YENİ GEBELER ve ORUÇ

Oykumnam

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
46
Ya arksalar bi gebenin gunde 2 bucuk litre su icmeli lazm ne orucundan bahsedyrsnz . sk ve az ogun tuketmemiz gerekiyor. Gebeysen tutamazsin cocuguna eziyet etme . hamile kalana kdr gobegmz catliyor kalincada cocuga eziyet olck seyler yapmayalm bnce
Arkadaşım yorumun için teşekkür ederim ama kırıcı bi dille yazmasanız da zaten anlayacak bi insanım.ki benim bebeğimi benden daha fazla düşünemezsiniz herhalde? İlk gebeliğimde 1 ay boyunca orucumu tuttum.gayette rahat geçti.doktorum iyi hissediyosam devam edebileceğimi söyledi.sağlıklı da bi bebek dünyaya getirdim elhamdülillah..yani gebeysen tutamazsın diye bişey yok.öyle bişey olsa vücuda zararı olan şeyleri haram kılan Rabbim hamilelere de orucu yasaklardı..kendimizi kötü hissettiğimiz durumlarda (yaşadığım gece ki olay gibi) zaten tutmayız ama benim merak ettiğim şey iyi hissetmeme rağmen ilk haftalarda oruçla oluşabilecek bi sıkıntı var mı yok mu fikir almak.ama tatlı dille😉

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 20-01-2020

Hamileliğimin 6. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 238 gün kaldı.

kalpBebeğinizin başının iki tarafındaki oyuklar bebeğinizin kulaklarının şekilleneceği yeri işaret ediyor. Bugün döllenmeden sonraki birinci ayın son günü. (Gebelik de ay olarak kameri ay kullanılır. Bir kameri ay dört yedi günlük haftadır.) Bebeğinizin doğmasına 8,5 ay kaldı. Ultrason ekranında bebeğinizin kalp atışlarını görebilirsiniz.

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Evlimutlumusmutlu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
730
Arkadaşım yorumun için teşekkür ederim ama kırıcı bi dille yazmasanız da zaten anlayacak bi insanım.ki benim bebeğimi benden daha fazla düşünemezsiniz herhalde? İlk gebeliğimde 1 ay boyunca orucumu tuttum.gayette rahat geçti.doktorum iyi hissediyosam devam edebileceğimi söyledi.sağlıklı da bi bebek dünyaya getirdim elhamdülillah..yani gebeysen tutamazsın diye bişey yok.öyle bişey olsa vücuda zararı olan şeyleri haram kılan Rabbim hamilelere de orucu yasaklardı..kendimizi kötü hissettiğimiz durumlarda (yaşadığım gece ki olay gibi) zaten tutmayız ama benim merak ettiğim şey iyi hissetmeme rağmen ilk haftalarda oruçla oluşabilecek bi sıkıntı var mı yok mu fikir almak.ama tatlı dille😉
Tut ablacm tutma diyen yok sana bebegn suyu Allah korusun azalmasin azalirsa da gelir burda bebegmn suyu azalms onerilerinz nedir die konu acarsin. Yasak gunah diye bisey yok Alllah hepimize akil fikir vermis herkesde kendi bebegnden sorumludur elbetteki senden cok dusunecek degilim bebegini . dilim kirici degil hakaret etmedim gulucuk atip canm cicim konusmadm die mi kirilyosun anlamadm. Allahin verdigi cani korumak icin elimzden gelenin fazlasini yapyrz herzmn. Gebenin su tuketmesi gerektgini ucak kus bilir neyse. Iyi gunler

Oykumnam

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
46
Bu kişiden kişiye göre değişebilir.benim ilk aylarım çok zordu. Ancak ben bu zorlukları yaşamadan önce de hamilelerin oruç tutmasını doğru bulmuyorum. Rabbim bizlere kaza ile eda etme hakkı vermiş bebeğin beyin sinirlerinin oluştuğu ,tüm organ taslaklarının oluştuğu daha fazla vitamin minerale suya ihtiyaç duyduğu bir dönemde Tutulmaması gerekir bence. Oruç tutamamak demek Başka ibadetleri yapamayacagimkz anlamına gelmiyor bol bol kuranı kerim okuyun dualar edin namaz kılın fitrenizi zekatinizi verin . İnsanları mutlu edin ihtiyaç sahiplerine yardım edin .... Yapılabilecek çok şey var . Tabiki yine kişinin tercihine kalmış bir durum ben ilk ayları geçtim şuan 18+2 olduk oruç tutamıyorum zaten biraz aç kalsam hemen tansiyonum düşüyo.
Tutmamamız gerektiğini Rabbim bildiriyo bize bir şekilde işte😊hayırla alın kucağınıza inşallah.

kalpBebeğinizin başının iki tarafındaki oyuklar bebeğinizin kulaklarının şekilleneceği yeri işaret ediyor. Bugün döllenmeden sonraki birinci ayın son günü. (Gebelik de ay olarak kameri ay kullanılır. Bir kameri ay dört yedi günlük haftadır.) Bebeğinizin doğmasına 8,5 ay kaldı. Ultrason ekranında bebeğinizin kalp atışlarını görebilirsiniz.

