Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

XP Hız katmak

Konusu 'Teknik Destek' forumundadır ve canavar tarafından 18 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  18 Nisan 2007
  Konu Sahibi : canavar
 1. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.278
  Beğeni:
  138
  Ödül Puanları:
  353
  *Windows AçıLış Penceresini KaLdırma Yöntemi :

  Windows XP'de orijinaL ayarLarda sistem açıLışı sırasında açıLış penceresi oLdukça uzun bir zaman bekLemektedir. Bu işLemi daha kısa bir süreye aLmanız veya tamamıyLa kapatmanız mümkündür.
  Bunu yapmak için:

  *'BiLgisayarım'a sağ tıkLayarak,açıLan menüden 'ÖzeLLikLer'i seçin.
  *AçıLan böLümde yer alan 'GeLişmiş'i tıkLayın.
  *Açılan menüden en altta 3. seçenek olan 'Başlangıç' ve Kurtarmanın karşısında yer alan 'AyarLar' düğmesini açın.
  *Açılan menüde 'Time to dispLay List of operating systems' ve onun hemen altındaki 'Time to dispLay recovery options when' seçenekLerinin karşısındaki zaman ayarLarının değerLerini 0 (Sıfır)'a getirin veya seçiLi oLan kutucukLardaki onay işaretLerini kaLdırın.

  Bu işLemLeri yaptığınızda biLgisayarınız başLatıLırken çıkan "HoşgeLdiniz" yazısı çok kısa süre ekranda kaLacak ve Windows XP direk oLarak açıLacaktır. Bu durumda sistem açıLışı sırasında 10-30 saniye arasında bir zaman kazancı sağLıyacaktır.

  *HızLandırmak İçin GerekLi ProgramLar :

  * Windows Bootvis ( işLetim sisteminizi en uygun şekiLde açıLış zamanını ayarLar. )

  * Tweak Uİ XP ( başLat, dosya açıLışı, sayfa açıLışı gibi bir çok noktaya hız sağLar. )

  * Fast CLeaner ( BiLgisayarınızda ki gereksiz öLü dosyaLarı buLur temizLer, sisteminizin yavaşLamasını sağLayan bu dosyaLardan sizi kurtarır. )

  * Spybot ( BiLgisayarınıza yerLeşen veya buLaşan 'SPY'Ları buLur temizLer, böyLece internet hızınız düşmez, sağLıkLı bir biçimde çaLışır. )

  *BOOTVİS KULLANIMI :

  XP kuLLananLar için biLgisayarının performans ayarLarını yapması ve biLgisayarının gözLe görüLür şekiLde hızLı açıLıp / kapanmasını isteyen için ideaL bir program 'BOOTVİS'. Bunu bir çoğunuz biLiyordur beLkide kuLLanıyordur, ben yinede biLmeyen arkadaşLara yardımcı oLmak için bu programı biraz anLatayım. İLk önce nerden downLoad edeceginizi yazayım.

  Programın adı: Bootvis
  Sistem: Xp
  DownLoad için: Link Silinmiştir.
  KuruLum ve KuLLanım :

