Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ülkemizin gölleri

Konusu 'Hemşerim memleket nire ?' forumundadır ve EU1 tarafından 21 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  21 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Göl Yüzölçümü Derinlik Yer Su cinsi


  Van Gölü 3.713 km² 171 m Van Acı su
  Tuz Gölü 1.500 km² Aksaray Tuzlu su
  Beyşehir Gölü 656 km² 10 m Beyşehir, Seydişehir Tatlı su
  Eğridir Gölü 482 km² Isparta Tatlı su
  İznik Gölü 308 km² İznik Tatlı su
  Burdur Gölü 200 km² Burdur, Isparta Tatlı su
  Manyas Gölü 166 km² Balıkesir Tatlı su
  Acıgöl 153 km² Afyonkarahisar, Denizli Tatlı su
  Uluabat Gölü 134 km² 1-2 m Bursa Tatlı su
  Çıldır Gölü 115 km² Ardahan, Kars Tatlı su
  Akşehir Gölü 105 km² Akşehir, Konya Tatlı su
  Eber Gölü 104 km² * Tatlı su
  Erçek Gölü 98 km² * Tatlı su
  Hazar Gölü 86 km² Elazığ Tatlı su
  Bafa Gölü 60 km² * Tatlı su
  Köyceğiz Gölü 52 km² Köyceğiz Tatlı su
  Işıklı Gölü 49 km² * Tatlı su
  Nazik Gölü 48 km² * Tatlı su
  Sapanca Gölü 47 km² Adapazarı Tatlı su
  Salda Gölü 45 km² 184 m Burdur Tatlı su
  Yay Gölü 37 km² * Tatlı su
  Akyatan Gölü 35 km² * Tatlı su
  Balık Gölü 34 km² * Tatlı su
  Marmara Gölü 34 km² Salihli Tatlı su
  Çöl Gölü 32 km² * Tatlı su
  Durusu Gölü 25 km² İstanbul Tatlı su
  Karine Gölü 24 km² * Tatlı su
  Tuzla Gölü 23 km² Tuzla Tatlı su
  Küçükçekmece Gölü 16 km² Küçükçekmece, Avcılar Tatlı su
  Yaraşlı Gölü 16 km² * Tatlı su
  Haçlı Gölü 16 km² * Tatlı su
  Seyfe Gölü 15 km² * Tatlı su
  Akyayan Gölü 15 km² * Tatlı su
  Hozapin Gölü 14 km² * Tatlı su
  Arin Gölü 13 km² * Tatlı su
  Nemrut Gölü 12 km² Adıyaman Tatlı su
  Balık Gölü 12 km² * Tatlı su
  Büyükçekmece Gölü 11 km² Büyükçekmece Tatlı su
  Boluk Gölü 11 km² * Tatlı su
  Akdoğan Gölü 11 km² * Tatlı su
  Çavuşlu Gölü 9 km² * Tatlı su
  Düden Gölü 8 km² * Tatlı su
  Gala Gölü 8 km² Enez, İpsala Tatlı su
  Karataş Gölü 6 km² * Tatlı su
  Mogan Gölü 6 km² Salihli Tatlı su
  Palas Tuzla Gölü 106 km² 15 m Palas/Sarıoğlan/Kayseri Tuzlu su ​
   
 2. 21 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  van gölü
  Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi, Tatvan ilçesi sınırları içinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür.

  Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü'nün yüzölçümü 3.713 km²'dir. Van Gölü hem tatlısu hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistemdir. Suları tuzlu ve sodalıdır. Göl suyu tuzluluk oranı %o19, pH'sı ise 9.8 dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşmektedir. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Göl üzerinde feribotlarla Tatvan-Van demiryolu bağlantısı sağlanmakta; aynı zamanda bu demiryolu, İstanbul-Tahran demiryolu hatlarını da bağlamaktadır.

  Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton, 36 tür zooplankton ve tek bir tür balık (inci kefalı, Chalcalburnus tarichi) yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.'dir.

  Van Gölü'nün kıyısındaki bazı yerleşim birimleri (Van'dan başlayarak saat yönünde):


  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 4. 21 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  tuz gölü

  Tuz Gölü yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci büyük gölüdür. İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye'nin tuz ihtiyacinin %60'ından fazlasi bu gölden sağlanır. Ayrıca Tuz Gölü Türkiye'nin en sığ gölüdür. Tuz Gölü Lut Gölü'nden sonra %32,9'luk tuz oranıyla Dünyanın en tuzlu ikinci gölü olma özelliğine de sahiptir. Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte ve maksimum ölçüleri kuzyeden güneye 80, doğudan batıya ise 50 kilometredir. Çevresinde 3,000,000'a yakın nüfus gücü tutar.


