YENİ GEBELER ve ORUÇ

Oykumnam

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
46
Merhaba arkadaşlar.henüz çok yeni hamile olduğumu öğrendim.şu an 4.5 haftalığız.10 gündür de orucumu tutuyorum.gece tansiyonum düştü uzanmasam bayılacaktım.şiddetli karın ağrısıyla lavaboya zor gittim.düşük yaptığımı zannettim ama çok şükür midem bozulmuş. Sonra aklıma acaba oruçla alakalı olabilir mi,susuz mu kalıyorum ya da gelişiminde sıkıntı olur mu diye korku geldi bugün niyetlenmedim.sizlerden fikir rica ediyorum.içim de rahat değil oruçkende gayet rahatım ama bilemedim:eek:

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 20-01-2020

Hamileliğimin 6. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 238 gün kaldı.

kalpBebeğinizin başının iki tarafındaki oyuklar bebeğinizin kulaklarının şekilleneceği yeri işaret ediyor. Bugün döllenmeden sonraki birinci ayın son günü. (Gebelik de ay olarak kameri ay kullanılır. Bir kameri ay dört yedi günlük haftadır.) Bebeğinizin doğmasına 8,5 ay kaldı. Ultrason ekranında bebeğinizin kalp atışlarını görebilirsiniz.

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Brrk

Popüler Üye
Pro Üye
Emoji Skoru
11.156
Benim doktorum izin vermiyor, bebeğin tam iç organlarının geliştiği dönem diye.. Beslenmek lazım diye biliyorum özellikle ilk 3 ay. Oruç bebişe farz değil sonuçta

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 10-12-2019

Hamileliğimin 12. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 197 gün kaldı.

İki gün içinde bebeğinizin sindirim sitemi duvarlarındaki kaslar besinleri bir bölümden diğer bölüme itmek için gerekli olan hareketleri pratik amaçlı yapmaya başlar. Eğer bebeğiniz erkek ise testesteron üretmeye başlamıştır. Geçmişte doğum : Eski Yunan hekimi Hipokrat gelişmekte olan bir bebeğin cinsiyetini belirlediğine inandığı bir tez geliştirdi. Hipokrata göre, eğer kadının sağ göğsü daha sıkı ve sağ gözü daha parlak ise bebek erkek, sol göğsü daha sıkı ve sol gözü daha parlak ise bebek kız olacaktır :) Diğer bir eski inanışa göre erkek bebekler anne rahminde kız bebeklere göre daha üst kısımda bulunurdu. Bu inanış 20. yüzyıla kadar devam etti.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 14 gr. - Yaklaşık boyu : 41 mm. (Baştan Popoya)

nicknamedn

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
115
Merhaba arkadaşlar.henüz çok yeni hamile olduğumu öğrendim.şu an 4.5 haftalığız.10 gündür de orucumu tutuyorum.gece tansiyonum düştü uzanmasam bayılacaktım.şiddetli karın ağrısıyla lavaboya zor gittim.düşük yaptığımı zannettim ama çok şükür midem bozulmuş. Sonra aklıma acaba oruçla alakalı olabilir mi,susuz mu kalıyorum ya da gelişiminde sıkıntı olur mu diye korku geldi bugün niyetlenmedim.sizlerden fikir rica ediyorum.içim de rahat değil oruçkende gayet rahatım ama bilemedim:eek:
bende 2 gun tuttum ama rahattim o zaman
3. gun rahatsizlik hissedince biraktim. masaallah 10 gun cok iyi tutmussun demekki artik seninde birakman lazim:) hem doktorlar tutmayin diyor hem farz degil.
bende kendimi iyi hissedersem 1 2 gun daha tutmak istiyorum ramazan sonuna kadar ama hic iyi degilim bakalim 🙂

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 27-12-2019

Hamileliğimin 10. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 214 gün kaldı.

