Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Verilmeyen kilolarin nedeni tiroid bezi olabilir!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve yaren_76 tarafından 31 Ocak 2007 başlatılmıştır.

  31 Ocak 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  348
  Verileyemeyen Kilolarınızın Nedeni Tiroid Olabilir mi?
  Ceylan Cankorel

  Birçok diyeti denemiş olmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyor musunuz? Bunun nedeni tiroit hormonlarınız olabilir. Uzmanlar, diyete başlamadan önce mutlaka tiroit hormonlarının kontrol edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

  Kilo vermekte zorlanma, çarpıntı, yorgunluk, sinirlilik veya saç dökülmesi gibi belirtileriniz varsa, tiroit hormonlarınızda bir sorun olabilir. Tiroit hormonlarımız ve kilo verme ilişkisi hakkındaki sorularımızı, Naturabella Medikal Estetik Merkezi'nden Dr. Neslihan ıbrahimoğlu, beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç ve Dr. Ayça Kaya yanıtladılar.

  Tiroit Belirtileri
  Dr. Neslihan ıbrahimoğlu, tiroit hastalığının belirtilerini şu şekilde dile getiriyor: "Tiroit bezinin çok çalışması durumunda (hipertiroidi); kilo kaybı, sinirlilik, terleme, saç tellerinde incelme, kol ve bacak kaslarında zayıflık, ellerde titreme, çarpıntı, tansiyon yükselmesi, kadınlarda adet düzensizlikleri, barsak hareketlerinde artış görülür. Tiroit bezinin az çalışması durumunda ise (hipotiroidi); kaba bir yüz ifadesi, seste kalınlaşma, gözkapaklarında düşme, şiş ve ödemli yüz, kiloda artış, kabızlık, kuru ve kalın deri, saç tellerinde kalınlaşma ve kuruma, nabızda yavaşlama, kadınlarda adet kanamalarında artış görülür. Yeme içme ve yaşam stilimizde değişiklik olmadan kilo artışı olduğunda veya tam tersi her şey aynı olduğu halde kilo kaybı var ise tiroit bezi problemlerini düşünmeniz gerekebilir."

  Tiroit Hormonlarının Kilo Kaybına Etkileri
  Dr. Ayça Kaya, tiroit hormonları ve kilo verme ilişkisi üzerine şunları söylüyor. "Tiroit bezi ve salgıladığı hormonlar vücudun orkestra şefidir. Vücut metabolizma hızımızı belirleyen ana faktör her ne kadar yağdan bağımsız kitlemiz olsa da bu durumun sürdürülmesinde ve düzenlenmesinde tiroit hormonlarımızın katkısı büyüktür. Genel anlayışa zıt olarak tiroit bezimiz az çalıştığındaki kilo alımı çok büyük ölçülerde değil, orta derecededir. Bu durum daha çok dokulardaki sıvı birikimine bağlıdır. Bu durumda kişi istediği kadar diyet ya da spor yapsın, yağ dokusunu azaltsa bile ödemi azaltmadığı sürece kilo vermiş görünmeyebilir. Tiroit bezinin az çalışmasına bağlı olan, idrar söktürücü ve ödem giderici ilaçların da faydası olmaz. Tedavi için eksik tiroit hormonunun yerine konması gereklidir."

  Tiroit ve Genetik
  Beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç, tiroit hastalığının genetik olduğunu dile getiriyor: "Tiroit hastalığı genetiktir. Özellikle zehirli guatra dikkat edilmelidir. Tedavisi çoğunlukla ameliyattır. Tiroit hastalığı en çok Karadeniz'de görülür. Bunun nedenleri; topraktaki iyot eksikliği, lahana, karnabahar, şalgam veya yer fıstığı gibi besinlerin aşırı tüketilmesidir. Özellikle çok fazla lahana yememeye dikkat etmelisiniz. Bu sebzeyi fazla yiyen kişilerde iyot alımı yeterli bile olsa, guatra çok sık rastlamaktayız. Örneğin Nijerya'da guatr yaygındır. Nedeni, "kasava" yemekleridir. Kasava; kök yumrusu ve üzerinde yeşil yaprakları olan, protein içeriği çok düşük ve karbonhidrat içeriği yüksek bir bitkidir."
  Tiroit Kontrollerinizi ıhmal Etmeyin
  Dr. Ayça Kaya, zayıflama diyetine başlamadan önce, mutlaka tiroit hormonlarının kontrol edilmesi gereğini vurguluyor: "Bugün tıbben biliyoruz ki şişmanlık estetik bir problem olmaktan ziyade, vücut yağ dokusu artışı ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında ve ilerlemesindeki en önemli faktörler; kişinin genetik eğilimi, alışkanlıkları, mevcut hastalıkları veya ilaç kullanımlarıdır. Eğer bir kişi fazla kilolarından şikayet ediyorsa ve bu kilolardan kurtulmak istiyorsa, öncelikle bir doktora başvurmalıdır. Bugün için şişmanlık tedavisinin birinci basamağı, kişiye özel sağlık risk analizinin yapılmasıdır. Bu analizde yapılan, şişmanlığa neden olan hastalıkların veya şişmanlıkla birlikte görülebilecek hastalıkların tıp doktorları tarafından araştırılmasıdır. Eğer bu türde bir hastalık saptanırsa, hastalığın tedavisi yapılırken, beraberinde o kişinin bünyesine en uygun rejimin belirlenmesi gerekir. Tiroit yetmezliği de şişmanlığa neden olabilecek hastalıklardan biridir ve kişide böyle bir rahatsızlık varsa, istediği kadar rejim veya spor yapsın, kilo kaybetmesi zor olur."

