1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Yaydaki Güven mi ? Özgüven mi ?

Konusu 'Yay Burcu' forumundadır ve mayi81 tarafından 9 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  9 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : mayi81
 1. mayi81

  mayi81 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2007
  Mesajlar:
  46
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Yay’daki güven mi "özgüven" mi?

  Yay özgürlüğe âşık, hoşgörülü, cömert, coşkulu, filozof karakterli, açık sözlü, bağımsız ve iyimserdir. Bayan yayların güzel saçları vardır. Erkek yayların pek çoğu spor dallarından bir ya da birkaçına mutlaka bulaşmıştır. Yayların dizleri, kalçaları ya da topuklarıyla ufak tefek sorunları olur sıklıkla. Yay burcu insanı hangi yaş diliminde olursa olsun çocuksu bir yapıya sahiptir. Yay kendisine fazlaca güvenen biridir. Fakat yaydaki kendine güveni gerçek bir özgüvenle karıştırmamak gerekir. Gerçek özgüven gerektiğinde geri adım atabilmeyi, kendini eleştirebilmeyi ve hatalarından ders çıkarıp yenilgiyi kabul etmeyi gerektirir. Yaylardaki kendine güven bu tarzda bir özgüven değildir. Yay çoğu zaman gerçekçiliği gözden kaçıracak kadar kendine güvende ileri gider. Doğuştan şanslı olduğu için çoğunlukla bu abartılı güvenini çok pahalıya ödemez. Bu yüzden de iyimser karakteriyle onlarca yenilginin ardından tekrar ringe döner kendini tekrar sınamaktan usanmaz.

  Yay huzursuzluk koduyla dünyaya gönderilmiştir. Elektriğe tutulmuş ıslak bir mendil gibidir; ruhu sürekli sancı çeker. Deha bir ızdırap dahi bir muzdariptir diyen kişi yay olsa gerek. Yay içindeki huzursuzluğu dindirmek için dünyaya gelmiştir adeta. Hiç dinmeyen bu huzursuzluğunu dindirebilmek için uğraşır, öğreneceği her yeni şeyin belki kendisine iyi geleceği ümidiyle hızla ve yutarcasına öğrenir. O kendi ruhunun dipsiz vadilerinde dolaşıp yönünü kaybedince bu kez gerçek dünya üzerinde yolculuk yapma hevesine kapılır. İçinde kaybettiği rotasını kendini yollara vurarak bulmaya çalışır. Pek çok dünya çapında atletin yay burcundan olmasının nedeni bu olsa gerek. Yay her an hareket etmeye hazırdır, valizini ve temel eşyalarını hazırlayıp otogara ya da hava alanına gitmesi an meselesidir. Bazen yolculuk yapmak için hiçbir nedeni olmadığı halde yine de kendini terminaldeki görevliye "bana bir bilet ver nereye olursa olsun fark etmez gitmek istiyorum" derken bulabilir.

  Yay kendi içindeki dinmez sancıyı insanların da çektiğini sandığı için çoğu kez insanları neşelendirmeye, eğlendirmeye ve onları mutlu ederek kendini de mutlu etmeye çalışır. Burçlar kuşağının en neşeli insanları olarak ün yapmalarının psikolojik alt yapısı bununla alakalıdır aslında. Yaylar çizgisel ya da dijital olmayan ama keskin ve sezgisel bir zekâya sahiptirler. Sıcak ama kimi zaman müstehcen denebilecek türden espriler yaparlar. Doğrusu yayın müstehcen esprisinde bile bir zekâ, bir yaşam dersi saklıdır. Yay sırf müstehcenlikte bir komiklik bulduğu için değil komikliği ortaya koymak için müstehcenliği de kullanmak zorunda kaldığı için bu tür esprilere müracaat eder. Ama onu algılayamayan pek çok insan onun kaba saba birisi olduğunu düşünebilir.

  Yay hayatındaki her şeyi belli oranda israf etmeye yatkındır, fakat iyi niyetini israf etme konusunda bir deha olduğu kesindir. Kaç kez aldatılıp kazıklanırsa kazıklansın yine de karşısındakine iyi niyetle yaklaşma gibi bir kusur ile kodlanmıştır. Gerçekten kazıklandığını kavradığında ise çoğunlukla iş işten geçmiştir. Dünyanın çok kirli bir yer olduğu düşüncesiyle karamsarlığa kapılır, içinden yok olup gitmeyi, ölmeyi ister. Bu gezegenin kendisine dar geldiğini, burasının yalancıların, sahtekârların mekânı olduğunu düşünerek yetişkinlerden nefret eder; kendine daha yakın hissettiği çocuklara sokulur onlarla arkadaşlık etmeye başlar. Bir ev ortamında yetişkinler salonda ateşli bir şekilde tartışırken mutfakta ya da diğer odaların birinde evin küçük çocuklarıyla neşeli bir şekilde konuşan eğlenen biri varsa onun yay olduğundan kuşkunuz olmasın. O yetişkinlerin ihtiras, kıskançlık, kin kokan sohbetlerinden sıkılıp çocukların neşeli dünyasını kendisi için daha zararsız bulduğu için orada onlarla oynamaktadır.

