• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Yeni başlayanlar için 10 adımda Kanuni

alici_bjk

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2009
3.005
79
Kanuni nin 46 yıllık hükümranlığı süresince yağtığı onca işi göz ardı ederek kendi sallama senaryolarıyla halkın beynini sadece onun özel dünyasına (yaşayıp yaşamaığı bile belli olamayan absürb harem hayallerine) çekip ucuz, basit bir insan haline getiriyorlar.farkındaysanız o kadar da çirkin bir aktör koymuşlar ki tamamen kafada candırıldığında akılda kalacak bir çirkinlikte bir porte oynatıryorlar. Eğri oturuuppp doğru konuşalım.
Yüzde bi milyon katılıyorum size.Zaten bizim milletimizin en büyük özelliği kendi milletinden ırkından olanları aşağılaması ve diğer toplumlara özenmesidir.Kanuni tarihte her hareketiyle örnek alınacak,zeki,çalışkan bir liderdir.Öyle anlatıldığı gibi önüne gelenle düşüp kalkmamıştır.Senarist de olsa haddini bilmelidir:KK20:
 

azul

Muchas Gracias a DİOS..!
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2010
3.243
12
Kanuni nin 46 yıllık hükümranlığı süresince yağtığı onca işi göz ardı ederek kendi sallama senaryolarıyla halkın beynini sadece onun özel dünyasına (yaşayıp yaşamaığı bile belli olamayan absürb harem hayallerine) çekip ucuz, basit bir insan haline getiriyorlar.farkındaysanız o kadar da çirkin bir aktör koymuşlar ki tamamen kafada candırıldığında akılda kalacak bir çirkinlikte bir porte oynatıryorlar. Eğri oturuuppp doğru konuşalım.
Yüzde bi milyon katılıyorum size.Zaten bizim milletimizin en büyük özelliği kendi milletinden ırkından olanları aşağılaması ve diğer toplumlara özenmesidir.Kanuni tarihte her hareketiyle örnek alınacak,zeki,çalışkan bir liderdir.Öyle anlatıldığı gibi önüne gelenle düşüp kalkmamıştır.Senarist de olsa haddini bilmelidir:KK20:
İki mesajı da yürekten alkışlıyorum,:KK9::KK9:

O özendiğimiz ellerin Batılıları kraliyet ailelerine o denli saygı gösterirler,düğünleri yüzlerce kanaldan

canlı yayınlanır,ama bizim atalarımız hep aşağılanır hep ötelenir,neymiş efendim şeriatle

yönetmişler,kadının hakkı yokmuş,kendileri zevk sefa içinde yemişler içmişler,onlarca karıları

olmuş,şarap düşkünüymüşler vs. vs.

Yazıktır yaa,günahtır bu kadar vebal altına girmek,öbür tarafta tek tek soracaklar bunları bize

haberiniz var mı?:KK20:

İnanmayan inanmaz tabi ama o beğenmediğiniz atam demeye utandığınız atalarımızın iki elleri

yakanızda olacak siz böyle düşünen neslimizin, ben şu sözü çok severim,takdir ederim kim

söylediyse:

Bizim geçmişimize ait zanni konulardaki prensibimiz bellidir:

- Ecdadınıza hüsnüzanla bakın, yanılırsanız vebali yoktur! Suizanla bakmayın, yanılırsanız vebali çoktur!..


En Büyük TÜRKİYE
 

kibela24

Guru
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2007
6.278
29
- Ecdadınıza hüsnüzanla bakın, yanılırsanız vebali yoktur! Suizanla bakmayın, yanılırsanız vebali çoktur!.


hoş bır sozzz
 

azul

Muchas Gracias a DİOS..!
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2010
3.243
12
Muhteşem Osmanlı'dan örnekler

Osmanlı halkı babasına Fatih Sultan demiş, ama kendisine de velilik sıfatını layık görerek Bayezid-i Veli diye yâd edegelmiştir.


Akla gelebilir ki, padişahlıkla velilik birleşebilir mi?

İsterseniz önce bir göz atalım Sultan Bayezid-i Veli'nin 63 senelik hayatındaki örneklerden bazılarına. Sonra karar verelim böyle padişahlıkta velilik olabilir mi?

