Yurtdışı Paylaşım DUBAİ

sezenin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2014
15
7
DUBAİ 0

ÇÖLDE OLMAZ DİYECEĞİNİZ BİR ÇOK ŞEYİ GÖREBİLECEĞİNİZ BEDEVİ BİR TOPLUMUN MEDENİYET YARIŞININ ADI : DUBAİ
Dubai dünya devletleri için gerçek anlamda kalkınma, halkının refahını sağlamada bir başarı öyküsüdür. Dubai’ye ilk gidişimiz beş yıl önceydi. Gitmeden önce bir ülkeyi kendi vatanımdan sonra bu kadar benimseyebileceğimi hiç düşünmezdim. Hele ki daha önceki Arap ülkeleri seyahatlerimden sonra…
Bu yazımda sizlerle vize sürecinden dönüşe kadar çocuklarla Dubai seyahatlerimizi anlatmaya çalışacağım . Umarım size faydam dokunur.
Dubai’de yaklaşık 4 farklı zamanda onar gün kalma fırsatımız oldu. Bu yazımda da bu gezilerimin derlemesi şeklinde bildiklerimi ve daha çok başka yerde pek geçmeyen konuları paylaşmaya çalışacağım.
Dubai Seyahatinden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Öncelikle karar vermeniz gereken konu Dubai’ ye tur ile mi gideceksiniz yoksa bireysel kendi organizasyonunuzla mı?
Biz ailecek yurt dışı ve yurt içi seyahatlerimizi kendi çizdiğimiz rotalar üzerinden kendi belirlediğimiz programlar dahilinde daha ekonomik ve daha verimli olması sebebiyle tercih ediyoruz. Tabi bunun en temel sebeplerinden biri de 3 çocuğumuz olması . Çünkü çocuklu aileler bilirler hele ki küçük çocuklu aileler bir çocukla bir programa uymanın zorluğunu. Ayrıca turla gitmenin gittiğiniz ülkedeki insanlarla maksimum iletişin kurmanıza bir miktar engel olduğunu düşünüyorum. Bu da o kültürü tanımak için bir dezavantaj olabiliyor maalesef .
Dubai Vizesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
Uzun lafın kısası eğer Dubai’ ye tursuz gitmek istiyorsanız öncelikle bir vizeye sahip olmanız gerekmektedir. Vize için konsoloslukla vs. ile uğraşmanıza gerek yok, vize sağlayan çeşitli turlar var. Ya da uçak biletinizi alırken beraberinde vize başvurusu yapabileceğiniz paketler var.
Hava yolu şirketinden mi vize hizmeti veren firmadan mı Dubai vizesi almak daha iyi? Dubai vizesi ücretleri nasıl?
Benim tercihim her zaman için özel vize hizmeti veren kurumlardır. (Çocuk olsun olmasın pasaport başına ortalama 110 dolar ücret alınıyor.) Çünkü hem daha az evrak isterler, hem de maksimum üç günde çıkar.
(Pasaportun fotoğrafını maille göndermeniz ve ücreti ödemeniz yeterlidir.) Dezavantajı ücreti 10-15 dolar daha pahalıdır.
Hava yolu şirketinde vize süresi bir haftayı bulabilir, ek olarak 3-5 tane daha bulunması çok zor olmayan evrak istiyorlar.
Her ikisinde de vizeniz eposta adresine postalanabiliyor. Eposta çıktısı yeterli oluyor.
Uçak Bileti En Uygun Nasıl Bulunur?
Dubai’ye uçuşlarınız da en işlek şirketler şunlar.
Türk Hava Yolları
Pegasus Hava Yolları
Fly Dubai *
Air Arabia
Emirates Hava Yolları
Etihad Hava Yolları (Direk Abu Dhabi’ye uçar. Sonra Dubai’ye aktarma yapar.)
Qatar Havayolları (Dubai’ye Doha aktarmalı gider.)
