Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

uzun süre uçuruma bakar*san, uçurum da senin içine bakar."

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve xsxulem tarafından 9 Kasım 2006 başlatılmıştır.

  9 Kasım 2006
  Konu Sahibi : xsxulem
 1. xsxulem

  xsxulem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  695
  Beğeni:
  13
  Ödül Puanları:
  86
  Güzel bir yazı  Gece yarısıydı. Arabadaydım. Radyo Maydonoz'da Selim gazete köşelerinden internete yayılmış bir öykü*yü anlatıyordu. Kulak kesildim:

  "Bir sonbahar günü Londra'daki doktor muayenehanesinin bekleme odasında otu*ran adam, yaprakların dökülmesini hüzün*lü bir gülümsemeyle seyrediyordu. Biraz sonra muayene odasında doktor, teşhisi açıkladı kendisine:

  '- Bay Winkelman, beyninizde bir ur var. Hemen ameliyat olmalısınız.'

  Yüz hatları gerildi Winkelman'ın:

  '- İngiltere'de bu ameliyatı yapabi*lecek doktor var mı' diye sordu.

  '- Amerika'da yaşadığınıza göre orada olmanızı öneririm' dedi doktor; 'Zaten sizi ameliyat edebilecek tek operatör olan Charles Wronkow da orada yaşıyor.

  Winkelman teşekkür edip ayrıldı. Ote*le giderken derin derin düşünüyor ve yere dökülen yaprakları ayaklarıyla yavaşça iti*yordu.

  Birkaç gün sonra gazeteler tanınmış Amerikalı operatör Charles Wronkow'un İngiltere'de tatilini geçirirken intihar ettiği haberini verdiler.

  Polis, böyle tanınmış bir doktorun ne*den Wilkelman adı altında, Londra'nın yoksul bir mahallesindeki otelde kaldığını merak ediyordu."

  * * *

  Bu öyküyü dinlediğim gecenin sabahın*da gazeteler Reve Favaloro'nun intihar haberini duyurmuşlardı.

  Favaloro, 1967'de bulduğu by-pass yöntemiyle kalp ameliyatlarında bir çığır açan ve milyonlarca hastayı kurtaran Ar*jantinli cerrahtı. Buenos Aires'teki muhte*şem villasında kalbine sıktığı tek kurşunla son vermişti hayatına...

  Milyonların kalbine giden kanalları açan bir insanın, kendi yüreğindeki tıkanmaya deva bulamaması ve sonunda onu kurşun*layarak susturması ne trajik bir final!..

  Bütün bir salonu gülmekten kırıp geçir*dikten sonra çekildiği makyaj odasında ses*sizce ağlayan bir palyaço gibi... Çevremize yaydığımız ışıktan biz nasiplenemeyiz çoğu zaman... insanın sözü geçmez, gücü yetmez ba*zen kendine...

  En güzel aşk filmlerinde oynayan kadın, alabildiğine mutsuzdur bakarsanız...

  Diline doladığı herkesin iç dünyasını ka*lemiyle didikleyen yazar, kendi içindeki keş*mekeşi tariften acizdir.

  Cemaate iman telkin ederken içten içe Tanrı'yı sorgulamaya başlamış bir din ada*mı kadar çaresiz, kıvranır insan...

  Yalnızlık korkusunu bastırmak için ömrü boyunca sayısız kadına tutulmuş bir Kazanova'nın sonunda anavatanı yalnızlığa dönmesi,

  ...ya da cehennemi bir cephede gün bo*yu askerlerine cesaret aşılayan kumandanın gece karargahta korkudan titremesi gibi,

  ...en yakından tanıdığı zaafı, en güven*diği yanına yakıştıramaz insan:

  ...ve kendini en bildiği yerinden vurur: Kalpse kalp; beyinse beyin...

  ...bir kurşunla durur.

  * * *

  Çünkü en beteridir kendisiyle savaşan*ların, kendine yenilmesi...

  İnanmadan din adamı olarak kalamaz*sınız; sevmeden aşık rolü oynayamaz, cesa*retsiz savaşamazsınız; beyninizde bir urla beyinlere deva, kalbinizde kanayan bir ya*rayla kalplere şifa taşıyamazsınız.

  Bu kuşatmayı yarmak için o "zaaf”ları*nızı yok etmek zorundasınızdır; çoğu kez kendinizden vazgeçmek pahasına...

  insan, kendine rağmen gider o zaman...gençliğinde nice cana kıydığı kılıcının üzerine karnıyla yatıveren yaşlı bir Samuray savaşçısı ya da intihar için artık hükmedemediği tanıdık bir mikrofonu seçen Zeki Müren gibi, ölümü beklemeden onun kol*larına koşar.

  Bazen uluorta, bazen yapayalnız,

  ...uçsuz bucaksız bir boşluğa akar...

  Malum; "uzun süre uçuruma bakar*san, uçurum da senin içine bakar."
   
 2. 9 Kasım 2006
  Konu Sahibi : xsxulem
 3. Krdi

  Krdi Guru Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.157
  Beğeni:
  15
  Ödül Puanları:
  348
  gerçekten güzel bir paylaşımdı suslu. İnsanın kendine yenilmesi kötüdür ama kendine yenilenler hep izlenilen hayatları yaşayanlardır çoğunlukla.