Yaş maya mı yoksa kuru maya mı?

petem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2008
20
1
Arkadaşlar sizce poğaça vb. hamur işleri yaperken yaş maya mı yoksa kuru maya mı kullanmak daha iyi sonuç veriyor?

Gxuxlsxuxm Sultan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2007
6.223
32
Vallaha ben yas mayayi kullanmayi daha cok tercih ediyorum...:kahve:

Kuru mayada bulundururum evimde ama mecbur kalirsam.
Yas maya hamurun kivamini daha güzel tuturuyor gibi geliyor bana..cokacimcoook

nur_elnur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2008
361
6
valla ben kuru maya hiç denemedim ama annem tüm hamurlarını kuru mayayla yapar ortalama yarım bir kilo un arasına 2 adet kuru maya atarız ... bende annemden öğrendim poğaça ekmek vs. yaparken hem hamur çok güzel kabarıyor hemde puf puf oluyor ..

Sibel80

Guru
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2007
1.268
213
ben dr oqcer in küçük paketteki mayalarını kullanırım her zaman şiddetle tavsiyemdir.yalnız püf noktası hamuru yoğururken kullandığım bütün sıvıları ılık kullanırım.soğukta sıcakta mayayı bozuyor kabarmıyor

xuxzgxuxnkxixz

bitanecik kızımmm
Kayıtlı Üye
3 Ağustos 2008
635
4
bende yaş maya kullananlardanım.sanki yaş mayayla birlikte poğoçalar daha lezzetli oluyor gibi.kuru mayayı da denicem farkı görürüm o zaman..

melekberke

Serseri aşığım.....
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2008
1.347
7
Yaş maya daha iyi canım. Ben de onu kullanıyorum.Daha iyi sonuç veriyor

AskKirintisi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
4.816
23
Yaş mayanın raf ömrü çok kısa en geç 1 hafta içinde tüketmek zorundasın, tane ile de satılmasığı için mecburen 4 lü paket alacaksın dolayısıyla 1 tane maya için 3 tane maya boşa gidiyor.
Ben ınstant maya kullanıyorum, çok güzel puf puf kabartıyor çok memnunum.

oykumruyam

Öyküm abla olduuu:)
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2007
3.019
29
kuru mayaya alıştım memnunum
yaş mayayı muhafaza etmek sorun çabuk bozuluyor

bakterilerin üremesine elverişli sıcaklıkta kullanılmalı maya hani nasıl yoğrt sıcağa yakın ılık mayalanıyor bu da öyle

smhsmh

Kaan'ım Allaha Emanetsin
Pro Üye
Anneler Kulübü
13 Şubat 2008
9.014
17
ikisinide kullanıyorum duruma bağlı aceleyse kuru öncedense dondurucudan yaş çıkarıyorum
tercihim ise kesinlikle yaşmaya dır

Yukarı Alt