*Air Arabia da bagaj ödemesi ekstradır, sadece el bagajına ücretsiz izin veriliyor. Biletinizi alırken internetten bagaj hakkı alırsanız çok daha avantajlı almış olursunuz hava alanında alırsanız fiyat oldukça yükseliyor.
Air Arabia Sharjah’a uçar.
Fly Dubai, Emirates Dubai uluslararası hava alanına iner.
Etihad Abu Dhabi’ye iner. Oradan aktarma yaparsınız.
THY hem Dubai’ye hem Abu Dhabi’ye uçar. Abu Dhabi uçuşları ekseriyeti daha ekonomiktir.
Qatar hava yolları Doha aktarmalı Dubai’ ye gider.
Air Arabia, Fly Dubai ve Pegasus’ta yemek ekstradır. (Air Arabia ve Fly Dubai’nin ikram fiyatları Pegasus’a göre daha uygundur.)
Fly Dubai’de bizim bindiğimiz uçağımız oldukça yeni ve bakımlıyıdı ayrıca koltuk başlarında eğlence ekranı da vardı. Bu hizmetler THY , Emirates, Qatar’da da mevcut.
Dubai’ye Sharjah ya da Abu Dhabi uçuşları sonrasında ulaşmak zor mu? Dubai’de araç kiralanabilir mi? Dubai’de araç kiralanamayacağı doğru mu?
Kesinlikle doğru değildir. Dubai’ de özellikle size araç kiralamayı tavsiye ederim. Dubai ile ilgili bilgi veren bir çok yazıda Dubai’de araç kiralamanın mümkün olmadığını uluslararası ehliyete ihtiyacınız olduğunu okumuş olabilirsiniz .İlk gidişimizde biz de bunlara inanarak kiralamadık her yere taksi ya da metro ile gittik. Ancak daha sonra teorik olarak kiralanamayacağını ancak pratikte böyle olmadığını öğrendik. Ehliyetinizle gidip hava alanından aracınızı kiralayabilirsiniz. Zaten Türk ehliyetlerinin üzerinde İngilizce çeviri olduğu için onlar için önemli husus önce bakıyorlar, sonra English ok diyorlar hop araba emrinizde. Biz bu şekilde çocuklarla 3 kere seyahat ettik Abu Dhabi’ ye Türk hava yolları uçuşu daha ekonomik olduğu için önce Abu Dhabi’ye uçtuk. Oradan da hava alanında haftalık (araç tipine göre değişiyor) 300 – 400 tl ödeyerek bütün bir haftada taksiye vereceğimiz paranın çok altında bir ücretle her yere ulaşabildik.
Buna Abu Dhabi’den Dubai’ye ulaşımda da dahil Abu Dhabi’den Dubai’ye yol yaklaşık 1,5 saat otoyoldan sürüyor. Ve trafiğin olmadığı rahat bir güzergah özellikle kalış yeriniz Jumairah ya da Palmiye adası Jabel Ali gibi Abu Dhabi’ye yakın tarafında ise Abu Dhabi’ye uçuş hem şehir trafiğine kalmamak için hem de uçuş ekonomisi açısından çok daha uygun. Zaten benzini söylememe bile gerek yok benzim muazzam ucuz.
Ancak isterseniz taksiyle ya da toplu ulaşım aracıyla da ulaşabilirsiniz.
Eğer araç kiralamak istiyorsanız internetten rahatlıklarezervasyon yaptırıp gece iki üçte de uçağınız inecek olsa aracınızı teslim alabilirsiniz. Biz Budget ve Thirfty’i firmalarından araç kiraladık. Budget’tan çok memnun kaldık. İsterseniz 40-50 tl ye karşılık full kasko satın alabiliyorsunuz.
Dubai’ye gitmeden otel rezervasyonu nasıl yapabilirim?