  Yay kusurlu düzeyde bağımsız ve özgür ruhludur. Hiçbir şekilde kısıtlanmaya gelmez. Fakat kendisi gönüllü olarak köleniz olmaya karar verebilir. Kimi yaylarda bağımsızlık dürtüsü kusurlu kelimesinin de karşılayamayacağı düzeyde yüksektir. Yaylardan bir kısmı damarlarında Çingen kanı taşırcasına kontrolsüz bir şekilde özgür, önü alınmaz bir şekilde bağımsız ve uslanmaz tarzda serseri ruhludur. Yay insanında adalet duygusu çok güçlüdür. Adaletsizliğin hiçbir şekline katlanamazlar. Kendileri aleyhine bile olsa adil olmaktan geri duramazlar. Yalan onların en yeteneksiz olduğu alandır. Telefonda yeni tanıştığı birine gerçek yaşını iki yaş küçülterek söyleyen ama daha sonra dayanamayıp gece yarısı onu tekrar arayıp gerçek yaşını söyleme ihtiyacı duyan bir tanıdığınız varsa kesin yaydır.

  Yay değişken ruhuyla her türlü yeniliğe açık, her ortama hızlı bir şekilde uyum sağlama kapasitesine sahiptir. Tanısın tanımasın sokakta dolaşan herkes yayın evrensel ve doğal ahbabı, arkadaşıdır. O bir lokantaya girdiğinde garsonlar ona sıcak bir şekilde sokulup hoş geldin dediklerinde yayın o lokantaya sıkça gittiğini sanabilirsiniz. Aslında onun da ilk gidişidir. Ama yay daha kapıdan girerken oradakilerin yüzüne öylesine sıcak, içten ve dostça bir bakış fırlatmıştır ki kırk yıllık tanıdık gibi karşılanır, ağırlanır ve çok geçmeden o masanın etrafından kahkaha sesleri yükselmeye başlar.
  Yay büyüleyici özellik sahibi, mizah yeteneği gelişmiş ve manyetik çekim gücü olan bir insandır. Konuşması akıcı, esprili ve eğlendiricidir. Bu yüzden yaylar karşı cinsi kendisine mıknatıs gibi çekerler. Sıkışık bir trafikte kırmızı ışıkta beklerken yol kenarındaki trafik polisiyle arabanın içinden keyifli bir sohbete dalan, flörtleşen kişi yaydır. Fakat yaylar çoğu kez flörtü sadece bir tür "yaşam sevinci" olarak görürler. Her flört ettikleri insanın peşine düşmezler, hatta flörtleştiği insanla ender olarak tekrar görüşürler. Onların bu yüzeyselliğini kavrayamayan sevgilileri onları kıskanarak, kısıtlamaya kalkışarak güzel giden ilişkilerini boş yere heder edebilirler.

  Fakat yine de yayların büyük kısmı cinsellik konusunda pek ahlaklı bir geçmişe sahip değildir. Onlar cinsellikle aşkı ayırabilen kişilerdir. Bu nedenle "ne yani bir kez yattık diye sevgilimi olduk?" türünde sözlerle şaşkınlık ve şok durumu yaşayabilen kişilerdir. Aslında yaylar âşık olunca bütün burçların en sadık, en vefalı, en inanılmaz verici olan kişileridir. Her şey zıddıyla vardır ilkesince de böyle olması gerekirdi zaten. Cinsellik konusunda yaylar akrep ve boğayla ilk üçü paylaşırlar. Tek farkla ki yay cinsel paylaşıma dolaylı yaklaşmayı sevmez. Onun için cinsellik cinselliktir. Onu romantizmle bulandırıp masumlaştırmaya gerek yok. Yay cinselliği olduğu gibi alır. Şehvet duygusuyla öteki duyguları karıştırmayı pek sevmez, zira ona göre insan yarı insan yarı hayvandır; hayvanlığın tadını çıkarırken insan olmayı tıpkı paltosunu çıkarıp asar gibi bir kenara bırakabilir. İnsanlığını yaşarken de duygu ve düşüncelerinin içine hayvani olan şeyleri dâhil etmez
   
 2. 21 Temmuz 2012
  Konu Sahibi : mayi81
 3. BenArabesk

  BenArabesk Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  4.608
  Beğenildi:
  42
  Ödül Puanları:
  0
  paylasım için tşkler...

  neredeyse hepsi tutuyor diyebılırmmm