Yalancı kasılma ve gerçek doğum sancısı arasındaki fark

Pamik_PrenSes

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2010
1.351
3
Hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan "yalancı kasılmalar" doğumun başlayacağı ile ilgili anne adaylarını yanıltsa da, aslında vücudu doğuma alıştıran kasılmalardır.

Doğum sancılarınızın bağlamasıyla heyecan ve telaş içinde hastaneye gittiğinizde, yapılan muayene sonrasında yaşadığınız sancıların doğum sancısı değil de yalancı kasılmalar olduğunu öğrenebilirsiniz. Tabii bunun üzerine, biraz endişe, biraz hayal kırıklığıyla eve geri dönerek, doğumunuzu beklemekten başka yapacak bir şeyiniz kalmaz.

Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Mumcu'nun verdiği bilgiler, yalancı kasılmalar ile gerçek doğum ağrıları arasındaki farkı anlamanızda size yardımcı olacak.

Yalancı Kasılmaların Tarihçesi

Yalancı kasılmalar, 150 yıl kadar önce İngiliz Doktor John Braxton Hicks tarafından fark edildi. Braxton Hicks kontraksiyonları, hamileliğin son 3 ayında görülerek, rahmin 30-60 saniye kadar kasılarak gevşemesini sağlıyor. Bazen 2 dakikaya kadar da uzayabiliyor. Braxton Hicks kasılmaları, rahmi gerçek doğuma hazırlayan alıştırma kasılmaları olarak da adlandırılıyor.

Nedenleri

Braxton Hicks kasılmalarına neden olan olayların mekanizması açık değildir, ancak bu konuda değişik görüşler ve bazı spekülasyonlar da yok değil. En son kabul edilen görüş; kasılmaların rahmin kendi sertliğini sağlamasına yardımcı olduğu ve plasentaya kan akımını kolaylaştırdığıdır. Yalana kasılmalar, rahim ağzında açılma ya da incelmeye neden olmuyor. Fakat doğum zamanı yaklaştıkça kasılmaların şiddetinde ve sıklığında tur artış görülebiliyor. Bu kasılmalar yalancı doğum sancıları olarak da adlandırılıyor ve rahim ağzının doğuma hazırlanmasına, açılmasına, incelmesine yardımcı oluyor.

Yalancı kasılmalar, rahmi gerçek doğuma hazırlayan alıştırma kasılmaları olarak da adlandırılıyor. Sıklığı ve şiddetine göre, rahim ağzının doğuma hazırlanmasına yardımcı olurken açılmasını ve incelmesini de kolaylaştırıyor.

Tetikleyen Durumlar

Hamileliğin son 3 ayında görülen yalancı kasılmaları tetikleyen nedenler bebeğin ya da hamilenin fazla aktif olması, hareketliliği, kann bölgesine alınan sert bir darbe, mesane doluluğu, cinsel ilişki ve susuzluk olabiliyor. Bu nedenle hamüeliğırı son dönemlerinde tehlike oluşturabilecek etkenlerden uzak durulması gerekiyor.

Normal Doğum Belirtileri

Normal doğumun ilk belirtisi, düzensiz kasılmalar ve halk arasında nisan gelmesi olarak biliniyor. Rahim ağzı, tüm hamilelik boyunca sumüğümsü bir tıkaç ile kapalı oluyor. Bu tıkaç bebeği dış etkenlere karşı koruyor. Doğum eyleminin başlamasından hemen önce rahim ağzında hafif bir açılma ile bu tıkaç kanlı bir akıntı seklinde vücut dışına atılıyor. Biten doğumun belirtilerinden biri de düzensiz rahim kasılmalarıdır. Anne adayları, bu kasılmaları ağrı olarak algılayabiliyor. Yalancı doğum sancıları dinlenme ile geçiyor, sıklığı ve şiddeti zamanla artmıyor. Suyun gelmesi, doğumun diğer belirtisidir. Rahimdeki zar dışarı atıldıktan sonra doğum eylemi başlıyor.
Doğumu başlatan faktörlerin neler olduğunu, anne vücudunun bebeğin olgunlaştığını anlaması ve sancıları başlatan etkenlerin neler olduğunun anlaşılması, günümüzde hala daha tam olarak anlaşılmıyor. Bu konuda çeşitli teoriler olmasına rağmen doğum olayı hala gizemini koruyor.

Braxton Hicks Kasılmalarının Özellikleri

Yalancı kasılmalar olarak bilinen Braxton Hıcks kontraksiyonlarını normal doğum sancılarından ayıran birçok özellik vardır. Bunlar:

• Şiddeti sabit olmayıp değişkendi.r
• İki kasılma arasındaki süre çok kısa değildir.
• Olup olmayacağı ya da ne zaman geleceği önceden tahmin edilmez.
• Ritmik yani düzenli değildir.
• Ağrıdan çok rahatsızlık venr.
• Sıklığı ve şiddeti giderek artmaz.

Rahatlamaya Yardımcı Yöntemler

Zararsız ve ağrısız olan Braxton Hicks kasılmaları sırasında anne adaylarının yapabileceği basit yöntemler, rahatlamaya yardımcı oluyor.

