Üniversitelerde kimsesizlerin kadavralarını kullanmak sizce etik mi?

Üniversitelerde kimsesizlerin kadavralarını kullanmak sizce etik mi?

• Ankete Katılan
    57

xkimyagerx

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
8
Kimsesiz insanlar ölünce kadavraları üniversitelerde kullanılıyormuş.Sizce etik bir olay mı bu?Ve siz de vücudunuzun bu şekilde kullanılmasını ister miydiniz?

gurbaa prenses

KK'nın Haylaz Kızı
Pro Üye
Emoji Skoru
199
organ bağisini destekleyen biri olarak, vucudumu toprak altında yılanlar, cıyanlar ve bilumum haserat parcalayacagına varsın bilimsel bir ilerlemede kadavra olarak kullansınlar.
neticede hiç bir hekim kadavra ile evcilik oynamıyor.

tıp dünyasında bunca ilerleme sisme bebeklerle sağlanamazdı herhalde :kahve:
milyonlarca insana umut olabilecek tedavi yöntemlerinin bulunabilmesi icin bunun yapilmasında etik olmayacak bir durum göremiyorum ben.

kaldı ki inanılmaz bir kadavra sıkıntısı var ülkemizde, belki de o yüzden ameliyatların tamamı istenilen ölcüde iyi gercekleşmiyor, cunku hekimlerin pratik sansı çok az.

ayrıca, ölen bedendir; ruh değil...

o can o bendenden cıktıktan sonrası boş....

dinen hükmü nedir bilemiyeceğim yalnız :1closedeyes:

okypete

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
41.077
ben üzülüyorum nedense. herkes gibi onlarında bir mezarlarının olması.. lazım.... kimsesiz olmaları suçlarımı. diğer ölen insanlardan ne farkları var. bana doktor adayları bu şekilde öğrenmek zorunda.demeyin... ağabeyimde doktor benim. gelip anlatırdı. kadavraları. onu dinlemek bile istemezdim. ben vücudumun böyle kullanılmasını asla istemezdim.

coyness

depresif kişilik
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
1
tıp eğitimi için kadavranın şart olduğunu düşünüyorum
ama insan bedeni manevi boyutta da, insan hakları boyutunda da kutsaldır.
zaten daimi kadavralar oluyor bildiğim kadarıyla benneyaptımki
her kimsesizi de kadavra yapmıyorlar yanı

ama inancım gereği gerek kendi bedenimi gerek de sevdiklerimden kimsenin kadavra olmasını istemezdim
(ek parantez organ bağışını sonuna kadar destekliyorum bu farklı bı olay)

Ruh bedene aşıktır, bedenini o sekilde görürse rahatsızlık duyar:1closedeyes:
ben böyle dusunuyorum:1closedeyes:

Son düzenleme:

BenOzgurce

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
9
Zor soru arkadaşım ama güzel bir soru. İlk başta çok sevimsiz geliyor .Bir yandan bilime hizmet etmiş olması var, bilemiyorum aklım başka, kalbim başka şey söylüyor.

xkimyagerx

ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
8
Her ne kadar bilime hizmet ediyor da olsa bana etik gelmiyor. Kişilerin rızası olmadan bedenlerinin kullanılmasını yanlış buluyorum.

TMYy

*T&M*
Pro Üye
Emoji Skoru
4
bende organ bağışından yana olanlardandım fakat otopsinin nasıl olduğunu gördükten sonra içim cız etti.sonra vazgeçtim:)
kimsesiz diye kadavra olmak zorunda değiller nasıl organ bağışı kişinin isteği doğrultusundaysa kadavra olayınında öyle olması gerektiğini düşünüyorum.

sefamolsun

radyoda yine sezen çalıyo
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
10
Ben etik buluyorum, sen istemiycen ben istemiycem kim ister kadavra olmayı organ bağışı olsa neyse (zaten bağışladım-keşke işe yarasa çürüyüp gidecek neticesinde) .

PurpleRain

what if i'm the bad guy?
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
7
ben de üzülüyorum açıkçası, organlarımı bağışlamaya gittiğimde kadavraya hayır demiştim.eminim çoğu insan böyle bir şeyi istemez.

KIZILCIKLI

Kıskandığım Denizlerdesin
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
1
bilim için gerekli diye dusunuyorum..benım organlarım belki ilerde hayat kurtaracak uzerimde deney yapılarak yada kesılıp biçilerek..

Yukarı Alt