Dubai’de mevsimsel olarak otel rezervasyonlarında doluluktan dolayı fiyat farkı olabiliyor. Ancak genel olarak otel fiyatları pahalı bir ülke biz otel rezervasyonlarımızı booking.com’dan yapıyoruz. Herhangi bir sürprizi olmayan sağlam organizasyonu olan bir hizmet veriyor. Birkaç kere Agoda’dan yaptık ancak çok memnun kalmadık.
Şunu rahatlıkla söyleyebilirim Dubai’de XL bir yaşam tarzı var bu otellere de yansımıştır. Odalar çok geniş tutuluyor. Özellikle çocukla tatil yapacaksınız eşyalı apart oteller benim size tavsiyem olur. Bunların içinde çamaşır makinesi kurutma makinesi bulaşık makinesi olan odalar mevcut. Az valiz taşımak bu tür otellerde daha kolay oluyor ben bir haftalık kıyafet yerine 4 günlük alıyorum. 4. günde kurutma makineli çamaşır makinesine akşam atıyorum sabah kuru olarak tertemiz çamaşırlar hazır oluyor.
Benim size tavsiyem otel seçiminizi mümkün olduğunca mall denilen AVM’lere yakın yapın. Çocuklarla bu sizin için büyük kolaylık olacaktır.
Rezervasyonlar genelde oda fiyatlarına kahvaltı dahil olmuyor. Çocuk park yatakları buna benzer tıklayın tüm otellerde oluyor.
Ayrıca rezervasyonlarınızda iki yetişkin için uygun oda diyor. Bizden sadece iki yetişkin oda ücreti aldılar. Çocuklar küçük olduğundan ve ekstra yatak istemediğimizden çocuklar için ekstra ücret ödemedik. Yani yeterki mevcut şartlarda aynı oda da kal .
Dubai İçin Nereden Otel Rezervasyonu Yapmalıyım?
Eğer gezi amacınız turistik ise en güzel yerlerden bir Emirates Mall etrafında olan metroya yakın bir apart oteldir. Hem her yere ulaşım kolaydır hem de telaşesizdir. Bu semtin adı Al Barsha’ dır.
Dubai İçin En Uygun Mevsim Hangisidir?
Dubai’de iki mevsim vardır çok sıcak yaz az sıcak yaz :) Benim size tavsiyem şayet denize girmek isterseniz en güzel mevsim ekim sonu – kasım – aralık ortası ve mart nisan ve mayıs başı. Ancak sadece gezmek ve kültürel gezisi amaçlı gidiyorsanız kasım nisan arası biçilmiş kaftan.
İklimi çöl iklimi olduğu için kış aylarında akşamları üşüyebilirsiniz. Ancak gündüz ortalama 22-25 derece arası oluyor (aralık sonundan şubat sonuna kadar) .
Dubai’de yaşayan biriyle havası ile ilgili konuşurken bana şunu anlatmıştı:
- Burada bir kaç yıl önce çok soğuk oldu hatta gazetelerin hepsi manşetten verdi haberi manşet “DONDURUCU SOĞUKLAR HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR”
-Kaç derece oldu ki 14 dereceye düştü dedi.
Kendimi tebessüm etmeden alamadım.
Dubai para birimi nedir? Türk lirasına göre değerli mi?
Dubai benim tabirimle “HELAL AMERİKA” bu parasına da bu şekilde yansıyor. Sabit bir döviz politikası var.
1 dolar 3.67 AED (Arap Emirliği Dirhemi)
Çocukla Seyahat Ederken Yolculuk Öncesi Hazırlıkta Nelere Dikkat etmeli?
