Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Victor Hugo

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  26 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.754
  Beğeni:
  18.255
  Ödül Puanları:
  488
  Fransız şair ve yazar Victor Hugo, Fransa tarihinin en çalkantılı günlerinde, 1802’de dünyaya geldi. Napolyon ordusunda general olan babası, imparatorun parlak döneminde önemli görevlerde bulundu, bir çok dış ülkeye seyahat etti ve Madrid’te valilik yaptı. Hugo, anne ve babası arasındaki geçimsizlikler nedeniyle genellikle annesinden uzak kaldı ve babası ile yaşadı. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Hugo ilkokula İspanya’da başladı ancak İspanyol aristokratlarının çocuklarını kabul eden bu okulda, sonradan soyluluk ünvanı almış bir burjuva generalin oğlu olması, alay konusu edilerek dışlanmasına yol açtı. Yazarların ürünleri ile yaşam öyküleri arasında ilişki kurmak eğilimindeki araştırmacılar, İspanyol okulunda geçen günlerin, Hugo’nun aristokrasiye bir yandan hayranlık duyup bir yandan da nefret etmesi gibi gerilimli bir duyguya kapılarak liberal-demokratik ilkeleri seçmesinde büyük rol oynadığını iddia etmişlerdir.

  Napolyon’un imparatorluktan düşmesi ile birlikte Hugo ailesi için zor günler başladı. Paris Hukuk Fakültesi’nde başladığı yüksek öğrenimine maddi sıkıntılar yüzünden devam edemedi ve ayrıldı. Ayrıldıktan sonra kendini kitaplara veren Hugo, ilk şiirlerini de bu yıllarda yazdı. Annesinin ölümüyle sefaletin eşiğine gelen genç yazarı bu güç durumdan kurtaran yirmili yaşlarda yayınlanan -kraliyet yanlısı- şiirleri oldu; XVIII.Lois tarafından bin frank aylığa bağlandı, Chateaubriand’ın ilgisini çekti ve romantik akımı benimsemesinden sonra parlak bir kariyerin kapısını araladı.

  1827’de “Cromwell” ve 1830’da “Hernani” oyunları, -tıpkı Namık Kemal’in “Vatan Yahut Silistre”sinin Osmanlıda yarattığı- isyana benzer bir heyecan uyandırdı Paris’te. 1830 yılında Victor Hugo'nun Hernani piyesinin oynanmasından sonra romantiklerle klasik edebiyat taraftarları arasında "Hernani Savaşı" denilen tartışma basladı. Bu tartışma romantiklerin “klasizm” karşısında kesin zaferiyle sonuçlandı.

  Hugo’nun ilk romanı ise “Notre Dame’ın Kamburu”dur(1831). Bugün okunduğunda, yazarın en yüzeysel ürünü olarak değerlendirebileceğimiz bu romanın nispi başarısızlığı, Hugo’nun maddi nedenlerle yayınevinin ısrarına boyun eğerek metnini çok kısa bir sürede tamamlamak zorunda kalmasındandır. Yine de, Hugo’nun yükselen ünü, Fransa’da bu kitabının da sevilerek okunmasını sağlamıştır.

  1831-1941 arasında çok sayıda şiir, piyes ve roman yazan Hugo, 1841’de Fransız Akademisi’ne seçildi. 1848 İhtilali’nden sonra Cumhuriyetçi saflara geçti ve Cumhurbaşkanlığı için aday bile oldu. Kendisi seçilemedi, ama seçilen Louis Napolyon’u destekledi. Ancak Napolyon da imparatorluğunu ilan edince, Hugo 1851’de Fransa topraklarını terk ederek –yirmi yıl sürecek gönüllü bir sürgünü geçireceği- Channel Adaları’na yerleşti. Burada yazdığı “Sefiller”(1861), onun en çok tanınan ve sevilen eseridir. İmparatorluk dönemi sona erip Üçüncü Cumhuriyet kurulunca, Victor Hugo, Paris’e bir kahraman olarak döndü. Millet meclisine seçildi, ama politikadan çok edebiyatla ilgilenmeyi tercih etti. 1885’de öldüğünde, büyük bir törenle Pantheon’a gömüldü.

