Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Vulva Kanseri

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 23 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.735
  Beğeni:
  18.246
  Ödül Puanları:
  488
  Vulva vajina girişinde büyük ve küçük dudaklar ve klitoristen (bızır) oluşan bir organdır.Kadın kanserlerinin %4’ünü oluşturur.Daha çok büyük dudaklarda görülür.


  BELİRTİLER:

  Genel olarak hastalar uzun süren kaşıntı, ben oluşumu, ülser ve siğilimsi şişlikler , bazan da kasıkta oluşmuş bezeler nedeniyle başvururlar. Vajen (hazne) girişinde herhangi bir siğil, ben, ülser, renk değişikliği veya şişlik ortaya çıkması halinde derhal doktora başvurulmalıdır.Doktor direk gözle veya vulvoskopi (bir tür mikroskop ile büyüterekve boyalar sürerek ) ile muayene eder ve mutlaka doku örneği alarak ( biopsi ) tanı koyar.


  NEDEN OLABİLECEK veya RİSK FAKTÖRLERİ:

  ·Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu (İnsan Siğil Virusu ile oluşan siğiller)
  ·Sigara
  ·Her türlü bağışıklık sisteminin baskılandığı durum
  ·Şişmanlık
  ·Şeker Hastalığı


  KANSER ÖNCÜSÜ HASTALIK:

  Vulvar Intraepitelyal Neoplazi(VIN) denilen durum kanser olmayan ancak ileride kansere dönüşebilen bir hücresel bozukluğu tanımlar. Bu aşamada yapılan tedaviler veya bazı hafif bozukluklarda kendiliğinden bu durum düzelebilir. Ayrıca vulvar distrofi denilen durumda hücrelerdeki bozukluk düzeyine göre %1-15 oranında kansere dönüşebilmektedir. Genellikle öncü lezyonlar çok belirgin bulgular vermezlerse de her türlü ;

  ·Kaşıntı
  ·Renk değişikliği
  ·Yaralar
  ·Siğiller
  ·Benler
  gerekirse biopsi alınarak araştırılmalıdır.  TARAMA :

  Vulva kanseri için uygun bir tarama yöntemi tanımlanmamıştır.Ancak zaten dışarıda olan olması nedeniyle hastalar genellikle erken evrede doktora başvurmaktadırlar.


  TANI:

  Tanı için vulvadaki tüm şüpheli dokulardan çıplak gözle veya vulvoskopi altında (özel bir mikroskopla 4 - 60 kez büyütme sağlanarak) parça (biopsi) almak ve patolojik inceleme şarttır.


  TEDAVİ :

  Erken tanı konulduğunda daha küçük bir ameliyatla daha uzun bir yaşam sağlanabilir.

  Tedavide

  ·Cerrahi
  ·Radyoterapi (x-ışını)
  ·Kemoterapi (ilaç) tedavisi uygulanabilir.
  Ortalama 5 yıllık sağ kalım oranı %70 kadardır. Erken evrelerde 5 yıllık yaşam şansı %90’larda iken, hastalık ilerledikçe bu oran %18’e kadar düşer.
  kaynak:kadinsagligi.com