Bebeğinizin dış kulakları bugün yada yarın şekil olarak tamamlanmış olacak. Bebeğinizin poposuyla, baş tacı arası 22-24 mm oldu. Erkek ve dişi genital bölgesi hala çok benzer. Bebeğinizin cinsiyetini ultrasonda görmeniz çok zor. Biraz daha beklemeniz gerekiyor.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 6 gr. - Yaklaşık boyu : 23 mm. (Baştan Popoya)

Oykumnam

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
46
bende 2 gun tuttum ama rahattim o zaman
3. gun rahatsizlik hissedince biraktim. masaallah 10 gun cok iyi tutmussun demekki artik seninde birakman lazim:) hem doktorlar tutmayin diyor hem farz degil.
bende kendimi iyi hissedersem 1 2 gun daha tutmak istiyorum ramazan sonuna kadar ama hic iyi degilim bakalim 🙂
Bundan önceki gebeliğimde tuttum şükür bişi yaşamadım çok rahattım ama bunda dayanabildiğim yere kadar dayanmayı çok istiyorum.evet farz değil ama bu günlerin feyzinden bebişimin de faydalanmasını istiyo kalbim.ama tabi sağlığını sıkıntıya sokmak da istemeyeceğim bişey.bakalım ALLAH bi yol gösterir inşallah:anneadayı:

kalpBebeğinizin başının iki tarafındaki oyuklar bebeğinizin kulaklarının şekilleneceği yeri işaret ediyor. Bugün döllenmeden sonraki birinci ayın son günü. (Gebelik de ay olarak kameri ay kullanılır. Bir kameri ay dört yedi günlük haftadır.) Bebeğinizin doğmasına 8,5 ay kaldı. Ultrason ekranında bebeğinizin kalp atışlarını görebilirsiniz.

Oykumnam

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
46
Benim doktorum izin vermiyor, bebeğin tam iç organlarının geliştiği dönem diye.. Beslenmek lazım diye biliyorum özellikle ilk 3 ay. Oruç bebişe farz değil sonuçta
Henüz bi doktorum yok🤗kalp sesini duyabileceğim bi tarihte gideceğim.o yüzden de sorabileceğim tek yer burası oldu.beslenmem gayet iyi gece ve akşam baya yiyorum folik asitte kullanıyorum.akşama kadar da yatıyorum ama😀sıvı kaybına engel olamam tabi illaki bi eksiklik oluyodur

Brrk

Popüler Üye
Pro Üye
Emoji Skoru
11.156
Henüz bi doktorum yok🤗kalp sesini duyabileceğim bi tarihte gideceğim.o yüzden de sorabileceğim tek yer burası oldu.beslenmem gayet iyi gece ve akşam baya yiyorum folik asitte kullanıyorum.akşama kadar da yatıyorum ama😀sıvı kaybına engel olamam tabi illaki bi eksiklik oluyodur
Evet özellikle su çok önemli, çok su içilmesi gerekiyor. Maneviyat hissinizi anlıyorum bende aynı şeyleri hissettim ama oruç ne bebeklere ne de gebe kadınlara farz değil, rabbim kolaylığını vermiş.. :anneadayı:

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 10-12-2019

Hamileliğimin 12. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 197 gün kaldı.

İki gün içinde bebeğinizin sindirim sitemi duvarlarındaki kaslar besinleri bir bölümden diğer bölüme itmek için gerekli olan hareketleri pratik amaçlı yapmaya başlar. Eğer bebeğiniz erkek ise testesteron üretmeye başlamıştır. Geçmişte doğum : Eski Yunan hekimi Hipokrat gelişmekte olan bir bebeğin cinsiyetini belirlediğine inandığı bir tez geliştirdi. Hipokrata göre, eğer kadının sağ göğsü daha sıkı ve sağ gözü daha parlak ise bebek erkek, sol göğsü daha sıkı ve sol gözü daha parlak ise bebek kız olacaktır :) Diğer bir eski inanışa göre erkek bebekler anne rahminde kız bebeklere göre daha üst kısımda bulunurdu. Bu inanış 20. yüzyıla kadar devam etti.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 14 gr. - Yaklaşık boyu : 41 mm. (Baştan Popoya)