Doğum sancısı ile yalancı kasılmaları ayırt edebilen hamilelerin kendilerini rahatlatabilecekleri ve rahatlıkla uygulayabilecekleri yöntemler şöyle:

• Kasılmalar başladığında pozisyonunuzu değiştirin. Eğer uzun süre ayakta dolaşıyorsanız bir yere uzanın. Otururken veya uzanırken başlamışsa, kısa bir yürüyüşe çıkın.
• Ilık bir duş alın.
• Eğer kasılmaları başlatan durum su kaybı ise su içmek çok işe yarayacaktır. 4-5 bardak su içebilirsiniz
• Bu basit önlemler ile kasılmalar geçmiyor, sıklığı, şiddeti ve yarattığı rahatsızlık giderek artıyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.
 

tuvanna07

Guru
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2009
168
7
Bilgiler için çk teşekkürler son zamanlarda bende sık sık yaşıorum ve her sancı hissettigimde acaba geliomu die heyecanlanıorum :) acaba yalancı dogum ssancılarını erken hissetmeye başlayan anneler erkenmi doguruyoo yoksa miyadında mı?
 

glupglup

Guru
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2009
1.235
27
44
Bendede o sancılardan sürekli oluyor. 33+5 oldum bugün. Yalancı doğum sancısı olsa gerek. Ama toplanma hissi olmuyor henüz. Sadece hafif adet sancılarım oluyor. ıkisi birarada olursa gerçek doğum sancısı olurmuş o zaman.
 

Pamik_PrenSes

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2010
1.351
3
Bilgiler için çk teşekkürler son zamanlarda bende sık sık yaşıorum ve her sancı hissettigimde acaba geliomu die heyecanlanıorum :) acaba yalancı dogum ssancılarını erken hissetmeye başlayan anneler erkenmi doguruyoo yoksa miyadında mı?


Birazda olsa içinizi ferahlatabildiysem ne mutlu bana ..bendede çok sık olmaya başladı bu aralar bu yalancı doğum sancıları bu yazıyı daha önceden okummamış olsaydım panik olabilirdim her seferinde.Sizinlede paylaşmak istedim boş yere panik olmayın diye.
Her vucut farklı benim yalancı sancılarım 36.haftamda başladı ve dinlenme iyi geçiyor ama erken derken ne kdar erken şimdi merak ettim bilmiyorumkismile

Çok erken bi haftandaysan çok dikkat et yalancı sancı vucudu gerçek doğuma hazırlayan bi durum biliyosun çalışıyosan mutlaka izin al bol bol dinlenmeye çalış hi.çbirşey meleğinin zamanındaa gelmesinden daha önemli değil bence...

Bendede o sancılardan sürekli oluyor. 33+5 oldum bugün. Yalancı doğum sancısı olsa gerek. Ama toplanma hissi olmuyor henüz. Sadece hafif adet sancılarım oluyor. İkisi birarada olursa gerçek doğum sancısı olurmuş o zaman.

evet biz şu anda birisi geldiğinde bile duramazken doğumda ikisinide yaşıcaz eyvahedigeldismile ama olsun bebeğimi bana yaklaştırıcak o çektiğim her sancı böle düşünüp kendimi rahatlatmaya çalışıyorum ama o anda bu kdar serinkanlı olup bunları böle mantıklı bi şeklide düşünebilirmiyim bilmiyorum kaydirigubbakcemile3
 

tuvanna07

Guru
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2009
168
7
canım ben 37. haftama girdim demek hemen heemen her gebe yaşıomuşş bu sancıları ama bende bebek toplanıodu doktoruma gittim 2 hfta önce ve erken dogum olabilir dinlenmen şart dedii.Ondan öncede devlet hast. gitmiştim hiçbişeyin yok demiştii :)))))) ya zaten rabbim gelecegi zamanı bilir beklicez artık...
 

zeynepb

2 mayıs hedef 68
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2009
9.115
19
34
gercek dogum sancısı basladıgında hıssedıyorsunuz korkmayın. o kendını bellı edıyor. ınsanın ıcıne doguyor resmen aha dıyosun dogurcam :)
 

mehlika58

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2009
78
0
37
bugün 38+3teyim.. yalancı mıdır bilmiyorum ama epey çoğaldı bu kasılmalarım.. ağrısız olduğu için doğum habercisi olup olmadığından emin olamıyorum.. zira artık doğması muhtemel.. 10dk da 3defa olursa doğum habercisi oluyormuş bir de galiba..ve 30-50sn sürmesi gerekiyormuş.. ee.. o sıklığa ulaşırsa ama hala acım yoksa dr.a mı gitmeliym..doğum geldi çattı mı demek bu..? her zmn nişan filan gelmeyebiliyormuş sanırım..
 

ebi26

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2009
1.184
3
bende merak ediyordum bunu bendede olmaya basladı karnım bırden sertlesıor ve toplanıyor sanki yorulmamla alakalı artıyor bazen gunde 3kere bazen daha fazla sayısı artınca tahlıkelı mı oluyo acaba???
 

sultanlokumu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
89
1
yalanci kasilmalariniz oldugu zaman,ya bir yere uzanin yada oturdugunuz yerde burnunuzdan karninizi sisirerek derin bir nefes alin ve agzinizdan verin.bunu bir kac kez yapin gercekten ise yariyor.kanli bir akinti geldiginde zaten dogumun yaklastiginin habercisidir ve sanci 10 dk bir kendini tekrarliyorsa.
 

kulitta

İlahi Adalet
Pro Üye
17 Kasım 2008
12.787
2.249
İki hamileliğimin de üzerinden yıllar geçti. Haberci sancılarım olmuş muydu hiç hatırlamıyorum. :KK76:
Olsaydı tedirginlik hissederdim sanırım. Böyle bir tedirginlik hissi yaşadığımı da anımsayamıyorum. :KK76:
Haberci sancılar her hamilelikte yaşanıyor mu acaba? :KK64:
Allah tüm hamilelerin yardımcısı olsun.