Yasam hikayesi -Kaban

orel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Temmuz 2006
Mesajlar
39
Emoji Skoru
0
Yaşlı adam, bir konfeksiyon mağazasına ait vitrine uzun uzun baktıktan sona, sokakta oynayan çocukların en zayıfına dönerek:
- Küçüüüük!... diye seslendi. Buraya gelir misin?

Çocuk, hafta sonlarında yaptıkları misket oyununu ilk defa kazanmış olmasına rağmen koşarak geldi. 6-7 yaşlarındaydı ve üstündeki elbiseler, tek kelimeyle dökülüyordu.

Yaşlı adam, çocuğun saçlarını okşadıktan sonra:
- Vitrindeki elbiseyi giymeni istiyorum, dedi. Bakalım üzerine uyacak mı?

Çocuk, bu teklifi ilk önce şaka sandı. Ama adam, son derece ciddiydi. Onunla birlikte mağaya girerken, ilk önce rüyada olup olmadığını, daha sonra da şimdiye kadar yeni bir elbise giyip giymediğini düşündü. Genellikle ailedeki büyük çocuğa alınan veya komşular tarafından verilen giyecekler, elbiselerin ona dar gelmesiyle birlikte ortanca kardeşe geçer, birkaç sene sonra da, dizleri aşınmış veya delinmiş vaziyette kendisine kalırdı. Ama "her zaman hasta" dedikleri babasının durumunu bildiği için, bu işe itiraz edemiyordu. Şimdi ise, ilk defa yeni bir elbisesi olacaktı. Üstelik de bayrama üç gün kala...

Çocuk, yaşlı adamın gösterdiği elbiseleri giydiğinde, büyümüş olduğunu ilk defa fark etti. Çizgili kadifeden yapılmış pantolon, bacaklarının ne kadar uzun olduğunu ortaya koymuş; yeni ceketi de, omuzlarını iyice geniş göstermişti. Fakat hepsinin üzerine giydiği kaban bir başkaydı ve artık üşümeyecekti. Çocuk, biraz önce kazandığı misketleri onun cebine bıraktığında, iyice keyiflendi. İrili ufaklı misketler, ceplerin bir köşesinde kalmıştı. Bu durumda iki cebe yüz misket sığacaktı.

Yaşlı adam, çocuğu sağa sola döndürdükten sonra elbiselerin paketlenmesini istedi. Ve iş tamamlandığında, tezgahtara dönerek:
- Elbiseleri torunuma alıyorum, dedi. Kendisine sürpriz yapacağım için, onları bu çocuğun üzerinde denemek istemiştim. İkisinin de boyu falan aynı da...

Küçük çocuk, beyninden vurulmuş gibi oldu. Nefes bile almakta zorlanıyordu. Ama artık büyüdüğüne göre, bir şey belli etmemesi gerekiyordu. Aynaya son bir defa baktıktan sonra, üzerindekileri yavaşça çıkarttı ve bir kenara fırlattığı eskilerini giydi.

Adam, yaptığı hizmet için, çocuğa bir çiklet parası vermek istediğinde, onun çoktan gitmiş olduğunu gördü. Haylaz velet, belli ki bu işten sıkılmıştı.

Küçük çocuk, arkadaşlarının yanına döndüğünde, bütün ısrarlara rağmen oyuna katılmadı. Ve bir kenara oturup onlara baktı.

Arkadaşları, bunun sebebini merak ettiklerinden:
- Niçin oynamıyorsun? diye sordular. En güzel misketleri sen kazanmıştın.

Çocuk, gözyaşlarını tutmaya çalışırken:
- Misketlerim, üzerimdeki elbiselere yakışmayacak kadar güzeldi, dedi. Bu yüzden onları, bayramlık kabanımın cebine koydum ..:cry:
Bu huzun hikaye , bana hayatta en onemli seyin giydigin degil, benligin oldugunu ve bunun onemini bir kez daha hatirlatti.
 
S

SENACE

Ziyaretçi
inanmıyorum ya böyle şeyler gerçekten olabilirmi acaba
bu adam nasıl bir adam böyle torununu sevindiriyor ama bu arada küçücük bir çocuğun umutlarını ya da o anda ne düşeneceğini düşünemiyor. yazık valla.
Ben dayımın çocuklarına birşeyler aldığımda yan komşularınında küçük bir çocuğu var genelde birlikte oluyorlar ona da bütçeme göre hediye almaya çalışıyorum. Kaldı ki böylesi varmıdır acaba
 
M

masal

Ziyaretçi
kızlar bi gün bakkala gittim ekmek almaya yaşlı bi amca bir gofret, bide sakız aldı . fiyatını sordu , elini cebine attı , baktiki parası yetişmiyor geri koydu aldıklarını . amca noldu ? dedim: torunumun yanına gidecektim sevinir demiştim . dedi arkasını döndü . ordan poşete bi şeyler koyup verdim amcaya .. o yüzündeki mahcubiyeti aynı zamanda mutluluğu ömrüm boyunca unutamam herhalde.... işte böyle dedelerde var.
 
S

SENACE

Ziyaretçi
CANIM İNSAN BAZEN BÖYLE ŞEYLERE CESARET EDEMİYOR.
BENDE MARKETTEN MUZ ALMIŞTIM. BİR TANE ÇOCUK DA ANNE MUUUZ DEDİ.
ANNESİ DE ALMADI BEN KENDİME ALDIKLARIMI VERMEK İSTEDİM. AMA CESARET EDEMEDİM. KADIN ÇOK ACAYİPTİ.
BU BENİM İÇİME DERT OLDU.
Bu arada kadının kolu bilezikten hareket etmiyordu nerdeyse ) AMA ÇOCUĞUNA BİR MUZ ALMAK İÇİN CİMRİLİK YAPABİLİYORDU.
 

iremmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Ekim 2006
Mesajlar
249
Emoji Skoru
0
Bence Ibret Alinmasi Gereken Bir Hikaye..
Teşekkürler Orel..
 
Yukarı Alt