönüllü olan çiftlikler ve turistleri buluşturuluyor. Ekolojik tarım yapılan çiftliklerde turistik ziyaret yapmak isteyenler için Muğla, Burdur, Erzincan, Kastamonu, Manisa, Gümüşhane, Amasya, Antalya, Çanakkale, Tokat ve Artvin'e kadar çeşitli illerde ziyaretçi kabul eden çiftlikler bulunuyor.
 
E

EU1

Ziyaretçi
UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
 
Yukarı Alt