Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Vajinal Duş

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  20 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.725
  Beğeni:
  18.241
  Ödül Puanları:
  488
  Vajinal duş nedir?
  Vajinal duş, vajinal akıntı ya da diğer materyali mekanik olarak temizlemek için vajina içini basınçlı su ya da başka bir sıvı ile yıkamak anlamına gelir. Öte yandan vajinal duş için kullanılan çeşitli parfümlü materyal ya da ilaç da mevcuttur.

  Kadınlar neden vajinal duş yaparlar ?

  Adet kanaması sonrası vajinada kalan kanı temizlemek için

  Cinsel ilişki sonrası hastalıklara karşı korunmak için (vajinal duş be gebelikten korur ne de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar)

  Vajial kokuları azaltmak için. Vajina bölgesinde kötü koku olan kadınlar mutlaka jinekologlarını ziyaret etmelidirler. Vajinal duş durumu düzeltmek yerine daha da kötüleşmesine neden olur.

  Bazı kadınlar düzenli olarak vajinal duş yapmadıkları taktirde kendilerini temiz hissetmezler.

  Kronik vajinal mantar enfeksiyonu, ya da kronik bakteriyel enfeksiyon varlığında tıbbi olarak içerisinde bazı özel solüsyonlar ile vajinal temizlik önerebilirler. Bu amaçla yapılacak olan vajinal duş yalnızca doktorunuzun önerisiyle ve onun reçete edeceği solüsyonlar ile yapılmalıdır.

  Vajinal duş sağlıklı mıdır?

  Bu sorunun tek ve kesin bir cevabı vardır: HAYIR

  Özellikle gebelikten korunmak için vajinal duş uygulaması son derece etkisiz bir yöntemdir. American Journal of Public Health dergisinde yer alan bir araştırmaya göre vajinal duş bir kadının hamile kalma olasılığını sadece %30 oranında azaltmaktadır.

  Düzenli yapılan vajinal duş kadının vajinadaki kimyasal dengesini bozarak enfeksiyonlara eğilimli hale gelmesine neden olur. Duş sırasında yeni mikroorganizmaların vajinaya girişine neden olunabilir. Bu mikroplar rahim ağzı, rahim ve tüplere ulaşarak ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. Yapılan araştırmalar düzenli vajinal duş yapan kadınlarda bakteriyel vajinozis başta olmak üzere çeşitli vajinal enfeksiyonlarla cinsel yolla bulaşan hastalıklara daha fazla rastlanıldığını ortaya koymaktadır.

  Daha ciddi bir komplikasyon ise pelvik iltihabi hastalıktır (PID). Düzenli olarak avjinal duş yapan kadınlarda pelvik iltihabi hastalık geçirme riski %78 daha fazladır. PID uzun dönemde kısırlık ve hatta tedavi edilmediği taktirde hayati tehlikeye neden olabilen bir durumdur.

  Bu nedenle rutin temizlik için düzenli vajial duş yapılması sağlıklı değildir ve günümüzde kesinlikle önerilmemektedir. Vajinayı temizlemenin tek güvenli ve sağlıklı yolu vajinanın kendi kendini temizlemesine izin vermektir. Vajinadaki kimyasal denge çok hassastır ve bu dengedeki küçük sapmalar ciddi olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

  Vajina kendi kendini nasıl temizler?
  Vajina kendi mukus salgısı ile kendi kendini doğal olarak temizleme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle ilişki sonrası, tuvaletten sonra ya da yıkanırken vajina içini yıkamamaya özen gösterin. Dış bölgeleri temizlemek için ılık su ve parfümsüz beyaz sabun kullanabilirsiniz. Doktorunuz önermedikçe kadın hijyenine yönelik sabun, sprey, pudra türü maddelerin kullanımı yeterli bir vajinal temizlik için gerekli değildir. Üstelik bu tür maddeler vajinada irritasyon ve alerjik reaksiyona neden olabilir.

  Aşağıdaki durumların varlığında jinekoloğunuzla görüşmelisiniz:

  Vajinada ağrı
  Vajinada yanma hissi
  Vajinada kaşınma
  Vajinadan kötü koku gelmesi
  İdrar yaparken yanma
  Normal akıntıdan daha farklı türde ve renkte içinde peynir kesiği ya da kireç benzeri parça içeren akıntı

  Muayeneye gitmeden önce asla vajinal temizlik yapmayınız. Bu tür bir temizlik vajinal akıntıyı uzaklaştırarak jinekoloğunuzun tanıya ulaşmasını güçleştirir.

  Vajinal duş bir doğum kontrol yöntemi değildir ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.

  "Bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan (www.mumcu.com) alınmıştır"
   
 2. 30 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Elif
 3. chica81

  chica81 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  51
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  paylaşım için teşekkürler
   
 4. 30 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Elif
 5. kahvegxoxzlxuxm

  kahvegxoxzlxuxm Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  471
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için sağol.
  en iyi yöntem vajinanın kendi kendisini temizlemesidir.işte bu çok doğrukaydirigubbakcemile2
   
 6. 30 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Elif
 7. cigdemnaz

  cigdemnaz Her Günüm Ayrı Bir Zehir! Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  367
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bu durumu ben yaşadım..Sürekli vajinal duş almam yüzündün nerdeyse rahimimde yara başlangıcı olacaktı...