  19.yy Paris’inden insan manzaraları; “Sefiller”

  “Sefiller” romanı, roman kahramanları; kürek mahkumu Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikayesi üzerine kuruludur. Jan Valjean, yoksul bir köylüdür, ailesini doyurmak amacıyla çaldığı –yalnızca- bir somun ekmekten dolayı kürek cezasına çarptırılmış, defalarca kaçma teşebbüsünde bulunduğundan cezası katlanmış ve on dokuz senelik hapisten sonra inançlarını yitirmiş, topluma öfke ve kin duyarak tahliye olmuştur. Sefil bir halde geldiği “D” kasabasında, kasabanın piskoposundan gördüğü iyilikle aydınlanır ruhu.

  Hayata ahlâk ve fazilet sahibi iyiliksever bir insan olarak yeniden başlayan Valjean, Fransa’nın kuzeyinde ucuz mücevher imalatçılığı yaparak yaşamaktadır şimdi; geçmişini gizlemiş, zenginleşmiş ve herkesin sevgisini kazanıp kasabanın belediye başkanı olmuştur. Valjean’ın gizlediği geçmişten şüphelenen detektif Javert, araştırmaya koyulur ve “D” kasabasındaki hırsızlık olayına kadar ulaşır. Oysa, isim benzerliğinden, bir başkası Jan Valjean’ın yerine tutuklanmış, mesele kapanmıştır. Ne var ki Valjean’ın ahlâkı, kendi yerine bir başkasının hapsedilmesine izin vermez. Teslim olur ve yeniden küreğe gönderilir.

  Aradan bir kaç yıl geçtikten sonra bir kez daha kaçmayı başaran Valjean, teslim olmadan önce sakladığı -namusuyla kazanılmış- paralarını alır, eski bir fahişe olan Fantiana’nın kızı Cosette’i bulur ve bir manastırda bahçıvan olarak çalışmaya başlar. Evlat edindiği Cosette ise rahibe okuluna gitmektedir. Müfettiş Javert’ten kurtulmuş gibidir Jan Valjean.

  Bu sakin hayat, Cosette’in genç ve güzel bir genç kız olmasıyla değişir. Babası Napolyon ordusunda subaylık yapmış bir delikanlı; Marius’a aşık olmuştur Colette. Zengin dedesi tarafından büyütülen Marius, 1832’de isyan eden sosyalistlerin safındadır. Her zaman haklıdan yana olan Jan Valjean da öyle. Paris kanla yıkanırken, Javert ile Jan Valjean karşı karşıya gelirler. Valjean Javert’in hayatını bağışlar. Ancak bu yüce gönüllük karşısında bütün inandığı değerleri yıkılan Javert, intihar eder. İsyancıların durumu da pek parlak değildir. Marius ağır yaralanır ve Valjean tarafından kurtarılır. Cosette’in bu genci sevdiğini anlayan Valjean, onun eski bir kürek mahkumunun kızı olarak bilinmesini istemez ve ortadan kaybolur. Oysa Marius, hayatını kurtaran kişinin Valjean olduğunu öğrenmiştir. İki genç, son anlarını yaşayan Valjean’a koşarlar....


  Romanda Gerçekçilik


  19.yüzyıl romanlarını roman sanatının doruk noktasına taşıyan özellik, hiç şüphe yok ki, yazarların toplumsal gerçekliğe olan bağlılığıdır. Gerçekten de, 19.yüzyıl romanı, çağın olaylarını bir tarihçi, sosyal bilimci titizliği ile kaydetmiştir. Daha modernizmin şafağında, kapitalistleşmenin getirdiği yeni yaşam tarzına yaptığı sert eleştiriyle kendisini gösteren Romantik akımın en büyük yazarlarından Balzac, romanlarında Fransız tarihini ve toplumsal hayatının bütün renkleri ve ayrıntılarıyla “resmetmiştir”. Bu resme dikkatle bakıldığında, yaşam biçimlerinin farklılığının mekanda ve eşyalarda simgeleştiği fark edilecektir; mahalleler arasındaki ayrım, katı kurallarla düzenlenmiş toplumsal kastlar gibidir.