Dubai her şeyi her şekilde bulabileceğiniz tam bir aile dostu şehir. Bu hissi daha hava limanında hissetmeye başlıyorsunuz. Seyahetlerimizin hemen hepsinde çocuklarımız sayesinde Dubai’de önceliğimiz olmuştur. Örneğin hava alanında pasaport kontrolünde ya da retina kontrolünde önünüzde sıra ne olursa olsun. Görevli sizi hemen farkeder ve öncelikli olarak öne alır siz çocuklarla daha da sorunlu hale gelen pasaport kontrol kuyruğunu beklemeden VİP hizmet almış gibi hoooop diye geçiverirsiniz. Şayet o anda bir görevli göremediyse sizi hemen kendinizi gösterin çocuğunuzla birlikte geçiş önceliğinizin nimetlerinden faydalanın.
DUBAİ’DE YEMEK SORUN MUDUR?
KESİNLİKLE HAYIR. Dubai şimdiye kadarki yurt dışı deneyimlerimiz içerisinde yemek konusunda en rahat ettiğimiz ülkelerin başında geliyor. Hem hijyen şartları hem de islami yaşam tarzına uygun kurallara göre hazırlanan yiyecekler insana güven hissi veriyor. Lezzet açısından da oldukça tatminkar. Tüm Dünya mutfakları örneklerini görebilirsiniz. Balık ve et ürünleri hem doyurucu hem de ekonomik. Pirinç yemeklerinin olmazsa almazı humusta aynı şekilde.
Hem fast food zinciri olarak hem de restoran olarak gerçekten bol alternatif var Dünyada bir müslümanın tüm beklentilerine gerçek anlamda karşılık verebilen bir ülke. Porsiyonlar oldukça büyük ve doyurucu. Biz Hatam, Karam,Beyruit restoranlarını oldukça beğendik. Büryanı özellikle tavsiye ederim.

Aynen resimde gördüğünüz gibi tabaklar dolu porsiyonlar büyük.
DUBAİ’DE GÜVENLİK (DUBAİ GÜVENLİ ŞEHİR MİDİR?)
Çok kez Dünya’nın en güvenli şehri seçilen Dubai insana çok iç rahatlatıcı bir güvenlik ortamı sunuyor. Hem ilkedeki istikrar hem de mevcut düzen bunu destekliyor. Biz 3 çocukla çantamız fotoğraf makinamız hep ortada gezen bir aileyiz. Dubai’de bu tür konular hiç sorun teşkil etmiyor. Bir kere inanılmaz cezalar var. Malum şeri kanunlara göre yönetiliyor. İkincisi düzen tamamen dürüstlük üzerine kurulmuş ve bu sürekli çeşitli uyarılarla destekleniyor. Üçüncüsü de Dubai’de yapılan işler sürekli denetleniyor. Çalışanlar kural neyse onu uyguluyor.
DUBAİ’DE YAŞAM
Dubai kendi halkı olağan üstü ekonomik refah içinde yaşar, buna karşılık coğrafi yapısı nedeniyle ucuz iş gücüne yakınlığı diğer halkların aylık 300 dolar gibi bir rakama seve seve çalışmalarına sebep olur. Öyle insanlar burada çalışabilmek için bu işin simsarlarına bir sürü paralar ödemek zorunda kalıyorlar. Filipinliler, Hintliler, Pakistanlılar, Mısırlılar çok çok fazla ve ne yazık ki kimisi modern kölelik tabir edilen bir düzen içerisinde 11 ay çalışıp aileleriyle senede sadece bir kez bir birlikte olmak için kendi ülkelerine dönebiliyorlar. Ailelerini getiremiyorlar çünkü Dubai bir ailenin yaşaması için pahalı bir şehir, kiralar ortalama standart bir daire için 2000-3000 dolar, sağlık bu insanlar için paralı, eğitim paralı. Bu sebeple ailelerini yanlarını almaları mümkün değil. Emiratiler için ise bu durum tam tersi olağanüstü refah içinde yaşıyorlar. Devlet her türlü imkanı veriyor. Bir uluslararsı şirket BAE’de şirket kurmak isterse öncelikle kendine bir Emirati sponsor bulmak zorunda ve şirketin sponsoru şirketin otomatik olarak %51 hisse ile sahibi oluyor. Bu da halkına inanılmaz bir zenginlik imkanı sunuyor. Resmi dil Arapça ancak herkes İngilizce konuşuyor. Emiratiler olağanüstü donanımlı eğitim almış öz güveni çok yüksek bir topluluk. Çok çocukluluk ve çok eşililik yaygın bir Emiratili bayanı çocuk sayısı kadar bakıcıyla gezerken şaşırmayın. Bu normal birşey Dubai için. Çocukların nanaları yani bakıcıları genelde Filipinli bayanlardan seçiliyor. Birinci sınıf 5 yaşında başlıyor. Öncesinde de anaokulu çocuklar anadil seviyesinde İngilizce ve Arapça öğreniyorlar. Ayrıca 3. bir yabancı dil olarak okullarda okutuluyor.
