Yeni olasılık: Gezegen sayısı 9'dan 12'ye yükselebilir

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.135
Emoji Skoru
19.092
Yaş
55
Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da hafta başında toplanan bilim adamları, gelecek hafta yapacakları oylamada yeni "gezegen tanımı" üzerinde uzlaşırsa, Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayısı 9’dan 12’ye çıkacak. Böylece Plüton, gezegen statüsünden düşmekten kurtulacak ve uydusu Charon bile gezegen sayılacak.

Astronomi Birliği, yeni keşfedilen gök cisimleri ve bunlar üzerindeki tartışmalar üzerine "gezegen" kavramını yeniden tanımlıyor. Bu tanıma göre "Gezegen, kendi çekim kuvvetinin etkisiyle yuvarlak olan ve Güneş’in etrafında dönen ve kendisi yıldız olmayan gök cismidir."

Bu tanım kabul edilirse üç gök cismi daha gezegen olarak kabul edilecek ve böylece "Plüton" da geri alınmaya çalışılan gezegen statüsünü korumuş olacak. Gezegen statüsü kazanacak yeni cisimler, şimdiye kadar Plüton’un uydusu kabul edilen "Charon", üç yıl önce keşfedilen 2003 UB313 (Zeyna) adlı gök cismi ve Mars ile Jüpiter arasındaki "Ceres" adlı dev asteroid. Kimi uzmanların "Plütonlar" diye adlandırdığı Charon ve Zeyna’nın Güneş çevresinde dönüşlerini tamamlaması 200 yıldan uzun sürüyor.

Uluslararası Astronomi Birliği’nin yeni gezegen tanımı 24 Ağustos’ta üyelerin oyuna sunulacak. Tanımın toplantıya katılan 3 bin gökbilimci tarafından onaylanması halinde Güneş Sistemi’ni oluşturan gezegen sayısı 12 olacak. Bu karar, dünyadaki bütün ansiklopedi ve ders kitaplarının gözden geçirilmesini gerektirecek.

Tartışmalar, bazı bilim adamlarının 8 gezegenden çok daha küçük ve uzak olan bir buz ve kaya kütlesi durumundaki Plüton’un gezegen kabul edilemeyeceğini savunması üzerine başladı. Prag’daki toplantı bu tartışmaları karara bağlamak için düzenlendi. Bazıları, Plüton’a gezegen denilirse, ondan daha büyük olan Zeyna’nın da gezegen sayılması gerektiğini savunuyor. Kimileri de bir göktaşına gezegen denilemeyeceğini söyleyerek Zeyna’nın gezegen olmasına karşı çıkıyor. Bu görüştekiler Plüton’un bile gezegenlikten çıkarılmasını istiyor. Çünkü, "Kuiper Kuşağı’ndaki diğer göktaşları gibi Zeyna da kaya ve buzdan oluşuyor. Kuiper Kuşağı’nda şimdiye kadar 400 göktaşı bulundu.
 
Yukarı Alt