  Balzac'tan yaklaşık yirmi beş yıl kadar sonra, 1861 de yazdığı "Sefiller" romanında, Victor Hugo yüzlerce sayfayı Paris'in varoşlarının ürpertici yaşamına ayırmıştır. "Burası korkunç bir yerdir. Burası karanlıkların kuyusudur. Körlerin çukurudur burası. Cehennemin ta kendisidir(...) Paris'in varoşları diyebileceğimiz bu kenar mahallelerin tenhalığını tanıyan herkes, en umulmadık kimsesiz bir yerde, bir çitin ardında veya bir duvar dibinde toplanmış çocuklar görmüştür. Bunlar yoksul ocaklarından kaçmış çocuklardır. Kenar sokaklar onların dünyasıdır; orada nefes alabilirler. (...) Kötü alınyazıları buralardan doğar. Buna acı tabiriyle, Paris'in kaldırımlarına atılmak denir". Victor Hugo, aynı romanda, burjuva evini ve mahallesini de ayrıntılı olarak tasvir ederek, toplumsal kesimler arasındaki ayrımı, içinde yaşadığımız döneme göre çok daha kesin, hiç bir "nesnel" incelemenin yapamayacağı kadar dehşet uyandıracak biçimde belirler.


  “Sefiller” romanında anlatılan gerçekler yalnızca toplumsal yaşantı ve onunla ilişkili mekanlarla sınırlı değildir. Roman kahramanlarının önemli bir kısmı, Hugo’nun yaşam öyküsünde ya da Fransa tarihinde yaşamış kişilerden oluşur. Hatta, gururlu, isyankar ve devrimci Marius tipi, yazarın kendi gençliğinin idealize edilmiş biçimidir. Jan Valjean’ı merkezine alan hikayesi de –özellikle 1832 ayaklanmasıyla- Fransız tarihinin romana yansımasıdır. Üstelik o dönemin haksız adalet sistemini ve politik hayatını teşhir etmesiyle de önemli bir belgeye dönüşür “Sefiller”. Üstelik hiç bir belgenin sahip olmayacağı zengin tasvirlerle ve şiirsel bir dille...

  Bütün bu övgülere rağmen, “Sefiller”in aksayan pek çok yanı da var. Mesela, Goethe’ye göre, Hugo’nun yarattığı sahneler ve olayları dikkatle izleyip aktarışı, okuyucuyu hemen etkiler, “fakat karakterler doğal canlılığın izini taşımazlar hiç. İplerinden öteye beriye çekilen yaşamsız, sıradan kişiler zekice bir araya getirilmişler, fakat tahtadan ve çelikten iskeletler, yazarın en garip durumlara sokarak, eğip bükerek, işkence ederek, kırbaçlayarak, vücutlarını ve ruhlarını kesip biçerek çok zalimce uğraştığı içi doldurulmuş bebekleri ayakta tutuyor, ancak bu oyuncak bebeklerin eti ve kanı olmadığı için, yazarın yapabildiği tel şey, yapıldıkları paçavraları yırtmaktan başka bir şey olmuyor; bütün bunlar, önemli derecede tarihsel ve retorik bir yetenek ve canlı bir hayal gücüyle yapılıyor”....
   
 2. 27 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?

  Ağlamak için gözden yaş mı akmalı?
  Dudaklar gülerken, insan ağlayamaz mı?
  Sevmek için güzele mi bakmalı?
  Çirkin bir tende güzel bir ruh, kalbi bağlayamaz mı?
  Hasret; özlenenden uzak mı kalmaktır?
  Özlenen yakındayken hicran duyulamaz mı?
  Hırsızlık; para, malmı çalmaktır?
  Saadet çalmak, hırsızlık olamaz mı?
  Solması için gülü dalından mı koparmalı?
  Pembe bir gonca iken gül dalında solmaz mı?
  Öldürmek için silah, hançer mı olmalı?
  Saçlar bağ, gözler silah, gülüş, kurşun olamaz mı?

