Varise Çözümler...

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
34
Varise Çözümler...

Varis, vücudumuzda bulunan toplar damarların çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesiyle meydana geliyor. Daha ilkokul yıllarında kabaca öğrenmiştik; kan, kalpten, atardamarlarla gönderilir. Daha sonra toplardamarlar yardımıyla yeniden kalbe döner. Yer çekimi kanın toplardamarlardan yukarı çıkmasını zorlaştırıyor. Toplardamarlarda bulunan kapakçıkların dejenerasyonu sonucunda varis adı verilen rahatsızlık meydana geliyor. Tıpta varis, vücudun herhangi bir yerinde toplardamarların genişlemesi için kullanılıyor. Ancak varis terimi daha çok bacaklardaki genişlemiş toplardamarlar için kullanılıyor.
Varisler deri üzerinde mor renkli, düzensiz kabartılar olarak görülür. Bacaklarda şişlik, ağrı, yorgunluk, gece krampları ve karıncalanma olur. Kadınlarda adetler sırasında ağrı ve şişlik artar. Varisler çok ayakta duran kişilerde, kilolu olanlarda ve gebelerde sık görülür.
Yaşlılarda gençlerden daha sıktır. Kalıtım da önemli bir faktördür. Birinci dereceden yakınlarında varis olanlarda daha çok görülüyor.

Tedavisi :
En yaygın tedavi varis çorabı giymektir. Ekstra basınç uygulamak, baldırın kalbe kanı geri pompalama fonksiyonunu artırıyor. Ayrıca problemin ilerlemesini de engelliyor. Gebeler, ilerlemiş yaş ve hastalık nedeniyle ameliyat olamayan kişiler için de tek çözüm yolu.

Varisi önlemek için de, tedavisi için de doğru beslenme ve egzersiz şart. İlerlemiş vakalarda başka çözüm yolları da var:

Ameliyat:Damarlarda kapakçıklar bozulmuş ise damarların cerrahi olarak iptali gereklidir. Bu sistemler normal olup sorun yan dal varisi ise bunlar da cerrahi olarak çıkarılır.

Skleroterapi:
Küçük varisler skleroterapi denilen damar duvarını bozup damarın kapanmasını sağlayan ilaçların enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Skleroterapinin bazen hafif leke kalması dışında bir yan etkisi yoktur. Damarların yaygınlığına göre ortalama 4-5 seansta tedavi sağlanır. Çok ince, örümcek şeklindeki damarlar dışında bu yöntemle başarı oranı çok yüksektir.

Lazer:
Genellikle kılcal varislerin tedavisinde kullanılıyor. Lazer enerjisi ile bu çok ince damarlar içlerindeki kan pıhtılaştırılarak yok ediliyor. Genellikle tek başına lazer tedavisi yeterli olmuyor. Mutlaka bunları besleyen daha büyük çaplı damarlar skleroterapi ile yok edilmesi gerekiyor. Bu nedenle varis tedavinin planlanması mutlaka bir cerrahın denetiminde olmalı.

Varisiniz varsa nelere dikkat etmelisiniz ?
. Uzun süre ayakta durmayın ya da aralıksız uzun süre oturmayın. Ayrıca uzun süre bacak bacak üzerine atarak oturmamaya çalışın.
. Yüksek topuklu dar ayakkabı giymeyin.
. Düzenli ayak ve bacak jimnastiği yapın.
. Dinlenirken bacaklarınızı yukarı kaldırın, yatarken mümkünse bacaklarınızın altına bir yastık koyun.
Şişmanlıktan ve kabızlıktan kaçının.
.Bacaklarınıza her gün orta sıcaklıkta basınçlı suyu ayağınızdan yukarı doğru yavaşça çıkararak uygulayın.
. Sıcak suyla banyo yapmayın.
 


yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
34
Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine varis denir.

Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.

Ayakta uzun süre hareketsiz olarak durma, genetik yatkınlık ve bayan hastalarda fazla kilolar varis hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Toplumda sıklığı %20 ile 40 arasında olduğu belirtilen varisler yaşam kalitesini etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur.
Varis Hastalığı nedeni ile gün içinde giderek artan bacak ağrısı, bacaklarda çabuk yorulma ve ağırlık hissi olur. Hastalarda semptomları rahatlatmak için öğleden sonra oturma ve bacaklarını yukarıya kaldırma isteği görülebilir. Gözle görülür varis olmadan da bu şikayetler görülebilir. Tedavi edilmediğinde ilerleyerek pıhtı oluşumlarına neden olabilir. Daha ciddi seviyelerdeki varis hastalarında deride renk değişikliği ve yaralar oluşabilir. 60 yaş üstü yetişkinlerin %1’inde varis hastalığına bağlı yaralar görülmektedir. Mutlaka önemsenmeli ve tedavisi ihmal edilmemelidir.

Toplardamardaki kapakların hasarı ve aşağı yönlü basınç artışı (Venöz Yetmezlik) farklı büyüklüklerde varisler oluşturur. Bilimsel makalelerde farklı sınıflamalar olmakla birlikte kabaca 3 tüp varis vardır.

1. Büyük varisler: Deriden bariz çıkıntı yapan, çapları 4-15mm arasında değişen varislerdir.
2. Orta boy varisler: Deriden hafif çıkıntı yapan, yeşil renkli, çapları 2-4 mm arasında değişen varislerdir.
3. Kılcal varisler: Deriden çıkıntı yapmayan, çapları 1-2mm den küçük olan kırmızı-mor renkli varislerdir.
varis-300x225.jpg
varis-300x225.jpg varis.jpg
varis-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi-696x464.jpg