Kaldı ki bu konuda bizim vereceğimiz kararın pek değeri de olmaz. Çünkü ona bu velilik sıfatını koskoca Osmanlı halkı ve tarihi layık görmüş, tarih boyunca da onu hep Bayezid-i Veli diye yâd etmişler. Konuyu "Bilinmeyen Yanlarıyla Muhteşem Osmanlı" kitabındaki örneklerle inceleyelim isterseniz.

Fatih'in kendini tam yetiştirmiş aziz evladı Sultan Bayezid Han, 63 senelik ömrünün 30 senelik padişahlığı içine birçok hayır işlerini sığdıran bir azme sahip bir sultandır.

İstanbul'un en hakim tepesine muhterem babası Fatih Sultan'ın yaptırdığı Fatih Camii gibi bir muhteşem cami yaptırmaktadır. Caminin temeli henüz atılmış, sıra mihrabın konulmasına gelmiştir.

Mimar başı kıblenin isabetli tespitinde şüphededir. O sırada yanından geçmekte olan sultana şüphesini arz eder. Bayezid-i Veli ayağını uzatıp, "Bas da kıbleye doğru bak bakayım!" der. Mimar başı, sultanın ayağı üzerine yavaştan basıp da kıbleye doğru bakınca karşısında olanca heybetiyle Kâbe'yi görür. Sultan: -Mihrabını buna göre ayarla, deyip geçer.

Beş senelik hummalı bir çalışmadan sonra Bayezit Camii 1505'te bir cuma namazıyla ibadete açılır.

Ne var ki açılış namazında ilk imamlığı kimin yapacağı mesele olmuştur. Çünkü imamlığa layık çok alim ve fazıl zatlar var cemaat içinde. Külliyenin müderrisliğini üstlenmiş olan meşhur Zembilli Ali Efendi bunun çaresini şöyle bulur. Mihraptan seslenir:

-Cemaati-i müslimin! İçimizde açılış namazında imamlık yapmaya layık birçok zevat vardır. Hangisini ötekine tercih edeceğimi bilemez haldeyim. Bu durumda teklifimi şöyle yapıyorum. İçinizde baliğ olduğu günden bugüne gelinceye kadar hiçbir namazını kazaya bırakmamış kim varsa o kıldırsın bu açılış namazını. Şimdi lütfen durumu bu şarta uyan kalkıp mihraba buyursun, imamlığı o yapsın, beni de tercih zorluğundan kurtarsın!

Teklifi dinleyen cemaate şöyle bir göz gezdiren Zembilli, kimsenin yerinden kalkıp da mihraba doğru yöneldiğini göremez. Heyecanlı bekleyiş sürerken bir tek kişinin kalkıp mihraba doğru yürüdüğünü görür. O tek kişi mahcubiyetle gelir, Zembilli'nin kulağına yavaştan fısıldar:

"Rabb'ime şükürler olsun ne şehzadeliğimde, ne sultanlığımda, ne hazarda, ne seferde bir vakit namazımı kazaya bırakmamışımdır. Bundan sonra da bırakmam inşallah!" diyerek mihraba geçer, koca kubbeyi çınlatan gür sesiyle tekbirini alır: Allahu ekber!

Bir vakit namazını kazaya bırakmamış olan bu imam, Osmanlı sultanı Bayezid-i Veli'den başkası değildir. Ne şehzadeliğinde, ne sultanlığında tek vakit namazını terk etmemiş, sünnetleriyle birlikte eda etme takvasıyla yaşamıştır tüm hayatını. Yani sahib-i tertiptir.

Şimdi siz söyleyin, böyle padişaha veli denmez de kime denir?

Bayezid-i Veli'nin 30 senelik sultanlığının 14 senesinde kendisine isyan eden kardeşi Cem'le mücadele etmek zorunda kaldığı da bir gerçektir. En sonunda ümidini kesen Cem, ağabeyine teklifini şöyle yapmıştır:

-Ülkeyi ikiye bölelim, yarısı senin yönetiminde yarısı da benim yönetimimde olsun!

Bayezid-i Veli'nin bu teklife cevabı nasıl olmuştur dersiniz? Velilerin cevabı nasıl olursa onun cevabı da öyle olmuştur:

-Ben cesedimin ikiye bölünmesine razı olabilirim, ama ümmet-i Muhammed'in toprağının ikiye bölünmesine razı olamam. Kimse benden ülkemin toprağını ikiye bölme ihaneti beklemesin!