Ben kendi mesleğimde öğrencilerime kesinlikle İngilizce yabancı dil öğrenebilmeleri için İngiltere’ye Amerika’ya gitmelerindense Dubai’ye gitmelerini tavsiye ederim. Buranın hem yaşam kalitesi çok yüksek, hem de Dubai’de kampüs açan dünyaca ünlü üniversiteler var. Eğitim kalitesi oldukça yüksek. Öğrenci eğitim maaliyetleri de emsallerine göre oldukça uygun.
Dubai ile ilgili bilgileri aktardıktan sonra dönelim seyahat planımıza.
Çocuklarla Seyahatte Valiz Hazırlamanın Kendimce Püf Noktaları Şunlar
En iyi hazırlanmış valiz en az eşya ile hazırlanmış valizdir. Son Dubai yolculuğumuza 3 çocuk ve 2 yetişkin olarak 20 kg civarı eşya ile gittik ki bunun içinde deniz mayo vs malzemelerimiz de dahildi. Eğer bir hafta gibi bir süre ise gitme durumunuz bebeğiniz bezli ise kesinlikle valizi bezle doldurmanızı tavsiye etmem. Dubai’deki devasa Carrefour’da size 20′li 30′lu paketlerinin de satıldığı uluslararası marka bebek bezlerini bulabilirsiniz. Ancak yanınıza ıslak mendil almanızı tavsiye ederim zira Dubai’de ıslak mendil ciddi pahalı sebebini hala çözemedim ancak en ucuz uyduruk Türkiye’de 1 TL olan ıslak mendiller Dubai’de 4-5 TL bebeğiniz hazır mama yiyorsa da yanınıza alabilirsiniz çünkü Dubai’de hazır mamalar da pahalı ben her yurt dışı seyahatimde 3 çocuğum için de bir buzdolabı poşetinin içine toz bir paket bol tahıllı sütlü toz kaşık mama , ceviz rendesi, üzüm, tarçın, fındık rendesi, yulaf, susam vb. malzemelerden hazırlanmış bir paket hazırlarım. Yanıma da bir kase ve bir kaşık aldığımda yemek sorununu büyük oranda çözmüş olurum.
Not: Havalanında x rayden geçirmek istemediğinizi görevliye söylediğinizde zaten küçük bir inceleme ile radyasyona da uğramadan mamanızı yanınızda taşıyabiliyorsunuz.
Dubai’de hava genelde sıcak olmakla birlikte mall denilen alışveriş merkezlerinde Arap halkın giyim tarzından ve enerjinin bolluğundan dolayı buzhane deneyimi yaşıyorsunuz dolayısıyla ben genel olarak rahat bilinen bir anne olmama rağmen Dubai’deki AVM lerde çocukları hep uzun kollu ve uzun pantolunlu giydirdim. Kendim bile üşüdüğüm zamanlar olmuştur. Özellikle AVM’nin boş olduğu saatlerde serinlik iyice de hissediliyor. Dolayısıyla mutlaka yanınızda AVM’ye giderken uzun kollu kıyafetler bodyler yanınızda olsun.