  *********************************

  Bakışların

  Bir bakışın kudreti bin lisanda yoktur
  Bir bakış bazen şifa bazen zehirli oktur...

  Bir bakış bir aşığa neler neler anlatır
  Bir bakış bir aşığı saatlerce ağlatır.

  Bir bakış bir aşığı aşkından emin eder
  Sevişenler daima gözlerle yemin eder...

  ***********************
  Bu Çiçek, Senin İçin

  Doruktan senin için kopardım bu çiçeği
  O sarp bayırdan hani, suya iner eteği
  Kartalın bildiği yalnız ve yaklaşabildiği
  Sessizce seprilmişti kayanın çatlağında.
  Gölgeler yıkıyordu burnun sağrılarını
  Açıkça görüyordum: bir yengi alanında
  Nasıl kızıl ve parlak bir utku anıtı
  Olanca görkemiyle bir anda kurulursa
  İşte tıpkı öylece
  Güneşin gömülüp gittiği yerde gece
  Bulutlardan bir tak yapıyordu kendine.
  Yelkenliler bir bir erirken uzakta
  Birkaç çatı eğimli bir vadinin dibinde
  Parlayıp görünmekten ürker gibiydi sanki.
  Sevdiğim, senin için kopardım bu çiçeği!
  Evet, rengi uçuk ve koku yok tacında
  Çünkü kökü dağların bu çetin yamacında
  Yalnız su yosununun acı tuzunu içmiş.
  Dedim ki: garip çiçek, şu tepenin üstünden
  Bulutların, yosunun ve teknenin gittiği
  Uçsuz bucaksızlığa yolcu olmalıydın sen.
  Git öyleyse bir kalbin
  Herşyeden daha derin uçurumunda dağıl
  Başka bir acun olan o göğüste sol artık
  Göğün seni sular için yarttığı besbelli
  Ben'se Sevda'ya adadım işte seni!
  Rüzgar birbirine katıyordu suları;
  Yavaş yavaş silinen
  Belirsiz bir ışık kalmıştı yalnız günden
  Ah! nasıl acılıydım ve nasıl da derinden! ..
  Düşler içindeydim ve kapkaranlık Gece
  Sonsuz titreyişlerle doluyordu içime.
   
 4. 27 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  Diana

  Bahçelerde koşardık kiraz toplamaya
  Paros mermeri gibi güzel ak kollarıyla
  Ağaçlara tırmanır, dalları eğerdi.
  Yapraklar ince ince ürperirdi rüzgarda.
  Ak gerdanı güneşle, gölgeyle dalga dalga
  Al meyvaya uzanırdı incecik parmakları.
  Kirazların her biri bir ateş damlasıydı.
  Ardısıra çıkardım; bacağını açarken
  Tutuşan gözlerime usulca 'susun! ' derdi
  Sonra şarkı söylerdi.
  Bazen ak dişlerinde türkü yerine meyva
  -Tıpkı o güzel erden, o yabanıl Diana-
  O güzelim ağzıyla kiraz sunardı bana.
  Dudağımda, konarken, bir sevda gülücüğü
  Düşürürdüm kirazı, alırdım öpücüğü...

  ******************************
  Kadına

  Eğer kral olsaydım.! Çiğneyerek tahtımı
  Memleketin halkını dizlerine sererdim.
  O kuvvetli hükmümle bütün tacı tahtımı
  Bir tek bakışın için sana feda ederdim.

  Eğer Allah olsaydım.! O heybetli, o derin
  Kainatın, semanın, denizlerin, her yerin
  İrademin önünde eğilen meleklerin
  Sevgilim bir busene hepsi senindir derim
   
 6. 27 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 7. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  Keder Sana Yakışmıyor

  Ne kadar değişmişsin ben görmiyeli,
  Ellerin güzelliğini kaybetmiş nasırdan,
  Hüzün rengi almış saçlarının her teli
  Gözlerine gölgeler düşmüş kahırdan,
  Gözlerin ki, gördüğüm gözlerin en güzeli
  Ne kadar değişmişsin ben görmiyeli

