Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Yumurtalık kistleri

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 3 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  3 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.897
  Beğeni:
  18.466
  Ödül Puanları:
  488
  Pek çok kadın hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist problemi ile karşılaşabiliyor. Yumurtalıklardaki kistler genellikle herhangi bir belirti göstermiyor, çoğu zaman rutin jinekolojik kontroller sırasında fark ediliyor. Kistlerin en sık görülen belirtileri adet düzensizlikleri, karında şişlik, karın veya kasık ağrısı, sindirim sitemi bozuklukları, idrar yolu şikayetleri.


  İyi huylu kist belirgin bir rahatsızlık vermediği gibi, bazen tedavi de gerektirmeyebiliyor. Kötü huylu kistler muayenede büyüklük ve dokulara verdiği zararla değerlendiriliyor.

  Menopoz sonrası ortaya çıkan kistlerin kötü huylu olma olasılığı yüksek olduğu için bu dönemdeki kadınların jinekolojik kontroller noktasında çok daha dikkatli davranması gerekiyor.

  Acıbadem Hastanesi Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tufan Bilgin, kist oluşumunu şöyle anlatıyor:
  “Yumurtalık (over) fonksiyonu itibarıyla kistler üretebilir. Üreme çağındaki her kadın her ay içinde yumurta hücresini barındıran follikül adı verilen küçük bir kisti geliştirir ve yaklaşık 2 cm çapa erişen bu yapı adet döneminin 14. günü civarında çatlar. Bu yumurtlama dediğimiz bir olaydır ve her ay olur. Ancak bazı adet dönemlerinde farklı etkilerle söz konusu folliküller aşırı büyüyebilir ya da kist içerisine yumurtlama sırasında aşırı kan dolabilir. Bu şekilde oluşmuş kistler 8 cm çapa dek ulaşabilirler ve fonksiyonel kist olarak değerlendirilirler. Bir ya da iki adet dönemi beklemekle kendiliğinden ortadan kalkarlar. Bu tip kistlerin varlığı durumunda acele cerrahi kararı vermek gereksiz operasyonlara yol açar. Ancak yumurtalıkta ortaya çıkan birçok kist tipinden bazıları kanser olabilir.”

  KANSER Mİ DEĞİL Mİ?
  Yumurtalıklarda kistik tümörler sıklıkla ortaya çıkıyor. Bunların bir kısmı iyi huylu, bir kısmı da kötü huylu olabiliyor. Ayırıcı tanı açısından vajinal yoldan yapılan ultrason çok büyük önem taşıyor. Kistin büyüklüğü, kist içi özellikleri, hastanın klinik bulguları da tanı koyma noktası açısından değerlendiriliyor.

  Dr. Bilgin, “Bazı tümör belirteçleri sık kullanılır. Bunlardan CA 125 denen over kanserlerinde yüksek oranda pozitif olan markerdan oldukça yararlanılır” diyerek şöyle devam ediyor:
  “Over kistleri durumunda ne zaman cerrahiye başvurulacağı oldukça önemlidir. Fonksiyonel over kistlerinde 6-8 haftalık gözlem altında beklenmesi en uygunudur. Eğer kist bu süre içerisinde kaybolmamış ya da nitelik değiştirmemişse cerrahiyle alınmalıdır. Ancak tümör özellikle kanser kuşkusu durumunda daha dikkatli olunmalıdır. Cerrahi öncesi değerlendirmelerle doğru tanı ancak % 80 civarında başarılıdır.”

  CERRAHİ OPERASYON
  Kanser kuşkusu olduğunda operasyonla kist çıkartılıyor. Patolojik inceleme sonucunda tümörün cinsi belirleniyor.

  Dr. Bilgin, “Kötü huylu raporu geldiğinde ameliyatın yapısı ve şekli değişir.” diyor ve şöyle devam ediyor:
  “Bu durumda hastanın hayatı önem kazanır ve hastalığın mikroskopik olarak nerelere kadar yayıldığını belirleyebilmek üzere karın içerisinden biyopsi amaçlı birçok örnek alınır. Cerrahi evreleme denilen bu ameliyat jinekolojik onkoloji uzmanlarınca yapılabilmektedir.”

  Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık üçte ikisinde ileri dönemde tanısı konulabiliyor. Bu durumda karın içerisindeki bütün tümör çıkarılmaya çalışılıyor. Dr. Bilgin, “ Kitle küçültülmesi denilen bu ameliyat ile rahim ve yumurtalıkların alınması gerekiyor ve gerekirse tümörün çıkarılmasına izin verecekse bağırsaklardan, dalaktan ve hatta karaciğerden bir kısım alınmasına dahi başvurulur. Ameliyat sırasında tümör çapı bir 1 cm nin altına düşürülmeye çalışılır. Jinekolojik onkoloji deneyimi olan cerrahlarca bu yüksek oranlarda başarılabilmektedir. Over kanserleri kemoterapiye çok duyarlı olduğu için, tedaviye kemoterapi ile devam edilmelidir. ”
  kaynak:ntv.com.tr
   