Şayet denize gidecekseniz bavulunuzda mutlaka
Güneş kremi (Çöl güneşi hangi mevsim olursa olsun çok yakıcı)
Güneş gözlüğü
Şapka
Çocuklar için az yer kaplayan kum oyuncakları
Sandalet tarzı terlik (ki bu otelde rahat etmenizi sağlıyor)
Ben havlu almıyorum çünkü beş kişi için çok yük oluyor, otelden temin etmesi çok kolay.
BEBEK ARABASI
Seyahatlerimde kullanacağınız araba bence böyle bir araba olmalı sadece 3 kg tıklayın.
Çocukla Havalimanı ve Uçak Seyahati
İkinci bebeğimiz henüz 20 günlükken bile uçak seyahati yapan bir aile olarak uçak seyahatlerinin doğru bir planlama ile çok da zorlayıcı olmayabileceğini düşünürüm.
Ancak bu tabi her zaman her şey yolunda gidecek anlamına gelmesin.
Evden çıkmadan önce küçük bir el seyahat çantası yapmak çok önemli bunun içinde
Uçak biletleri
Vize rezervasyon çıktısı
Otel rezervasyon çıktısı
Pasaport
Bir miktar Dolar
Tükenmez Kalem
Varsa ehliyet
Dubai haritası

Çantanızın içine telefon numaranız iletişim adreslerinizin yazılı olduğu bir not.
Çocuklarla seyahatte tek başınıza seyahat ile edeceğinizde hava alanında olacağınız süreye her çocuk için 15 dakika ekleyerek erken gelin.
Bagajlarınızı verirken
Çocuklu olduğunuzu ve bunun için mümkünse yanı, arkası boş bir koltuk verilmesini çocuğun uyuyabileceğini söylemenizde fayda var. Verilmezse de sorun yok yanınızda oturan yolcuya en yakın koltuğa en hareketli çocuğunuzu ya da bebeğiniz kucağınıza alarak siz oturun uçuştan 10 dakika sonra yanınızdakine boş yer varsa mümkünse geçebilir miyim diyecektir zaten tecrübeyle sabittir. :) (Bu kısmını utanarak yazdım ancak her iki tarafın da selamati açısından baştan bu durumun sonuca ulaşması en doğrusu)
Yurt dışı çıkış harcınızı alın. Pasaport kontrolünden geçin varsa eğer vıp salon üyelikleriniz Atatürk havaalanında Akbank’ın salonu çok güzel sıcak soğuk her türlü yiyecek internet vs. gibi hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz. İşbankasında da aperatif atıştırmalıklar meyveler ve içecekler var. Bunlardan faydalanın ancak dikkat edin biz bir keresinden burada zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmamışız ve uçağı havalanınına dört saat önce gelmemize rağmen kaçırdık :) Bu bir rekor olsa gerek :)
Uçuş saati yaklaşmadan önce çocukların tuvalet ihtiyaçlarını karşılamakta fayda var.
Ben uçak seyahatlerinde çocukların uyku saatlerinde gün içerisinde uçak yolculuğuna göre ayarlıyorum ve seyahat esnasında çok da faydasını görüyorum şiddetle tavsiye ederim. Tabi babamızın uçak içi için hazırladığı videolar oyunlarda yanımızda can kurtarıcı oluyor. Ayırca çocukların sevdiği atıştırmalıklar süt vs. de size sakin geçmiş bir 20 dakika kazandırabilir.
VE SONUNDA 4-5 SAATLİK BİR YOLCULUĞUN SONUNDA DUBAİ’DESİNİZ.
Uçaktan indiniz pasaport ve retina kontrolünden geçtiniz.
Valizlerinizi aldınız. Şayet araba kiralamayacaksınız Sharjah’tan metro ile ulaşım yok ancak Dubai Airporttan metro ulaşımı mümkün. Sharjah’tan sabit bir ulaşım fiyatı var geçmiş zaman tam net hatırlamıyorum 150 AED civarı onu ödeyerek otelinize gelebilirsiniz.
