Yeni doğan sünneti oğluş anneleri böyle buyrun bakalım siz neler düşünüyorsunuz???

DoraGizem

DORApaşanınANNESİ
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2009
5.971
32
Kıslar ben günlerdir araşırıyorum hatta anket bile açtım burdan tekrar fikirlerinizi almak istiyorumm aşağıda araştırmalarım sonucu bir sitede tatmin eden bir yazı okudum sizinlede paylaşmak istiyorum ve yorumlarınız bekliyorum :1rolleyes:

---ALINTIDIR---
Hangi durumlarda yeni doğan sünneti uygulanmaz
Bebek prematür veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise yenidoğan sünneti uygulanamaz.

Bebekler sünnet sırasında ağrı duyarlar mı?
Yenidoğan bebekler de ağrı duyarlar. Bu nedenle sünnet öncesinde operasyon bölgesini uyuşturmak için çok ince iğne ile lokal anestezik ilaçlar uygulanır.
Bu yaş grubunda genel anestezi uygulamaya gerek yoktur.

Yenidoğan sünnetinin avantajları nelerdir?
Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalır. Bilimsel çalışmalarda sünnetsiz çocukların idrar yolu enfeksiyonuna sünnetli olan gruba oranla 8 ile 20 kat fazla yakalandığı gösterilmiştir.
Sadece lokal anestezi ile yapılabilir.
Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin kanama hemen hiç görülmez.
Sünnet sonrası bakım oldukça kolay ve iyileşme hızlıdır.

Yenidoğan sünneti önesinde bebeğin aç kalmasına gerek var mıdır?
Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılır, bu nedenle bebeğin aç kalması gerekmez. Tok karnına işlem yapıldığında bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur. Bebeğin hemen sünnet sonrasında beslenmesinde sakınca yoktur.

Lokal anestezinin etkisi geçince bebekler huzursuz olurlar mı? Ek ağrı kesici veya antibiyotik gerekir mi?
Büyük çoğunlukla ağrı kesiciye gerek duyulmaz, antiseptikli kremler dışında rutin antibiyotik ve benzeri ilaç kullanılmaz.

Yenidoğan sünneti nerede, nasıl yapılır?
Yenidoğan sünneti çoğunlukla bebek doğduktan 24-48 saat sonra; sünnet olmasına engel bir durum yok ise ameliyathanede özel ısıtılan ve aydınlatılan bir masada yapılır.

Yenidoğan sünneti nasıl yapılır?
Yenidoğan sünneti klasik cerrahi sünnet veya “çan” yöntemi ile yapılabilir.

Yenidoğan sünnetinde işlem ne kadar sürer?
Sünnet yaklaşık 15-20 dakika sürer.

Sünnet sonrası bakımda neler yapılır?
Verilen anteseptikli kremler sünnetli bölge üzerine günde 4-5 kez sürülüp üzeri kirlenme veya yapışmaya karşıs teril gazlı bezle örtülür.
Bebekler sünnet sonrası 3. ve 4. günde sünneti yapan doktor tarafından görülür ve 5. günde banyo yapılabilir. Konulan dikişler kendiliğinden eriyerek düşerler, alınmaları gerekmez.

Yenidoğan sünneti sırasında veya sonrasında olası komplikasyonlar nelerdir?
Yenidoğan sünneti oldukça basit ve risksiz bir operasyon olmakla beraber işlem sırasında ve sonrasında yüzde 1’den az oranda çeşitli komplikasyonlar olabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; kanama, enfeksiyon, yetersiz sünnet nedeni ile yeniden sünnet derisinin daralması (fimozis) ve cilt yapışıklıklarıdır.
Yenidoğan sünneti steril şartlarda, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası uygun bakım yapılır ise nadir görülen bu komplikasyonlardan da kaçınmak mümkün olur.
Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi Üroloji Bölümü tarafından hazırlandı
.
 

lllalll

b@rış ve @loş'un @nnişi:)
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2007
5.031
2
gizemcim bende baya bi araştırdım bu sünnet olayını ama nedense içim doğar doğmaz sünnet olmasına el vermiyor...sanki canının normalden daha çok acıyacağını düşünüyorum....:çok üzgünüm:ama kesinlikle ilkokula başlamadan sünnetini yaptırıcam oğluşumun...birde sünnetin özel olduğunu ve bu günü hatırlamasını istiyorummmm:1rolleyes:
 

mehay

CANIM OGLUM
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2007
15.992
41
bende asla dogar dogmaz yaptirmam canim ...aciya dayanamaz gibi geliyor bana cok cani acir..lllalll in da dedigi gibi bende caninin normalden cok yanicagini dusunuyorum daha kucucuk oluyorlar cunku kiyamiyorum...soyle 4-5 yaslarinda yaptirmayi dusunuyorum ben...
 

DoraGizem

DORApaşanınANNESİ
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2009
5.971
32
ama araştırmalar aksini sölüyor o kadar acı duymayacaklarmış kafam karışık çok ama niyetimm yaptırmak benimm
 

tahamm

İncecik olacak:)
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
1.174
0
ama araştırmalar aksini sölüyor o kadar acı duymayacaklarmış kafam karışık çok ama niyetimm yaptırmak benimm
bende daha sonra yaptırmayı düşünenlerdenim taha şimdi 5 yaşında okula başlayacağı yaz yaptırmayı düşünüyorum zemuszemuszemuszemusgamyoncuiremsu
 

green olive

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2008
891
6
3 gün önce arkadaşım doğum yaptı. Dün yani bebeğin 2. gününde bebek sünnet oldu. pipisi tıkanmış sanırım mecburen oldu. Bebekte extra acısı olduğuna dair bir işaret yokmuş. Ayrıca sargısıda yarın çıkarılacakmış. Yani bebekler 3 günde iyileşiyormuş.
Benim aklıma yattı bu iş.
 

papatyalim

uğur böceğim kollarımda
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2009
1.015
11
ben en az 2 yaşını geçmesini beklicem sünnet için ama okula başlamadan halledeceğiz inşallah :emir_bebek:
 

Revolucion

Artık Güneş Doğmuyor :(
Pro Üye
6 Mart 2007
2.550
115
çocuğun o durumu hatırlamıyacak yaşta olması gerektiğini biliyorum. özellikle çocuk psikiyatrisleri bu konuda hemfikirler.bende bu konuyu çok araştırdım bana kalsa bende hemen sünnetin yapılmasından yanaydım ancak plastik cerrahi uzmanı bir arkadaşım 2 yaşın daha uygun olduğunu daha öncesinde derinin tekrar oluşabilme ve tıkanabilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. ancak 2 yaşta bana mantıksız geliyor çünkü daha yeni bazı şeyleri algılamaya başlayacak çişini falan yeni yeni söylemeye başlayacak bu onu korkuturda tuvalet eğitimini geciktirirmi diye düşünmeden edemiyorum. kısacası kafam çok karışık bu konuda.ama 4 yaşını bulmadan korku ve acının tam anlamlarını keşfetmeden yaptırma düşüncesindeyim.
 

nurefsann

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
2.513
15
bi ara oglusum olacagini dusundugum wicin bu konuyu arastirmistim pek tavsiye edilmiyor canim.bebegin psikoloji acisindan birde tam buyume evresi oldugu icin iyi olmuyormus en azindan 6aylik olana kadar beklenmeli diyorlar ..oyuzden bende vazgecmistim.
 

Yukarı Alt