 2. 5 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. nly

  nly Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  adet düzensizliği şikayetiyle doktora gittiğimde yumurtalıklarımda ufak bir kaç adet kist olduğunu ultrason muayenesi sonucunda öğrendim. hemen kanser taraması yaptırdım allaha şükür temiz çıktı. doktorumdan konuyla alakalı aldığım bilgileri size de aktarmak istedim. yazıda da yazıldığı gibi bu kistler zamanında bir şekilde çatlamayan yumurtaların oluşturduğu olgular. ve bazende yumurtalık yapısıyla bunların oluşumu doğrudan ilişkili. benim yumurtalık yapımda bu şekildeymiş ve bunları üretmiş. büyüme riski olmadığını, doğum kontrol hapı sayesinde hem adetimi düzenleyeceğimi hemde bunlar üzerinde etkili olabileceğini söyledi. hamile kalma konusunda bu kistlerle beraber eğer hormonlarda sorun yoksa buna bağlı bir sorun olmayacağı bilgisini de aldım. tanı direkt kist olunca ilk aşamada herkese ürkütücü geliyor. sonuçta bu durum da vücudun normal işleyişi dışında oluşan birşey. eğer bebek düşündüğümüzde herhangi bi sorunla karşılaşırsak bunlar izlemeye alınacak. bu tarz konularda hiçbirimiz ihmalkar davranmayalım. bir sorunumuz varsa da yol yakınken bunu çözüme kavuşturmak daha sonradan planlarımızı erteleme sürecine girmemizden daha iyi. hepinize sağlıklı ömürleeerrr.
   
 4. 10 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. mxuxrebbiye

  mxuxrebbiye Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok önemli bir konuda bilgi vermenizi kutluyorum.kadınların kabusu olan bu konular aslında hep gündemde olmalı.çünki kadın hastalıkları muayene şekli nedeniyle sürekli ertelenen bir hal alabiliyor.ben şahsen dr gideceğim zaman sürekli bahanelerle günü güne atarım.tabi doğru bir davranış değil. ama bu tip sorunları paylaştıkça insanın cesaretinin artacağı kesin.sorunlar paylaştıkça küçülür diye boşuna söylememişler.
   
 6. 29 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 7. Suko

  Suko Guru Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.717
  Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  348
  Bence de kadınların mutlaka düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmeleri gerekiyor ben çocuk isteğiyle doktora gitmiştim kocaman bir kist çıkmıştı ultrasonda ve hiçbir belirti de vermemişti doktor da şaşırmıştı
   
 8. 30 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 9. iclo

  iclo Guru Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2006
  Mesajlar:
  180
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  286
  Bencede kadınlar düzenli şekilde Dr gitmeli ben bir yıl boyunca hep böbrek sancısı çektim sonunda dayanamadım Dr gittim ultrasonda yumurtalığımda 9 cm çapında bir kist bulunduğu ortaya çıktı Doktorum hemen amaliyat olmamam gerektiğini söyledi oldum Dr yumurtalığımın birini aldığını söyledi çıkan parçayı patalojiye yoladık sonuç kötü gelmiş eşim bana söylemedi,o zaman Gaziantepte oturuyorduk eşim birde İstanbulda bir Dr gösterelim diye beni getirdi.İstanbulda çapada bir prof a gitik oda bana amaliyatımın yarım yapıldığını yeniden ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve ben yeniden daha ilk amaliyatımın yarası iyileşmeden ikinci ameliyatta girdim 9 saat süren bu ameliyatla yumurtalıklarım,rahim,kadınlık hormonunu sağlayan organ ve barsak uçlarına kadar alındı.Ben ameliyata girene kadar yumurtalık kanseri olduğumu bilmiyordum.Ameliyattan sonra çıkanlar patolojiye gönderildi ve çok şükür temiz geldi ben kemotarapi almadan bu iletten kurtulmuş oldum.Bu ameliyatı olalı 5 yıl olmak üzre çok şükür iyiyim menopozun verdiği sıkıntılarım var,6 ayda bir kontrollerim var .
   
 10. 1 Kasım 2006
  Konu Sahibi : Elif
 11. tulinserpil

  tulinserpil Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim..
   
 12. 3 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Elif
 13. yaseemin

  yaseemin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.461
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  kızlar yaa bende dr geldim sol yumrutalığımda 28 mm kist çıktı.ve ben 4 ay önce dış gebelikten ameliyat oldum sol yumurtalık tüpüm alındı :KK43:((
   
 14. 3 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Elif
 15. mesure

  mesure Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  756
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  86
  Benimde 2 sene önce görüldü ilaç kullandım sonra ihmal ettim bir daha gitmedim buara ağrılar başladı c.tesi gününe randevu alıp gidicem :KK43:
   
 16. 11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Elif
 17. arwenclem

  arwenclem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kızlar benimde kasıklarımmı yumurtalıklarımmı neresiyse çok ağrıyo nedendir acaba..çok zor gidiyorum doktora önce size sorayım dedim...
   
 18. 11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Elif
 19. Lentecik

  Lentecik Yasamak cok guzel! Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  814
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  308
  arwenclem slm.agri bacagina vuruyormu?