Dubai hava alanından transferiniz bir miktar daha ucuz ve daha kısa dır. Şayet iş saatlerinde ve Deira Crek bölgesinde ise oteliniz sağlam bir trafiğe takılacağınız kesindir. Ancak Jumeirah bölgesine yakınsa dışarıdan dolaşarak çevre yoluyla gelmek daha mantıklı olacaktır.
Not: 1,2 milyon nüfuslu yabancılarla 1,5 milyon nüfuslu Dubai devasa 2 tane uluslararası havalimanına ve 3 tane de lokal hava alanına sahip
Dubai’de Saat Zaman Resmi Tatiller Farklı mı?
Saati hesaplarken Türkiye’den iki saat zaman farkı olduğunu hesaba katmayı unutmayın.
Ayrıca tatil günü cumadır. Cuma namazları Türkiye’deki namaza göre iki kat daha uzun zaman alır.
Otelinize yerleştiniz ve şimdi sıra şehri keşfetmekte burada çocuklarla yapılacak birçok aktivite var. Gezilebilecek yerler yapılacak alışverişler bunların hepsinden önce benim size tavsiye entertainer denilen dergiyi incelemeniz. Bu dergi çeşitli restoranlarda, aktivitelerde size bir alana bir bedava fırsatı sunar. Ailece yaptığınız girişlerde de ciddi bir tasarruf sağlar. Bu entertainer denilen dergilerin içeriğini inceleyin ve size en uygun hangisiyse satın alabilirsiniz. Biz genelde çocuklara yönelik olan bu modeli alıyoruz. (Carrefour’da bulabilirsiniz.) Çocuk entertainer
YAZIMIN BUNDAN SONRAKİ KISMINDA DAHA ÇOK ÇOCUKLARLA BİRLİKTE YAPILABİLECEK AKTİVİTELERİ ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIM ÇÜNKÜ ZATEN DİĞERLERİ HER TÜRLÜ YERDE ULAŞABİLECEĞİNİZ BİLGİLER.
DUBAİ’DE MALL MALL GEZMEK
Dubai demek aslında deniz, Güneş ,lüks ve “mall” demek. Hava çok sıcak ve gelir seviyesi çok yüksek insanlar akın akın alışveriş merkezlerine koşuyor. Dünya mutfaklarını tatmak ya da kapalı alanda bu da mı olur dediğiniz uçuk aktiviteler yapmak ya da alış veriş çılgınlığına kendini kaptırmak. Tam anlamıyla tüketim şehri bu şehir.
En ünlü AVMler (MALL)
MALL OF EMİRATES
Carrefour
İçinde çok büyük bir Carrefour vardır. Ve gece 12:00′ye kadar açıktır.
Tatil günleri gece 01:00′de kapanır.
İnternet sitesini incelemek isterseniz. Dubai Carrefour internet sitesi
Gerçekten devasadır. Çok farklı ürünler görmeniz mümkün.
Elektronik konusunda fiyatlar uygundur. Ancak son döviz dalgalanmalarından sonra paramızın değer keybetmesi tabii durumu değiştirmiş olabilir.
Ski Dubai
Bizim çocukların her gittiğimizde olmazsa olmazlarıdır.
22.500 metrekare kapalı alana sahip bir tesis burası gerçekten “ı was a dream” dedikleri türden emirlerinin hayaliymiş adam yapıcam demiş yapmış zaten emirlerine hayranlar buna daha sonra değineceğim. Şimdilik bu kadarını söyleyim yetsin.
Kayak
Kayak okulu
Snowpark
Snow ball
Snow board
Penguenleri besleme
Bunların hepsini SKI DUBAI’de bulabilirsiniz.
Eğer entertainer alırsanız. Bir girişe bir giriş bedavanız olur. Yani 2 çocuk fiyatı yerine bir tane ödersiniz.