  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 6. 21 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Beyşehir Gölü, Türkiye'nin üçüncü büyük gölü.

  İç Anadolu'nun batısına yakın, Beyşehir, Seydişehir arasındadır. Yüzölçümü 651 km², uzunluğu 45 km, en geniş yeri 25 kilometredir. Suları tatlı olup, derinliği en çok 10 m civarındadır. Çevresi, yüksekliği 2.000 metreyi aşan dağlarla çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1.115 metredir. Fazla gelen sular, yapılan bir kanalla doğrudan Çarşamba Suyu'na verilir. Konya Ovasının sulanması için Beyşehir kazası yanında büyük bir regülatör yapılmıştır.

  Gölün tabanı neojen göl tortularıyla doludur. Gölün bir özelliği de içinde pek çok adanın bulunmasıdır. Bunlardan bazıları; İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent adalarıdır. Gölde bol miktarda balık vardır.

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 8. 21 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  eğirdir gölü

  Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırları içinde yer almakta ve Göller Bölgesinin en büyük doğal zenginliklerinin başında gelmektedir. Kuzey – güney uzanımlı büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında oluşmuş tektonik bir göl olan eğirdir Gölü, 482 Km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin 4. büyük gölüdür. Deniz seviyesinden yaklaşık 917 metre yükseklikte bulunan göl, ortalama 14 metre derinliğe sahip olup en derin noktası 16,5 metre cıvarındadır. Kuzey – güney uzunluğu 50 km olan gölün, doğu – batı genişliği 3 – 15 kilometre arasında değişmektedir. Gölün kuzey tarafına doğru hoyran boğazıyla ayrılan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran Gölü, güneyde kalan büyük bölüme ise Eğirdir Gölü denilmektedir. Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadır.
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 10. 21 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 11. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  iznik gölü

  İznik Gölü, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda, Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye'nin 5. büyük gölü. Eskiçağda Askania adıyla anılan göl.

  Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır. Gemlik Körfezi'nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır. Yüzölçümü 298 km², denizden yüksekliği 85 m'dir. Genişliği en dar yerinde 11 km, doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km'dir. Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m'dir. Gölün suyu tatlıdır. Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Garsak Deresi'yle Gemlik Körfezi'ne boşaltır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır. Gölün suyu tuzsuz olmakla birlikte tarlaların sulanması için elverişli değildir. En çok sazan balığı yetiştirilir. Çevresi zeytinlikler, bağlar, meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdır
  .

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 12. 25 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 13. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Hazar Gölü


  Elazığ yakınlarında, güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan tektonik bir göl olan Hazar Gölü'nün, kuzeyinde Deveboynu, güneyinde ise Hazar Baba Dağları yer almaktadır. Göl suları tatlı olup, su girdisinin olduğu yerlerde küçük sazlıklar bulunmaktadır. Batıda kürk suyu ağzında Kürk Deltası, doğuda ise Zıkkım deresi ağzında Gezin Deltası oluşmuştur. Uzunluğu 22 km., genişliği 5-6 km civarındadır.

  Alanda en yaygın kuş topluluklarını batağanlar ve sakarme oluşturmaktadır.

  Hazar Gölü doğal sit alanı statüsündedir.

  Hazar Gölü tabanında bulunan batık yapılar ise; bir Ermeni şehrine ait saray ve manastıra aittir. 11. ve 12. yüzyıla ait bir Ermeni şehri olan Dzovk ve Surp Nışan Manastırı, bir dönem Harput (Ermeni) Krallığına da Sancaklık yapmıştır. Şimdilerde "Hazar Sulama Projesi" için Santrale gölden pompalanan su nedeniyle göl seviyesinde oldukça ciddi bir düşüş yaşanmış ve bu nedenle kalıntıların da bir kısmı su yüzeyine çıkmıştır. Kalıntıların ilk bulunduğu 80'li yıllarda göl tabanında bulunan arkeolojik eserler; buluntuların bir Ermeni medeniyete ait olduğuna kanıt kabul edilmektedir.


  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 14. 1 Şubat 2008
  Konu Sahibi : EU1
 15. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.