purpleturtlee

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
136
Benim annem bana hamile iken orucun tümünü tutmuş. Çok övünür bununla. Bak der hiç bir sıkıntın yok işte. Ben asla övünülcek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bebeğine zarar verebilme ihtimali ile ilgili kumar oynamışsın dedim ona hep. Ve hiç bir şeyin yok işte diyor da bunu bilemeyiz ki.. Şu an ortada bir hastalığım yok ama yarın olmayacağını nerden bilebiliriz? Ya da kaygılı bir insanım mesela, bunun anne karnında yaşadığım stresten ileri gelmediğini nerden bilebiliriz? Ya da belki daha zeki bir insan olacaktım, bundan olmadım, nerden bilebiliriz?

Oykumnam

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
46
Tut ablacm tutma diyen yok sana bebegn suyu Allah korusun azalmasin azalirsa da gelir burda bebegmn suyu azalms onerilerinz nedir die konu acarsin. Yasak gunah diye bisey yok Alllah hepimize akil fikir vermis herkesde kendi bebegnden sorumludur elbetteki senden cok dusunecek degilim bebegini . dilim kirici degil hakaret etmedim gulucuk atip canm cicim konusmadm die mi kirilyosun anlamadm. Allahin verdigi cani korumak icin elimzden gelenin fazlasini yapyrz herzmn. Gebenin su tuketmesi gerektgini ucak kus bilir neyse. Iyi gunler
Üslubunuz gerçekten hoş değil..gülücükle falan alakası yok..burda sanki su içmediğim algısı da yapmişsiniz..uçan kuş bilirmişmiş..onu da geçtim su azlığından konu açabileceğimı bile öngörmüşsün..sonrada dilim kırıcı değil..neyse iyi günler.

_Ravzaa_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
594
Merhaba arkadaşlar bende daha yeni hamile oldugumu öğrendim. Hemen doktora girmeyecektim ama kanamam oldu düşük yapıyorum sandım gittim doktora şuan 4 haftalık küçük olduğu için anlayamadığını söyledi. Bende özellikle oruç tutuyorum bir sakıncası var mı tavsiye ettiğiniz birşey var mı diye sordum ve hiçbir bilgim yok zararı olmaz sanırım dedi . Bende araştırırken sizin konuşmalarınızı okudum . Acaba ne yapmam gerekiyor :/

Brrk

Popüler Üye
Pro Üye
Emoji Skoru
11.156
Merhaba arkadaşlar bende daha yeni hamile oldugumu öğrendim. Hemen doktora girmeyecektim ama kanamam oldu düşük yapıyorum sandım gittim doktora şuan 4 haftalık küçük olduğu için anlayamadığını söyledi. Bende özellikle oruç tutuyorum bir sakıncası var mı tavsiye ettiğiniz birşey var mı diye sordum ve hiçbir bilgim yok zararı olmaz sanırım dedi . Bende araştırırken sizin konuşmalarınızı okudum . Acaba ne yapmam gerekiyor :/
Bol bol su için, yüksek yerlere uzanmayın, ani hareketlerden kaçının 5. haftada keseyi de bebeği de görürsünüz inşallah. İçinizde minicik bir can var, bence ona da oruç tutturmayın

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 10-12-2019

Hamileliğimin 12. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 197 gün kaldı.

İki gün içinde bebeğinizin sindirim sitemi duvarlarındaki kaslar besinleri bir bölümden diğer bölüme itmek için gerekli olan hareketleri pratik amaçlı yapmaya başlar. Eğer bebeğiniz erkek ise testesteron üretmeye başlamıştır. Geçmişte doğum : Eski Yunan hekimi Hipokrat gelişmekte olan bir bebeğin cinsiyetini belirlediğine inandığı bir tez geliştirdi. Hipokrata göre, eğer kadının sağ göğsü daha sıkı ve sağ gözü daha parlak ise bebek erkek, sol göğsü daha sıkı ve sol gözü daha parlak ise bebek kız olacaktır :) Diğer bir eski inanışa göre erkek bebekler anne rahminde kız bebeklere göre daha üst kısımda bulunurdu. Bu inanış 20. yüzyıla kadar devam etti.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 14 gr. - Yaklaşık boyu : 41 mm. (Baştan Popoya)

_Ravzaa_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
594
Ilk haftalarda da bebek susuz kalabiliyor mu ? Bu konusa gerçekten bilgim yoktu , ilk hamileliğim değil ama hiç ramazana denk gelmediği için merak etmemistim açıkçası . Son haftalarda önemli diye biliyorum da ilk haftaları bilmiyordum kusura bakmayın:/

gonluyorgun

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
9
İyi akşamlar kızlar 6+2 yiz bizde :) doktorum tutma yasak dedi. Gün aşırı tutarım falan diye düşünüyordum ama Halim yok tutamam. Evet ilk aylar depodan besleniyormuş ama şuan beyin gelişimi için çok önemli bir dönem susuz kalmamam gerekiyor . Sağlıkla doğsun da inşallah tutarım Allah’ın izniyle ❤

Yukarı Alt