  KuLLanım şekLini de kısaca anLatayım. Programı kurdugunuzda yapmanız gerekenLer şöyle, 'C' ye kuruyorsunuz ve oraya gidip 'BOOTVİS' adLı dosyaya tıkLıyorsunuz. Program açıLdığında üstte buLunan seçenekLerden, 'TRACE' isimLi yere tıkLıyorsunuz, açıLan yerde 'Next boot + driver deLays' tıkıLıyorsunuz. AçıLan böLümde sadece 'OK' tıkLıyorsunuz (ama siz tamamını okuyana kadar ok demeyin) ve ordaki saniye bitinceye kadar bekLiyorsunuz. BiLgisayarınız reset yapıyor, biLgisayarınız yeniden açıLdığında bekLeyin. AçıLan sayfada biLgisayarınızın şu anda ki performansı ve ne kadar sürede açıLdığını ve kapandığını gösteren bir şema çıkacak. Bu şemada uzun ve ucunda kare oLan bir çubuk göreceksiniz o çubuk nerdeyse o sizin sürenizdir.
  Örn: MesaLa çubuk 30 un üstünde, demekki 30 saniye sürmüş. Bu sonuçLarı aLdıktan sonra şimdi sıra geLdi biLgisayarınızın performansını yükseLtmeye, bunun içinde yine o sayfayı kapatmadan 'TRACE' ye tıkLıyoruz. AçıLan yerde 'Optimize system' yazan yere tıkLadığımızda, açıLan yerdeki saniyenin bitmesini bekLiyoruz. BiLgisayarınız yeniden açıLıp kapanacak ve bu sefer açıLdığında bekLiyecez. Karşınıza çıkan "Optimize ayarLarı yapıyorum" yazısı bitinceye kadar ne 'canceL' a nede 'görevi sonLandır' yapmıyoruz. Bu işLem biLgisayarınızda ne kadar program varsa o kadar uzun sürecektir ama oratalama olarak sanırım 5-10 dakika bekLememiz gerekiyor. Bu "Optimize ayarLar" yazısı kendiLiginden kapanıncaya kadar,bekLiyoruz. Bittigi zaman tekrar 'BOOTVİS' i açıyoruz ve 'TRACE' ye tıkLıyoruz ve ordan 'Next boot + driver deLays' tıkLıyoruz, Ok diyoruz. Saniye bitinceye kadar bekLeyin, biLgisayarınız reset yapacak ve açıLdığında bekLeyin pencere açıLsın. AçıLan pencerede şimdi ki sürenize bakın düşme oLduğunu ve hızı arttıgını göreceksiniz.

  Bende ki sonuçLarı vereyim:
  İLk test sonucum: 33 saniye
  Bootvis ayarlarından sonra: 21 saniye

  YaLnız bu her biLgisayarda bu kadar büyük farklar oLacak anLamına geLmiyor çünkü biLgisayarınıza çok gereksiz şeyLer yükLemişseniz böyLe büyük bir fark bekLemeyin. Bunu microsoftta bu şekiLde diyor. Ne kadar gereksiz programı kaLdırmak o kadar performans diyebiLiriz.
  Bu programı kuLLananlar süreLerini yazarsa bizde neLeri biLgisayarımızda buLundurmamamız gerektigini beLki ögreniriz. smile.gif

  *Fast Cleanar Hakkında :

  Fast CLeaner Görevi ise bu ekLe kaLdırdan kaLdırdıgımız zaman gereksiz ve biLgisayarı yavaşLatan, öLü dll. ve dosyaLarın biLgisayarından kaLkmasına ve temizLenmesine yarayan bir program.

  Bu programda yapman gereken sadece kurduktan sonra :

  Başlattan ( Fast Cleaner Enhanced ) çaLştıracaksın. Saniyenin bitmesini bekle ve OK de,
  açılan pençerede ( search ) bas, taradıgını göreceksin ( yalnız bu tarama uzun sürebilir belki. Çok atık dosya varsa uzun sürüyor). Sonrada 'CLEAN' bas.

  Bu kadar.. smile.gif Bu arada kesinlikle yanlış dosyaları siler diye korkma. Bu programı en büyük bilgisayar şirketleri hatta 'MİCROSOFT' bile, güvenle tarama yaptırabilirsiniz diyor.
  Ne silerse biLki artık ve gereksiz dosyalardır. Önemli hiç bir dosyayı silmez.

  Program adı: Fast Cleaner
  Fast Cleaner Download & lisansı: Link Silinmiştir.
  Name: Shaligar^Lash
  Serial: fm6h-pn48-n2xl-b90w

  *SPYBOT Kurulu ve Kullanımı

  Bilgisayarınıza bulaşan casus ( spy)'lardan ve reklam spamlarından kutulmanın en güzel yolu.
  Bu program gibi bir çok benzer program günümüzde bulunmakta,ben bu programı tavsiye etmemin sebebi,yapan kişinin bu programdan da paramı istenilir denemsi.
  Lisans bölümüne baktıgınız da " dünyanın en güzel kızına " mantıgı ile ücretsiz ve çok basit kullanışı olan görevini yerine getiren bir proogram.