......

Burada ecdadımızı yanlış tanıyan ve tanıtanlara karşı: İşte size "Bilinmeyen Yanlarıyla Muhteşem Osmanlı"dan örnekler dizisi demek istiyorum. İhtiyaç duyanlar bir de buradan incelesinler muhteşem Osmanlı'yı. Belki de hayran olacakları örneklerin sıralandığını görecek, dizilerdeki tanıtımın ne kadar yanlış olduğunun farkına vararak su-i zandan kurtulacaklar...Ahmed Şahin
 

Bir iki Dort

Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2018
408
289
Tum tarihciler Osmanlida duraklama ve bozulmanin Kanuni doneminde basladigini soyler .
Kanuni sorunsuz muhtesem bir devlet devraldi.
Kuskusuz vasifli buyuk bir padisahti seferde kaybetti hayatini.
Ancak Sehzade Mustafanin olumunde Hurremin etkisinin oldugu kurgu degil gercek..
Halk ulema ve asker Mustafanin,Kanuni Sehzade Mehmetin ,Hurrem ise Bayezidin tahta gecmesini istiyordu.Sehzade Mehmetin turbesine bu sebeple taht yaptirmistir.Sizce bu isteginde Hurremin hic etkisi olamaz mi?
Sehzade Mustafa Manisa sancak beyliginden aliniyor once.Elbette hatasini anlayarak tecrube edinmesi istenmis olabilir,ancak Sehzade Mehmet oldukten sonra Manisa ya Hurremin ogullarindan birini gecirir.Bu kadar seveni varken , Sehzade Mustafayi kim gozden dusurmek isteyebilir ?Tabi ki Hurrem Sultan..
Hadi buraya kadar Hurremin bir etkisinin olmadigini yanildigimizi varsayalim.
Peki ya Rustem Pasa? Ölümunden sonra arkasindan kotu hicivler yazilan,iyi hos hicbirsey yazilmayan tek Osmanli Pasasidir.O, Osmanlida rusveti yayginlastirmistir .Onun sehzadenin katline etkisi malumun ilanidir .Sadece soylenti olamaz.Safevi Devletinin hukumdariyla olan yazismalar da tamamen kurgu degildir.
Sehzade Mustafanin hatalari vardi elbet,temkinli olamadi,etrafindaki beylerin ve devlet adamlarinin etkisinde kaldi.Ama tarihte isyan ettigine dair bir bulgu yoktur.
Aslinda sorunumuz su: eger osmanli grrileme donemindeyse tum padisahlari elestirmeye acigiz,ancak yukselme donemindeyse toz kondurmuyoruz.Biraz olaylara tarafsiz bakmayi keske basarabilsek.Neden Kanuni babasi yahut dedelri gibi muhtesem olmak zorunda?Hatasi yahut her insan gibi zaaflari olamaz mi.?
Butun bunlarin hepsine neden iftira diyorsunuz?
Bizim tarih kaynaklarimizda dogrulandigi gibi Venedik arsivlerinde de hersey ortada.Venedik arsivleri de mi yalan?
Elbette Hurrek sultan oldurmedi Sehzade Mustafayi ama kabul edelim ki bir kadin ve anne olarak sonunu arzuladi.Hatta olumune memnun oldu.
Kanuni de buyuk bir sultandi,osmanli en muhtesem donemlerini gordu,en muhtesem zamanlarini yasadi,zaten sefer zamani İslam dini ve devleti icin hasta haliyle son anina kadar at ustunde öldü.Ama bozulmalar da onun zamanindanbyasandi,rusvet ve iltimasi onleyemedi.Damatlarini dahi sadrazam yapti.Rustem Pasa getirmistir o yayginlastirmistir rusveti ve yolsuzlugu..
Hic kimse "Muhtesem "degildir ,Sultan Suleyman da Mahidevran Sultanin aclik ve sefalet icinde yasamasina goz yummustur.
Ben osmanlinin "Muhtesem"unvanini Sultan Mehmet Han a yakistiriyorum.
 
Yukarı Alt