Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Yumurtalık kanserine son

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve papaty tarafından 14 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  14 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : papaty
 1. papaty

  papaty Ziyaretçi

  YUMURTALIK KANSERİ KÂBUSU SON BULUYOR

  Kadınlara test müjdesi

  Her 100 kadından 1-2'sinde görülen yumurtalık kanserinin, yeni geliştirilen 'risk testi'yle erken teşhis edilebildiği açıklandı

  Dünyada yaşam boyu her 100 kadından 1-2'sinde görülen ve çok geç teşhis edildiği için ölümcül olabilen yumurtalık kanserinde yeni geliştirilen bir risk cetveli, erken teşhise olanak tanıyor.
  Memorial Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Derin Kösebay'ın ocak ayında Uludağ'da düzenlenen 8. Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi'nde sunduğu "Yumurtalık Kanseri Risk Testi", yumurtalık kanserinin erken teşhis edilmesine yardımcı oluyor.


  Yüzde 10'u genetik

  En tehlikeli kadın kanseri olarak bilinen yumurtalık kanserlerinin yüzde 10'unun genetik geçişli olduğunu söyleyen Kösebay, ailesinde veya birinci derece akrabalarında iki meme ya da yumurtalık kanseri bulunan kadınların riskli grupta olduğunu belirtti.
  ABD'de her yıl yaklaşık 22 bin yumurtalık kanseri vakası görüldüğüne ve bunlardan 15 bin hastanın kaybedildiğine işaret eden Kösebay, "Bunda en önemli neden, hastalığın çok geç teşhis edilmesidir. 100 hastadan 75'ine kanser tanısı, karın içine yayıldıktan sonra yani ileri evrede konulabilmektedir ve hastalığı öldürücü yapan da budur" diye konuştu.


  Belirtilerden 4'ü varsa

  Hastalığın erken dönemde tipik bir belirti vermediği için çok dikkatli olmak gerektiğini anlatan Kösebay, bu aşamada "Yumurtalık Kanseri Risk Testi"nin erken tanıya yardımcı olduğunu kaydetti. Türkiye'de yılda yaklaşık 5 bin kadında yumurtalık kanserinin ortaya çıktığını söyleyen Kösebay, bu hastaların yarıdan fazlasının kaybedildiğini vurguladı. Kösebay şöyle devam etti:
  "Yumurtalık kanserinin gidişatı çok sinsidir. Ancak erken yakalanırsa yüzde 80-85 yaşama şansı vardır. 'Yumurtalık Kanseri Risk Testi' ile hastalığa yakalanma riskini belirlemek mümkün. Hekimler tarafından değerlendirilmesi gereken bu test, her kadın tarafından düzenli aralıklarla yapılmalı ve sonuçlarına göre kontrolden geçmeli."  Riski gösteren şikâyetler var mı?


  Ağrı: Karın alt kısmında, üst karında veya arkada
  Beslenme: Hazımsızlık, normal düzeyde beslenememe, çabuk doyma hissi, bulantı - kusma veya kilo kaybı
  Karın bölgesinde: Karında şişlik, karın bölgesinin büyümesi veya karında kitle hissi
  İdrar yolları: İdrar zorluğu veya sık idrara çıkma
  Bağırsak hareketleri: Kabızlık veya ishal
  Âdet kanaması: Âdet düzensizliği veya menopozdan sonra kanama
  Cinsel ilişki: Ağrılı cinsel ilişki veya ilişki sırasında kanama
  Diğer: Aşırı yorgunluk, nefes darlığı veya ayakların şişmesi

  Değerlendirme: Eğer şikâyetler (belirtilerden en az 4 tanesi) 1 seneden az süredir devam ediyorsa ve ayda 12 günden daha fazla tekrarlıyorsa, o zaman test pozitif (+) demektir. Bu durumda elinizdeki çizelgeyle birlikte mutlaka bir jinekoloğa (hatta jinekolog onkoloğa) müracaat edin.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.