Yaz tatili çocuğu şişmanlatıyor

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
5 Mart 2012
16.912
14.665
44
page_dondurma-deyip-gecmeyin-faydalari-saymakla-bitmiyor_976621585.jpgYaz aylarında çocuklar daha hareketli ve aktif olsalar da, çalışmalar, yaz tatillerinde çocukların daha çok kilo aldıklarını gösteriyor.

“Aştırmalar, yaz tatillerinin çocuklarda kilo artışına yol açtığını gösteriyor” diyen ve sıcak yaz günlerinde çocuk beslenmesinde dikkat edilmesi gereken ilk noktanın su tüketimi olduğunu belirten Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, 5 yaşından büyük çocukların günde ortalama 8–12 bardak su tüketmesi gerektiğini söyledi.

Gürhan, “Dikkat edilmesi gereken ikinci konu, günlük enerji ve besin öğesi ihtiyacını mevcut beslenmeprogramı ile karşılayıp karşılayamamasıdır. İhtiyaçların karşılanamaması durumunda beslenme yetersizlikleri ve bunlara bağlı hastalıklar, aşırı ve boş enerji alımı sonucunda ise şişmanlama görülebilir” dedi.

Çocukların yaz aylarında enfeksiyonlara ve ishallere daha kolay yakalandıklarını vurgulayan Gürhan, bu dönemde sık görülen problemlerden olan gıda zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için açıkta satılan besinlerin tüketilmemesini, bilinen ve güvenilir marka ürünlerinin son kullanma tarihlerine dikkat edilerek tüketilmesini önerdi.

Çocuk beslenmesindeki en önemli ve kilo aldırıcı davranışlardan birinin de abur-cubur tüketimi olduğunu belirten Gürhan, yüksek kalorili ve besin değeri olmayan bu tür gıdalardan çocukları uzak tutmak ve daha fazla fiziksel aktivite yapmalarını sağlamak gerektiğini sözlerine ekledi.