  Böyle mahsun kederli değildin eskiden
  Fıkır fıkır gülerdi gözlerinin içi
  Dudakların nemliydi sevgiden, arzudan
  Yapraklarına çiğ düşmüş karanfiller gibi
  Baygın kokusuna anılarla beraber giden
  Böyle mahsun kederli değildin eskiden

  Sevdiklerin vefasız mıydı bu kadar
  Ağlamaktan mı karadı gözlerin
  Bir zamanlar göz yaşını sevmezdin
  Şimdi neden yaşardı gözlerin
  Hasta mısın, yorgun musun nen var
  Sevdiklerin vefasız mıydı bu kadar

  Arzular vardır bilirsin anlatılamaz
  Eskisi gibi kalsaydın ne olurdu
  Taptaze, ıpılık kar gibi beyaz
  Keder sana yakışmıyor gül biraz
  Arzular vardır bilirsin anlatılamaz.

  ****************************
  Mayıs Başı

  Şimdi herşey sevmek fiilini çekiyor
  O eşsiz gülleriyle işte mayıs başı
  Aşk: neşeli, kederli, günücü ve yakıcı
  Yanık yanık söyletiyor yeşeren ormanları
  Gövdesine bir dilek kazıdığım ağaçtan
  Mırıltılar geliyor ve ağaçcık doğaçtan
  Yaratısı sanarak yineliyor durmadan
  Geçen güzde göğsüne çizdiğin istenceyi
  Alaycı alakarganın dalga geçtiği mağara
  Kaşlarını oynatıp gülümsüyor ormana
  Hava aşka değin titreşimlerle dolu
  Öyle göklü ve körpe, seven, mis kokulu
  Sevdalı yoncalarsa göğe göndermiş onu
  Ve güneş adım adım dolanırken kubbeyi
  Esrik çayır kokular döküyor dörtbir yana
  Öpücükler açıyor dönüp gelen bahara
  'Seni seviyorum' diyen mırıltıyla kırda
  Safransarı, gökmavi, lal rengi ve erguvan
  Gölcüklerin üstünde, otlaklarda, koyakta
  Binbir renkte benekler oluşturuyor orda
  Kokusunu savurup saklıyor çiçeğini
  Sanki kırın telaşlı, tatlı iletileri
  Yaygaracı aşkının yazdırdığı pus'lalar
  Papyadan bir altlığa izlerini yaymışlar
  İncecik sesleriyle küçük kuşlar ormanda
  Şarkıcıklar söylüyor peri kızlarına
  Tatlı bir sır veriliyor gölgelikte herkese
  Seviyor ve söylüyor herşey bunu sessizce
  Sanki yanan güneyde, batıda ve kuzeyde
  Ve altın ışıklarla günün doğduğu yerde
  Çiçekli çit, sarmaşık ve şakırdayan pınar
  Ve tepeler ve gölgeler ve o sonsuz tarlalar
  Dört rüzgarın düzdüğü bir dörtlük söylüyorlar
   
 8. 27 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 9. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  Mezar ve Gül

  “Senin gibi bir aşk çiçeği ne yapar
  Seher vakti yağdığında yağmurlar? ”
  Diye mezar sordu güle.
  “Ya senin o kuyu gibi ağzına
  Düşen insan ne yapar daha sonra? ”
  Diye sordu ona gül de.

  “Ey karanlık mezar, amber ve bal
  Kokusuna döner o damlacıklar
  Anladın mı beni şimdi? ”
  Mezar da dedi ki “Ey dertli çiçek,
  Melek olup göklerde süzülecek
  İçime düşen her kişi.”

