Üstün Dökmen

burser.16

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2008
Mesajlar
121
Emoji Skoru
1

Üstün Dökmen, (d. 1954, İstanbul). Türk akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı. Halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde profesördür.

1971 yılında Ankara'da Cumhuriyet Lisesi'ni, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümü'nü bitirdi. 1986 yılında doktorasını Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında bitirdi. 1988'de doçentlik, 1995'de profesörlük derecesini aldı.

Sosyal bilimlere ilgi duyuyordu, ancak öncelikle Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümü'ne kaydoldu. Üçüncü sınıfa gelince fiziğin kişiliğine uygun olmadığını fark etti. Yeniden üniversite sınavlarına girerek Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne geçti. Bu bölümden mezun oldu ve aynı bölümde Uygulamalı Psikoloji (Klinik Psikoloji) alanında master yaptı. Psikolojik danışma ve rehberlik alanında 1986 yılında doktora, 1988 yılında doçentlik, 1995’te ise profesörlük derecesi aldı. Halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesidir.

TRT'de Küçük Şeyler adlı bir programı hazırlıyor ve sunuyordu.

Dökmen’in çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra dört bilimsel, bir de şiir kitabı vardır. Bu kitaplar sırasıyla; “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi: Kuruluşu, Gelişmesi, Çalışmaları” , “Okuma Becerisi İlgisi ve Alışkanlığı Üzerine Psiko-Sosyal Bir Araştırma” , “İletişim Çatışmaları ve Empati” , “Sosyometri ve Psikodrama” adlarını taşımaktadır. Şiir kitabının adı “Selam” dır. Meslektaşı Doç. Dr. Zehra Yaşın Dökmen’le evlidir; iki kızı bulunmaktadır.
Kitapları
Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati
Yarına Kim Kalacak? Evrenle Uyumlaşma Sürecinde Varolmak, Gelişmek, Uzlaşmak
Küçük Şeyler, 2004. ISBN 9753223528.
Sosyometri ve Psikodrama
"Ladesci" 2005
"Küçük şeyler 2" 2006
"Yaşama Yerleşmek" 2008

Oyunları

Oyunlar-Otoyolda Piknik-Padişah 1 Hali Osman
Bir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme Tarifi
Toplumsal Cinsiyet
Yağmurda Yangın
Selam
Komşu Köyün Delisi (tiyatro oyunu)
Ladesçi (Yaşamın Kerteriz Defterinden Bir Roman)
 

endeniz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Aralık 2007
Mesajlar
493
Emoji Skoru
3
kitaplarını severek okuduğum, programını severek izlediğim "üstün" akademisyen (gerçi uzun süredir "küçük şeyler"i göremiyorum, bir ara tekrarları veriliyordu)...
 

betty_berry

Before talk, listen...
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Mayıs 2008
Mesajlar
670
Emoji Skoru
532
Empatinin,ötekini anlamanın, farkındalığın, hoşgörünün, iletişimin, görünürde küçük olan şeylerin aslında özünde ne büyük şeyler olduğunun ; bilincine henüz varamamış bulunan toplumumuzda; kendi akademik çevresine hapsolmayı reddederek, topluma birşeyler verme derdi güden bir halk kahramanı benim gözümde Sayın Üstün DÖKMEN.

Bireyler ve toplum bazında onun gibi değerli ve donanımlı bir insandan öğreneceğimiz çok şey var. Toplumumuzu bilinçlendirmek adına verdiği savaşta, Sayın DÖKMEN'in epey bir yol katettiğini düşünüyorum, ülkemizde varolan büyük bir boşluğu doldurdu. Ancak bizler sanırım bu mücadeleye gereken önemi veremiyoruz. Sadece psikolojiye, kişisel gelişime bireysel ilgi duyan insanların değil, toplumda büyük-küçük herkesin onu okuması, izlemesi gerekiyor bana kalırsa. İyi ki Üstün Dökmen var, iyi ki o eşsiz kitapları var.
 

flamenko

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Ocak 2009
Mesajlar
1.346
Emoji Skoru
88
sadece ladesci adlı kitabını okudum ama bana göre mükemmel bi insan
günlük olayları psikolojik açıdan,derinden ama basit değerlendirmesi ilgimi çekiyor..
 

esyn

Guru
Pro Üye
Katılım
23 Mart 2007
Mesajlar
2.867
Emoji Skoru
16
Geçenlerde Haber Türk'de Saba Tümer'in programında konuk olarak izledim Üstün Hocayı; kendi hayatından bir şey anlattı ve çok duygulandı, köşebaşında solgun ışığıyla etrafı aydınlatmaya çalışan sokak lambalarını çok severmiş, annesi hem avukat hem de öğretmenmiş geceleri oturup masasında devamlı okurmuş sabah kalktıklarında yine aynı durumda bulurlarmış onu tıpkı bir sokak lambası gibi etrafı aydınlattığını düşünürmüş annesinin, son yıllarında annesi felçli olduğu için yerinden kalkamaz olmuş,.... gözleri doldu devam edemedi bende gözyaşlarımı tutamadım...senağlama
 

acemiperi

Şükür Rabbime
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Mayıs 2008
Mesajlar
8.643
Emoji Skoru
522
empati kitabını tek geçerim ve böyle bir kitabı türk okuruna kazandırdığı için teşekkürü boynuma borç biliyorum
 

Amonra

Guru
Pro Üye
Katılım
11 Şubat 2008
Mesajlar
13.436
Emoji Skoru
292
önceden trt de programları olurdu
canlandırma kısa sahneler halinde
artık rastlayamıyorum bilgisi olan var mı
 

sedabayrak

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Mart 2011
Mesajlar
358
Emoji Skoru
5
az mı seyrederim "Küçük şeyler" i ... mükemmel bir insan ve yazar...
 
Yukarı Alt