Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ülser

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  3 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.735
  Beğeni:
  18.246
  Ödül Puanları:
  488
  dil ülseri
  Dilde görülen; etrafı kırmızı, içi su dolu küçük kabarcıklar, dil ülserinin belirtisi olabilir. Derin ve sert kenarlı dil yaralarında, mutlaka doktora başvurmak gerekir. Diğer dil yaraları, hazımsızlık veya gripten kaynaklanabilir.

  mide ülseri
  Midenin iç yüzündeki belirli bir kısmın aşınması sonucu meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Sinir bozukluğu, midede asit fazlalığı, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin aşırı derecede kullanılması, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek, alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserini doğuran nedenler arasındadır. Hastalığın başlangıcında mide ekşimesi ve ağırlık hissi vardır. Hastanın ağzına, sık sık ekşi su gelir. Tat alma duygusu hafiflemiştir, dil paslıdır, hastanın rengi solmuştur. Karnın üst kısmına bastırılınca, acıma hissedilir. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra; en kısa zamanda tedaviye geçilmezse; yemeklerden 2-3 saat sonra sırta doğru yayılan şiddetli mide ağrıları başgösterir. Baş dönmesi ve terleme de görülür. Bu devrede, kusma ile bir miktar kan da görülebilir. Bazı kimselerin büyük abdestleri katran gibi olur. Bu işaretler, ülserin ilerlemiş olduğunu gösterir. Mide ülseri, bilhassa ilk bahar ve son bahar aylarında, çok rahatsız edici bir hal alır. Ağrı ve kanamalar artar. Mide ülseri, başlangıcında teşhis edilip de tedaviye başlanılacak olursa, telaşlanmaya ve korkmaya gerek yoktur. Bu durumda yapılacak ilk iş, üzüntüye kapılmamak, aksine bütün üzüntülerden sıyrılmaya gayret sarfetmektir. Sonra tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki hususlara kesinlikle uymak gerekir. - Tedavi süresince istirahat edin - Yemeklerinizi, her gün belirli saatlerde yiyin - Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayın - Sigara, çay, kahve ve alkolü bırakın - Diş sağlığına önem verin - Süt ve sütlü yiyecekler, yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, pelte ve haşlanmış balık, sebze püreleri ve patates yemeğini sofranızdan eksik etmeyin.

  onikiparmak bağırsağı ülseri
  İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir. Tedavi eidlmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar; onikiparmak bağırsağında ülserin meydana gelmesine yardımcı olur. Hasta, mide ekşimesi ve ağzına ekşi su gelmesinden şikayet eder. Ayrıca dili paslı, rengi solgundur, baş dönmesi ve fazla terleme de görülür. Midesinin üstüne basılınca, ağrı hisseder. Yemeklerden sonra da göğse doğru yayılan bir ağrı belirir. Bu belirtiler, ilk bahar ve sonbahar aylarında daha da artar. Tedavi için yapılacak ilk iş, hastalığı doğuran nedenleri ortadan kaldırmak, yemekleri az, fakat sık sık yemek, istirahat etmek ve üzüntüden uzak yaşamaya gayret etmektir.

  ülser
  Deri ya da mukoza üzerinde gelişerek altındaki dokularıda etkileyen açık yara.

  ülseratif kolit
  Kalın barsakla rektumun, kronik iltihabı ve ülserasyonudur.

  ülseratif kolitis
  Stres sonucuda ortaya çıkanbilen ve kalın bağırsakla rektumu kaplayan kanamalı yaralar.

  varis ülseri
  Daha çok, bacağın alt kısmında görülen yuvarlak bir yaradır. Nedeni, varisli yerde meydana gelen herhangi bir yaralanmadır. Hastalık bacağın alt kısmında, bileğe yakın bir yerde yuvarlak bir yara olarak ortaya çıkar. Ayak bileği şişer, deri esmerleşir ve bazen de ağrı hissedilir. Doktor tedavisi şarttır.
   
 2. 20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 3. ozlemn

  ozlemn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  bende de duadenum ülser vardı helikobacterı mıktarıda fazlaydı çok ayrılarım vardi, endoskopi yapıldı 2 haftalık antibiyotik tedavisinden sonra iyileştim ama 1 sene sonra da her yemekten sonra sürekli küçük küçük geğirmeler basladı ne yesem iğrenc kokular geliyor midemden.. tedavi sırasında kulandıgım asit düzenleyici ilaçı alınca geçiyor bir kaç sonra yine oluyor yine ilaç alıyorum vs vs. galıba gastirit deniyor buna..bilen var mı?
   
 4. 11 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. aylas

  aylas Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2009
  Mesajlar:
  51
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende de duadenum ülser gastrit ve reflü çıktı endoskopi sonucu sadece mide koruyucu vermişti dr birde gaviscon şurup ama yeterli gelmedi bana p.tesi günü tekrar gidicem özel dr'a sanada yazarım ekstra farklı bişeyler yazarsa eğer çok geçmiş olsunnn iyi gec
   
 6. 15 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. passiflora1

  passiflora1 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2009
  Mesajlar:
  69
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bir hafta önce endoskopi yaptırmıştım bende de ülser çıktı. ılk olarak mide asidinin seklesyonunu baskılayan proton pompası iniptörü vermişti. Bugün gittiğimde ise 2 farklı antibiyotik daha verdi. 1 ay sonra tekrar kontrol edecek.
  Bu konuda sizin bildiğiniz bitkisel yöntemler va mı? Aç karnına içilen patates suyunu duyuyorum sık sık ama deneyen va mı bilmiyorum.
   
 8. 17 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. filizsemizler

  filizsemizler Yeni Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2009
  Mesajlar:
  543
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok iğrenç denemeni önermem.reflü özafajit pogastrit teşhisi kondu ilaçları alıyorum beraberinde psikologtan yardımda alıyorum biraz daha iyiyim