  (1837)

  *********************
  Neler mi istiyorum?

  Neler mi istiyorum uyaninca her sabah
  Ne bahardan bir nese, ne de yazdan bir cicek
  Siyah, siyah cok siyah kadife kadar siyah
  Bir sacin buklesini bana kim getirecek

  Neler mi istiyorum gurbette aksamlardan
  Ne ruzgardan bir buse, ne de bir pembe kelebek
  Derin, derin cok derin, ufuklar kadar derin
  Bir cift gözün rengini bana kim getirecek

  *********************************
  Söylesem Söyleyebilsem Ah Derdimi

  söylesem ah söyleyebilsem derdimi
  mehtap bir gecede açabilsem sana kalbimi
  göreceksin seninle dolu
  desem, diyebilsem ki seviyorum seni
  çılgınca aşığım sana
  ama demem, diyemem
  çünkü aramızda dağlar, denizler
  ve benim o kahrolası gururum var
  bu böyle sürüp gidecek
  sen, seni sevdiğimi bilmeyecek, öğrenmeyeceksin
  ben her gece yıldızlara seni sevdiğimi söyleyeceğim
  sana asla...
  çünkü aramızda dağlar denizler
  ve benim o kahrolası gururum var
   
 10. 27 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 11. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  Yarın Erkenden

  Yarın erkenden kırlar ağardığı zaman
  Gideceğim... biliyorum beni bekliyorsun bak,
  Geçip gideceğim dağlardan, ormanlardan
  Daha fazla kalmayacağım senden uzak.

  Gözlerim düşüncelerime saplı yürüyeceğim,
  Duymadan hiçbir haber, hiçbir şey görmeden,
  Yalnız, kimsesiz, birbirine kenetli ellerim
  Gideceğim, farkı yok gündüzümün gecemden.

  Ne uzaklarda Harfleur'ü saran perdelere
  Bakacağım, ne de inen altın renkli akşama
  Kavuşunca bir bağ yeşil çoban püskülü ve
  Bir çiçekli funda koyacağım mezarına.

  ***********************************

  Veni, Vidi, Vixi

  Değilmi ki o derin acılarımla şimdi
  Buna destek olacak tek bir kolda yoksunum
  Ve çocuklara bile zorlukla gülüyorum
  Ve açmıyor içimi çiçekler renkleriyle
  Anlamalıyım artık: yaşadın yeterince!

  Değilmi ki ilkbahar kuşatınca her yanı
  Doğayı şenlik yerine çevirdiğinde tanrı
  Bu görkemli sevdaya aşksız bakıyorum
  Değilmi ki gün-gece ışıktan kaçıyorum
  Duyarak o en gizli kederi herşeydeki

  Değilmi ki ruhumda umudum yenik düştü
  Değilmi ki bu güller, kokular mevsiminde
  Sevgili kızım benim, içimde, ta derinde
  Yalnız senin yattığın karanlığa özlem var
  Mademki öldü kalbim, yaşadım yeterince!

  Yeryüzünde yükümü tek bir gün reddetmedim
  Arığım işte orda, burda başak demektim
  Yumuşadım gitgide, yaşama gülümsedim
  Ve yaşamın o büyük, dipsiz gizi dışında
  Dimdik durdum ayakta, kimseye eğilmedim

  En iyisiyle yaptım yapabildiklerimi
  Ne çok uykusuz kaldım, ne çok hizmet götürdüm!
  Sonra acılarıma güldüklerini gördüm
  Nefretlerine hedef seçildikçe üzüldüm
  Anarak çalışıp çektiklerimi

  Tek kuşun uçmadığı şu dünya sürgününde
  Öyle bezgin, ışıksız, ellerimin üstünde
  Diğer tüm kölelerin alayları içinde
  Taşıdım ağlamadan al kanlara bulanıp
  Koparılmaz zincirden payıma ne düştüyse

  Şimdi bakışlarımın ancak yarısı bende
  Ötesi darmadağın acılı gömütlerde
  Dönüpde baktığım yok çağıran olsa bile
  Sersemlik ve sıkıntı yüklü bir uykusuzum
  Hiç gözünü kırpmadan kalkmış şafaktan önce

  Miskin karanlığımın orta yerinde şimdi
  Yanıt vermeye bile gönül indirmiyorum
  Canımı sıkıp duran o en günücü ağza
  Ulu Tanrım gecenin kapısını aç bana
  Ki çekilip gideyim, dönmeyeyim bir daha!
   
 12. 2 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Elif
 13. sanat

  sanat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  608
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  o sefiller neydi ya bi oturuşta 200 sayfa filan okumuştum. çok başarılı