  Özel Diyet
  Dr. Ayça Kaya, tiroit hastaları için metabolizma hızlandırıcı mucize bir diyet olmadığını söylüyor: "Tiroit hastalığı olsun olmasın, şişmanlık tedavisi için metabolizma hızlandırıcı mucize bir diyet yoktur. Aksine, kilo kaybetmek için önerilen düşük kalorili diyetler, metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Kişi hızla verdiği kiloları iki kat fazla alır. Önemli olan kişinin mevcut sağlığını koruyarak, iyi ve kaliteli yaşam sürmesidir. Bu noktada kişisel özellikler ve metabolizma durumu göz önüne alınarak, kişiye özel, hayat boyu uygulayabileceği davranışlar kazandırılmalıdır. Özellikle tuz kullanımı, iyotlu tuzlardan yana olmalıdır. Sadece tiroit bezi fazla çalışanların veya nodüler tiroidi olanların iyotsuz tuz kullanması gerekir."

  ılaçların Etkisi
  Dr. Neslihan ıbrahimoğlu, tiroit için kullanılan ilaçların metabolizma yavaşlatıcı etkisi için "Hipertiroidi tedavisinde kullanılan ilaçların ihtiyacın üzerinde yüksek dozda verilmesine bağlı olarak, metabolizmada yavaşlama görülür" diyor.

  Doğum Sonrası
  Dr. Ayça Kaya, kadınlarda doğum sonrasında artış gösteren tiroit hastalığını şöyle açıklıyor: "Gebelik çağındaki kadınların yüzde 23'ünde hipotiroidizm oluşur ve çocukta gelişim geriliğine neden olabilir. Gebelikte ve doğum sonrasında özellikle ailesinde tiroit hastalığı olanlarda ve yetersiz iyot alanlarda bu klinik durumun ortaya çıkma riski artmıştır ve yakın takip edilmeleri gereklidir." n

  Şişmanlığa Neden Olan Diğer Hastalıklar
  Beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç, şişmanlığa neden olan diğer hastalıklar konusunda şunları söylüyor: "Polikistik over, adet düzensizlikleri, hipertansiyonun kontrol altında tutulmaması, sarılık, demir eksikliği anemisi, Akdeniz anemisi, vücutta protein eksikliği ve menopoz döneminin kontrol altında tutulmamasını sayabiliriz."
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
 2. 27 Haziran 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. URANUS

  URANUS Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  200
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Louıse L. Hay- Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri (kitap)
  TİROİT: Olası Neden- Aşağılanma. ''yapmak istediklerimi asla yapamayacağım. Benim sıram ne zaman gelecek''
  Yeni Düşünce Modeli- Eski sınırlamaları aşıyor ve artık kendimi özgür ve yaratıcı bir biçimde ifadeye izin veriyorum.:emir_bebek:
  AŞIRI ÇALIŞMASI: Olası Neden- Dışarıda (hariç) bırakıldığı için şiddetli öfke, gazap
  Yeni Düşünce Modeli- Ben hayatın merkezindeyim ve kendimi ve gördüğüm her şeyi beğeniyor ve onaylıyorum.
  AZ ÇALIŞMASI: Olası Neden- Vazgeçme. Kendini umutsuz bir biçimde bastırılmış hissetme. (Bu sebep bana uyuyor, çok uzun süre kendimi sıkışmış ve hareket edemez hissettim.)
  Yeni Düşünce Modeli- Kuralları beni tümüyle destekleyen yeni bir hayat yaratıyorum.
  GUATR: Olası Neden- Acı çektirildiği, cezalandırıldığı için nefret duyma. Kendini kurban olarak görme. Kendini hayatta engellenmiş hissetme.
  Yeni Düşünce Modeli- Hayatımın hakimi, yöneticisi benim. Kendim olmakta özgürüm.

  Bu arada bizim ailede ya da yakın akrabalarda (teyze, hala, amca, dayı, kuzenler- tek tek sordum) benden başka tiroit hastası yok
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.