emily07

Şükürler olsun seni bana verene ♡pamuğum♡
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
4.934
Benim doktorum 3 öğün 3 ara öğünü ihmal etme yememe dikkat etmemi söylüyor surekli. Bol bol su icmemi söylüyor. Bebegin suyu 3 saatte bir degisiyormus. Vucutta yeterli su olmazsa enfeksiyonlara yol acabilecegini hatta erken doguma kadar gidebilecegini soyledi. Sen kendini rahat hissedebilirsin ama bebege zarar verebilirsin. Rabbim bize kaza hakki vermis. Kaza edersin neden riske atasin ki

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 30-10-2019

Hamileliğimin 18. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 156 gün kaldı.

Önümzüdeki iki gün içinde kulaklar nihayi konumuna gelecektir. Bu haftadan itibaren kalbiniz hamileliğinizi desteklemek için %40-50 daha fazla çalışacaktır. Genellikle bu fazla iş yükü sorun teşkil etmez. Sağlıklı bir kalp artan bu ihtiyaç ile baş edebilir. Annelerde karnın iki yanında olan ligament ağrıları olabilir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 210 gr. - Yaklaşık boyu : 14.2 cm. (Baştan Popoya)

purpleturtlee

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
136
Bütün doktorlar 3 ana, 3 ara öğün tüketmemizi ve bol su içmemizi söylüyor arkadaşlar. Zaten oruç farz değil bize. Hamileyken oruç tuttuk diye ekstra sevap falan yazılmıyor. Bebeğimize hele hele hiç değil, zaten o Allah'ın en üst mertebesinde, o sebeple oruç tutmanın ona da bir artısı yok. E ama eksisi olabilir diyor doktorlar, kitap zaten tutma demiş?? Yani sadece riski olma ihtimali olan bir şey için neden bebeğinizi tehlikeye atıyorsunuz ki? Sonra istediğiniz zaman rahat rahat tutarsınız kazasını. Şu an en büyük göreviniz karnınızdaki meleğe en güzel şekilde bakmak. Sağlıkla kucağımıza alalım inşallah bebeğimizi 🌸 Öpüyorum hepinizi 💕🌸

Evlimutlumusmutlu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
730
Ya arksalar bi gebenin gunde 2 bucuk litre su icmeli lazm ne orucundan bahsedyrsnz . sk ve az ogun tuketmemiz gerekiyor. Gebeysen tutamazsin cocuguna eziyet etme . hamile kalana kdr gobegmz catliyor kalincada cocuga eziyet olck seyler yapmayalm bnce

dgdln

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
3.389
Bu kişiden kişiye göre değişebilir.benim ilk aylarım çok zordu. Ancak ben bu zorlukları yaşamadan önce de hamilelerin oruç tutmasını doğru bulmuyorum. Rabbim bizlere kaza ile eda etme hakkı vermiş bebeğin beyin sinirlerinin oluştuğu ,tüm organ taslaklarının oluştuğu daha fazla vitamin minerale suya ihtiyaç duyduğu bir dönemde Tutulmaması gerekir bence. Oruç tutamamak demek Başka ibadetleri yapamayacagimkz anlamına gelmiyor bol bol kuranı kerim okuyun dualar edin namaz kılın fitrenizi zekatinizi verin . İnsanları mutlu edin ihtiyaç sahiplerine yardım edin .... Yapılabilecek çok şey var . Tabiki yine kişinin tercihine kalmış bir durum ben ilk ayları geçtim şuan 18+2 olduk oruç tutamıyorum zaten biraz aç kalsam hemen tansiyonum düşüyo.

Yukarı Alt