1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Yoksa detoks kocaman bir yalan mıydı?

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve SHADOWGIRL tarafından 2 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : SHADOWGIRL
 1. SHADOWGIRL

  SHADOWGIRL Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  108
  Vücudun toksinlerden arındırılması ve ‘şok diyet’ olarak bilinen ‘detoks’, Türkiye’de trend halini aldı. Ancak son araştırmalar, detoksun insan sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı.
  Son yıllarda zayıflamak ve sağlıklı yaşamak için birbirinden ilginç yöntemler deneniyor. Bunların en ilginci, vücudun toksinlerden arındırılması ve ‘şok diyet’ olarak bilinen ‘detoks’. Türkiye dahil, dünyanın birçok ülkesinde detoks trend halini aldı. Ancak son araştırmalar, detoksun insan sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Türkiye Diyetisyenler Derneği, Amerikan ve ıngiliz Diyetisyenler Derneği, yaptıkları araştırmalarla detoksun boş vaatlerden ibaret olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada detoksun bazı kişilerde kalp krizine sebep olduğu da belirtildi.


  Batı toplumlarında en sık rastlanan hastalık obezite olurken, insanlar zayıflamak uğruna birbirinden ilginç yöntemler deniyor. Öyle ki sıfır beden uğruna canını feda edebilecek duruma gelen günümüz kadını şok diyetlerle sağlığını tehlikeye atıyor. Son birkaç yılın zayıflama trendlerinden biri de detoks. Ve yapılan araştırmalar detoksun bilimsel bir yanı olmadığı gibi metabolizmaya zarar vererek insan sağlığını bozduğunu ortaya çıkardı. Oysa bazı uzmanlar detoksu vücudun toksinlerden arındırılması ve bu sırada kilo verdirilmesi olarak yorumluyordu. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyatetik Bölümü, Türkiye Diyetisyenler Derneği, Amerikan ve ıngiliz Diyetisyenler Derneği, yaptıkları araştırmalarla detoksun boş vaatlerden ibaret olduğunu açıkladı. Araştırmada detoks yapan bazı kişilerde kalp krizi yaşayan vakalar görüldü, kimisinin beyin fonksiyonunda kayıplar oldu, kimisinde psikolojik problemler oluştu, kiminde de bağırsak sorunları yaşadığı gözlemlendi. Ayrıca araştırmalar vücudun kendi kendini temizleme özelliği olduğunu, bu sebeple de detoksa gerek olmadığını da gösteriyor. Oysa detoks ciddi beslenme bozukluklarına da yol açabiliyor. Detoksa özellikle sağlık sektöründe kendine yer edinmek için çabalayan SPA merkezleri rağbet ediyor.
  --------------------------------------------------------------------------------


  Diyetisyen Yasemin Batmaca (Diyet Formula):
  Detoks, sınırlı besin ve az enerji demek


  Genellikle birer haftalık hazırlanan şok diyet programı. Bol sıvı ve bitki çayı tüketilir. Detoksçulara göre tahıllar serbest, süt ürünleri de serbest; ama sınırlı. Et çok az ya da hiç tüketilmiyor. Kahve, çay ve alkol yasak deniliyor. Yani bir bakıma sınırlı besin tüketimi ve az enerji alımı gerçekleşiyor. Bu sırada da duygu durum bozuklukları oluşabiliyor yani uyku hali, baş ağrısı, mide bulantısı ve ağız kokusu kişiyi rahatsız ediyor.

  Detoksla ilgili gerçekler

  Giderek yaygınlaşan detoks programları ile kişiler hızla kilo verdiklerini zannediyor; ancak sadece toksinlerden arınıyorlar. Hatta bir haftada 5 kilo vaat eden programlar var. Oysaki kaybedilen kilolar detoks programından sonra hemen geri alınır ve yağdan kayıp olmadıkça kilo verilmiş olunmaz. Çünkü su hemen geri gelir; ancak yüzde çökmeler ve kaslarda erimeler kalıcı olur. Detoksta önerilen aşırı bitki çayı tüketimi bağırsak problemlerine yol açabilir. Hatta detoks sonrası ameliyat olmak zorunda kalan vakalara bile rastlandı. Vitamin, mineral ve sıvı kaybı beslenme yetersizliklerine yol açar.

  Detoksa neden gerek yok?

  Vücut ilaçları, metabolizma ve sindirim artıklarını, ölü hücreleri, vücuda giren kimyasalları ve bakterileri sürekli temizliyor. Karaciğer her 6-10 ayda bir kendini yeniliyor. Üstelik böbreklerde, deride, sindirim sisteminde ve akciğerlerde detoksifikasyon merkezleri mevcut
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ocak 2010