Yunanistan göçmenleri - mubadil torunları

G

gul seha

Ziyaretçi
bizimkiler de selanik kavalada birakmislar mallarini mulklerini..kacmak degil onlarinki kacirtmak..gitmek zorumda birakilmak..mubadele..gerci ayni sey turkiye de yasayan rumlara da yapilmis..onlarda mallarini mulklerini birakip gitmek zorunda kalmislar..ve biliyor musunuz 100 sene sonra gidip gormrk isterseniz atalarinizin yasadigi evi bulma ihtimaliniz cok yuksek.....

Anuska

Guru
Pro Üye
12 Nisan 2007
7.217
76
Benim babam da Giritli. 1920'li yılların sonunda mübadele ile gelmişler Girit'ten. Ayvalık'a yerleşmişler. Dedem rahmetli, kaptanmış. Babam ve halam Ayvalık'ta, amcam Girit'te dünyaya gelmiş. Babam 74 yaşında Girit'e gitti, ailesinin bir zamanlar yaşamış olduğu mahalleyi buldu. Mutluluğu gözlerinden okunuyordu döndüğünde.
Girit'ten bize kalan tek şey, ot yemektir. Çimen hariç tüm otları kaynatır kaynatır yeriz.
Tanıştığımıza memnun oldum.

G

gul seha

Ziyaretçi
anuskacım..benim esim 5 sene giritte kaldi..fazla ot yiyemesekte girit yeme kulturunu dustur edindik diyebilirim..senin mesajini okuyunca akliam bi soz geldi..tarlaniza 2 inegin girmrsinden daha kotu ne olabilir?..bir giritlinin girmesi)))))en uzun omurlu insanlar o sirin adadan cikiyor biliyorsun

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.403
23.289
benimde babaannem giritli imiş ama hiç dinlemedim:)

Anuska

Guru
Pro Üye
12 Nisan 2007
7.217
76
anuskacım..benim esim 5 sene giritte kaldi..fazla ot yiyemesekte girit yeme kulturunu dustur edindik diyebilirim..senin mesajini okuyunca akliam bi soz geldi..tarlaniza 2 inegin girmrsinden daha kotu ne olabilir?..bir giritlinin girmesi)))))en uzun omurlu insanlar o sirin adadan cikiyor biliyorsun
:Roflol::Roflol::Roflol:

Bu söze bayıldım...

mavisu34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2007
33
1
bizde selannik göçmeniymişiz başkada işey bilmiyorum...keşke oğrenme imkanım olsa seneye yunanistana gidecem...kan çekiyo sanırım...kökenimi araştırmak isterdim ama elimde sadece bu bilgi var:KK43:
benimde dedem selanik ten gelmiş benimde senin gibi tüm bildiğim bu kadar keşke daha fazla bilgim olsaydıÇok üzgünüm çoook

birgxuxll

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2007
84
1
bizde yunanistan göçmeniyiz..dedeler falan değil annem ve baban sanırım 1970 yılında kaçak gelmişler..hatta en büyük ablam bile orda doğmuş..teyzem ve bikaç akrabamda hala oradalar..bizimkilerde çok maceralı gelmişler askerlerden kaçarak falan ve yürüyerek..çok çekmişler çoookk..bu arada iskeçeli babam...işte bööleee...ama ben hiç gitmedim annem gider gelir teyzemve çocuklarıda gelir gider ama bana daha hiç nasip olmadı..

mavisu34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2007
33
1
Bugün kalbinize huzur,
Sofranıza bolluk,
Üzerinize sıhhat serpilsin,
Dilekleriniz kabul,
Dualarınız makbul,
Kandiliniz mübarek olsun...