Ülser

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.354
Emoji Skoru
19.812
Yaş
55
dil ülseri
Dilde görülen; etrafı kırmızı, içi su dolu küçük kabarcıklar, dil ülserinin belirtisi olabilir. Derin ve sert kenarlı dil yaralarında, mutlaka doktora başvurmak gerekir. Diğer dil yaraları, hazımsızlık veya gripten kaynaklanabilir.

mide ülseri
Midenin iç yüzündeki belirli bir kısmın aşınması sonucu meydana gelen yaraya mide ülseri denir. Sinir bozukluğu, midede asit fazlalığı, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin aşırı derecede kullanılması, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek, alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserini doğuran nedenler arasındadır. Hastalığın başlangıcında mide ekşimesi ve ağırlık hissi vardır. Hastanın ağzına, sık sık ekşi su gelir. Tat alma duygusu hafiflemiştir, dil paslıdır, hastanın rengi solmuştur. Karnın üst kısmına bastırılınca, acıma hissedilir. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra; en kısa zamanda tedaviye geçilmezse; yemeklerden 2-3 saat sonra sırta doğru yayılan şiddetli mide ağrıları başgösterir. Baş dönmesi ve terleme de görülür. Bu devrede, kusma ile bir miktar kan da görülebilir. Bazı kimselerin büyük abdestleri katran gibi olur. Bu işaretler, ülserin ilerlemiş olduğunu gösterir. Mide ülseri, bilhassa ilk bahar ve son bahar aylarında, çok rahatsız edici bir hal alır. Ağrı ve kanamalar artar. Mide ülseri, başlangıcında teşhis edilip de tedaviye başlanılacak olursa, telaşlanmaya ve korkmaya gerek yoktur. Bu durumda yapılacak ilk iş, üzüntüye kapılmamak, aksine bütün üzüntülerden sıyrılmaya gayret sarfetmektir. Sonra tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki hususlara kesinlikle uymak gerekir. - Tedavi süresince istirahat edin - Yemeklerinizi, her gün belirli saatlerde yiyin - Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayın - Sigara, çay, kahve ve alkolü bırakın - Diş sağlığına önem verin - Süt ve sütlü yiyecekler, yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, pelte ve haşlanmış balık, sebze püreleri ve patates yemeğini sofranızdan eksik etmeyin.

onikiparmak bağırsağı ülseri
İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir. Tedavi eidlmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar; onikiparmak bağırsağında ülserin meydana gelmesine yardımcı olur. Hasta, mide ekşimesi ve ağzına ekşi su gelmesinden şikayet eder. Ayrıca dili paslı, rengi solgundur, baş dönmesi ve fazla terleme de görülür. Midesinin üstüne basılınca, ağrı hisseder. Yemeklerden sonra da göğse doğru yayılan bir ağrı belirir. Bu belirtiler, ilk bahar ve sonbahar aylarında daha da artar. Tedavi için yapılacak ilk iş, hastalığı doğuran nedenleri ortadan kaldırmak, yemekleri az, fakat sık sık yemek, istirahat etmek ve üzüntüden uzak yaşamaya gayret etmektir.

ülser
Deri ya da mukoza üzerinde gelişerek altındaki dokularıda etkileyen açık yara.

ülseratif kolit
Kalın barsakla rektumun, kronik iltihabı ve ülserasyonudur.

ülseratif kolitis
Stres sonucuda ortaya çıkanbilen ve kalın bağırsakla rektumu kaplayan kanamalı yaralar.

varis ülseri
Daha çok, bacağın alt kısmında görülen yuvarlak bir yaradır. Nedeni, varisli yerde meydana gelen herhangi bir yaralanmadır. Hastalık bacağın alt kısmında, bileğe yakın bir yerde yuvarlak bir yara olarak ortaya çıkar. Ayak bileği şişer, deri esmerleşir ve bazen de ağrı hissedilir. Doktor tedavisi şarttır.
 

ozlemn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Mayıs 2007
Mesajlar
112
Emoji Skoru
3
Yaş
37
bende de duadenum ülser vardı helikobacterı mıktarıda fazlaydı çok ayrılarım vardi, endoskopi yapıldı 2 haftalık antibiyotik tedavisinden sonra iyileştim ama 1 sene sonra da her yemekten sonra sürekli küçük küçük geğirmeler basladı ne yesem iğrenc kokular geliyor midemden.. tedavi sırasında kulandıgım asit düzenleyici ilaçı alınca geçiyor bir kaç sonra yine oluyor yine ilaç alıyorum vs vs. galıba gastirit deniyor buna..bilen var mı?
 

aylas

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Ocak 2009
Mesajlar
51
Emoji Skoru
0
Yaş
37
bende de duadenum ülser gastrit ve reflü çıktı endoskopi sonucu sadece mide koruyucu vermişti dr birde gaviscon şurup ama yeterli gelmedi bana p.tesi günü tekrar gidicem özel dr'a sanada yazarım ekstra farklı bişeyler yazarsa eğer çok geçmiş olsunnn iyi gec
 

passiflora1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Ekim 2009
Mesajlar
69
Emoji Skoru
0
Bir hafta önce endoskopi yaptırmıştım bende de ülser çıktı. ılk olarak mide asidinin seklesyonunu baskılayan proton pompası iniptörü vermişti. Bugün gittiğimde ise 2 farklı antibiyotik daha verdi. 1 ay sonra tekrar kontrol edecek.
Bu konuda sizin bildiğiniz bitkisel yöntemler va mı? Aç karnına içilen patates suyunu duyuyorum sık sık ama deneyen va mı bilmiyorum.
 

filizsemizler

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
5 Aralık 2009
Mesajlar
543
Emoji Skoru
0
çok iğrenç denemeni önermem.reflü özafajit pogastrit teşhisi kondu ilaçları alıyorum beraberinde psikologtan yardımda alıyorum biraz daha iyiyim
 
Yukarı Alt