  Şimdi kurulumunu anlatıyorum :

  Programı bilindik şekilde kuruyoruz,ülke bayrakları karşımıza çıktıgında TÜRKİYE'i seçiyoruz.
  Program kurulduktan sonra,başlattan SPYBOT'u advance modunu çalıştırıyoruz,İNCELE bölümüne tıklıyoruz ( DİKKAT : İnternette bağlı olmayın tarama yaparken )
  İnceleme bitene kadar bekliyoruz,size kırmızı yazılarla sundugu bölümler.Bilgisayarınıza bulaşmış spy/spamlar'ı buldu,şimdi aynı panel üzerinde olan Seçili HATALARI Düzelt'i tıklıyoruz ve bütün bizi sinir eden spamlardan kurtuluyoruz.

  İşte gayet kolay kullanımı olan ve tamamen FREE olan bir program size.

  Bu kadar anlattım,artık download edeceginiz adresi de vereyim :
  SPYBOT Download :

  Link Silinmiştir.

  VEYA

  Link Silinmiştir.


  **Bir kaç püf noktası daha yazıyorum sizlere :

  * Masa üstüne resim koymayın,bunun yerine masa üstü seçeneklerine gelin NONE'yi seçin ve masa üstü renk'i olarak SİYAH renk seçin,bu içinizi karartabilir.Ama inanın bu açılışta gözle görülür bir sonuç sağlıyacaktır.

  * Masa üstünde gereksiz ve çok kısayol bulundurmayın,bunları mükün oldugunca azaltın.

  * Açılışta süreyi uzatan ve otomatik açılan programları kapatın.
  Bunun için yapmanız gereken,başlat'a basın >>> çalıştıra basın >>> msconfig yazın >>> Başlangıç bölümünde sizin açılışınızı uzatan gereksiz programların kutularını kaldırın.Uygula /Tamam

  * İnternet seçeneklerine girin,Sayfaların tutulacagı gün sayısını 1 gün olarak ayarlayın.

  * Gizli Klasörleri göster'i seçin ve C: bölümünde " Documents and Settings "'e girin. Burda kendi bilgisayarınızın isminde bulunan dosyaya girin.

  + Cookies'leri temizleyin mümkün oldugunca,max 2-3 gün bu dosyayı temizlemeyi ihmal etmeyin.Bunu yapmanız internette daha verimli ve sorunsuz dolaşmanızı sağlıyacaktır.

  + En Son Kullandıklarım adlı dosyayı mümkün oldugunca boş bırakın,içindeki kısa yolları temizleyin.

  + Temporary Internet Files adlı klasörü 2-3 günde bir temizleyin.

  + TEMP dosyasını arada sırada temizleyin.


  * CD-ROM sürcülerinizde hiç bir zaman cd bırakmayın,bu sizin açılış sürenizi uzatır ve her dosya veya bilgisayarıma tıkladıgınızda özellikle CD-RW çalışır,bu sizin süre kaybınıza sebeb olur.


  *Sonuç olarak :

  + Hızlı ve sorunsuz internet.

  + Hızlı açılan başlat menüsü ve ikonları.

  + Hızlı açılan dosya ve klasörler.

  + Hızlı açılan ve hızlı kapanan bir bilgisayar.

  Power Dügmesine bastıktan sonra, Açılış süresi ( virüs programı aktif degilse ) 10 SN. gibi bir süreye kadar indirebilirsiniz, İnternet kartınız aktif bile olsa...

  Ben bu süreye kadar indirmeyi başardım. Sizlerde bu yazdıklarımı uygulayarak daha düşük bir süre yakalayabilirsiniz.

  Virüs programı açılışta aktif max. 12-14 SN.

  KoLay geLsin ArkadaşLar :-)
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.