• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Yabancı Dil Öğrenirken Kullanabileceğiniz İpuçları

meryem_naz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2018
3
1
Hayat ve iş karmaşasında kendine vakit ayırmak isteyenler , okulu veya mesleği için gerekli olan ikinci bir dili öğrenmek isteyenler veya yaz tatilinde yurt dışına çıkmak isteyip yabancı dilini geliştirmek isteyenler ! Bu yaz yeni bir dil öğrenmeyi kendinize hedef belirlediyseniz ama nasıl yapacağınıza dair hiçbir fikriniz yoksa bu yazımız tamda sizin için. Yabancı dil öğrenirken kullanabileceğiniz ipuçları nelermiş birlikte bakalım.

Kararlı Olun
Elbette “Yeni bir dil öğrenmek istiyorum” demek iyi bir başlangıç, fakat daha kesin bir hedef yaratmak çok daha etkili olacaktır. Örneğin ilk olarak yabancı bir filmi alt yazısız izlemeyi, sözlük veya online çeviriciler kullanmadan bir kitabı okumayı ya da yabancı bir ülkede kolayca sipariş etmeyi kendinize hedef olarak koyabilirsiniz. İyi hedeflerin somut sonuçları olur. Yani, dil öğrenme planınıza uygun, net bir hedef koyun ve bu planı küçük aşamalar halinde uygulayın.

Öğrenme Yönteminizi Belirleyin
Dil öğrenmenin bin bir türlü yöntemi vardır. Kurslar, online dersler , telefon uygulamaları, yurt dışı gezileri, ikili öğrenme ve daha bir sürü yöntem. Kendiniz için en iyi yöntemi seçtiğinizden emin olun. En iyi yöntemi ya da yöntemler kombinasyonunu bulmanız biraz zaman alabilir tabii, ama bunu da öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

Engellere Hazırlıklı Olun
Her şeyin inanılmaz sıkıcı olduğu günler hatta haftalar geçireceksiniz. İşte ya da okulda çok yoğun olduğunuz zamanlar olacaktır. Bir iki hafta boyunca sıfatlar ya da zarfları kafaya takacak vaktin ya da enerjin yok mu? Hiç sorun değil. Aksilikler yüzünden cesaretinizi kaybetmeyin ve sakın öğrenmekten vazgeçmeyin.

Süreci Gözlemleyin
Dersler ve sınavlar çok eğlenceli değil evet, ama başarı sürecini takip etmen için çok önemlidir. Seviyenizi ölçebileceğiniz karma sınavları olan bir sürü telefon uygulamaları ve ücretsiz online ingilizce testler de var. Eğer test edilmek istemiyorsan ama yine de alt yazı olmadan film izleme konusunda da kararlıysanız ne kadar yol kat ettiğinizi anlamak için çizgi filmleri ve daha kısa videoları izlemeyi deneyebilirsiniz.

Hedeflerinizden Herkese Bahsedin
Eğer bir arkadaşınla beraber ya da bir sınıfta dil öğreniyorsanız, ödev ve dersler konusunda daha istikrarlı olursunuz. Ama yalnız öğrenmeyi tercih ettiyseniz, arkadaşlarına ailene hedeflerinizden bahsedin, internette bile bundan bahsedin. Diğer insanlar dil gelişiminizi takip edecekleri için kendinizi bu konuda daha sorumlu hissedeceksiniz.

Kendinize Ödüller Verin
Hedeflerinizi küçük aşamalara ayırdığınızda, sonuç elde etmeniz ve başarınızı ölçmeniz çok daha kolay olacaktır. Her aşamayı tamamladığınızda, kendinize ödüller verin. Mesela bir kek, ya da yaklaşan yurt dışı seyahatiniz için şık bir t-shirt alın. Tabii bir sushi restoranına gidip orada öğrendiğin yepyeni Japonca kelimeleri kullanarak da sürecini kutlayabilirsiniz.

Elbetteki bu yöntemler sıkı bir çalışma ve eğitim sürecinde size ek olarak yardım sağlayacaktır. Yabancı dil öğrenmeye başlamadan önce ilk yapmanız gereken size en uygun İngilizce kursunu bulmaktır. Eğitim göreceğiniz İngilizce kursunun kalitesi ve eğitim şekli her şeyden önce dil öğrenmede ki en büyük etkendir. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız İngilizce kursu seçenekleri içerisinden yabancı dil merkezi sizi dil öğreniminde uygun fiyat ve kaliteli eğitim teknikleriyle bir adım öne taşıyacaktır.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
12 Temmuz 2006
17.493
47.136
Ezberlemişsiniz aynı cümleleri yazıp duruyorsunuz ! Reklamın da bir adabı olur, bir ahlakı olur...
 
Yukarı Alt