Bilet ve ücretleri için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.
Sadece kayak için ya da sadece snowpark için bilet alabileceğiniz paketler mümkün.

Benim abla kuzularım
penguen besleme
Penguen besleme

Sonunda kuzumun rüyası gerçek oldu.
Magic Planet
Burası Dubai’nin en büyük çocuk oyun alanı yine entertainer kuponlarının full pass seçeneği var çocuklar istediği kadar sınırsız oyuncağa binebiliyor ve yine bir alana bir bedava şeklinde.
İnternet sitesi için tıklayın

Ayrıca benim Mall of Emirates te kişisel olarak ilgimi çeken diğer mağazaları da yazmadan geçmeyim.
H&M
Debenhams
Virgin
Centre Point ve daha birçok çok büyük mağazayı gezebilirsiniz
Ancak Baskin Robins’te dondurma yemeden gelmeyin derim.
DUBAI MALL
Burası gerçekten inanılmaz büyük hem iç hem de dış düzenlemesi harika ulaşım metro ve arkasından bineceğiniz bir link otobüsü ile zor değil.
Not: Dubai’de otobüslerin ön tarafı sadece bayanlar ve ailesiyle seyahat eden erkekler içindir. Arkası ne kadar dolu olursa olsun yanlız bir erkek aile yerine oturması mümkün değildir.
Metrosunda da şöyle bir uygulama vardır. Her metroda gezici görevliler vardır. Sizin kucağınızda bir çocuk görürlerse kimse kalkmamış olsa hatta en yakınınızdaki uyuyor bile olsa onu dürterek kaldırır ve sizi oturturlar bebek arabanız için ayrılan yere arabanızı yerleştirmenize yardımcı olurlar.
Ayrıca Dubai metrosundan first class yolculuk imkanı vardır. Fiyatı daha pahalı yolcusu azdır. En ön kompartıman bu sınıfta bilet alan yolculara ayrılır. İş saati çocukla seyahat edecekseniz metroda bu uygulamadan faydalanabilirsiniz.
Tekra döneyim mall of Dubai’ye insanın en az bir günü burada geçer ve sıkılması mümkün değil.
Bence bunları mutlaka yapmalısınız.
Çocuklarla KIDZANIA ‘ya gidin
KIDZANIA NEDİR?
Çocuklar için kurulmuş hayali bir şehirdir.Çocuklar burada doktor, polis, itfaiyesi, radyocu, bankacı, hemşire, pilot ve daha bir sürü her türlü mesleği çeşitli görevlerle üstlenirler ve sonrasında o görevi yerine getirince kidzmoney kazanırlar ve bu paralarla harcama yapmaya başlarlar ister çocuk kuaförü yada kostümcü art galery cupcake workshop, parfüm, takı, atölyeleri ya da pizza kursu gibi yerlere dahil olarak harcayabilirler. Ve bunlardan sertifikalar ve hediye alırlar. Kesinlikle bir çocuğa yaşatılması mümkün yaşatılması gereken bir tecrübe.
Giriş ücretleri vs. için burayı tıklayabilirsiniz.
Fotoğraflarla Kidzania’yı anlatmak daha pratik olacak .

Mücevher Yapım Atölyesi
Mücevher atölyesi

Parfüm yapım atölyesi, bu tip atölye çalışmalarından sonra çocukların ürettiklerini kendilerine hediye ediyorlar.

Deney yapmak hep keyiflidir.

Resim atölyesi
Çocuklar dişçilik mesleğini öğreniyor.
İçeriye velilerin alınması yasak olduğu için biz aktiviteleri cam vitrinlerin arkasından takip edebiliyoruz.Dişçi ablamız kızıma 3 kere fırçalamalısın dişlerini demiş bizimki o günden beri her fırçalamasında 3 kere macun sürüp fırçalamaya başladı:) Kızım sen yanlış çevirmişsin dişçi günde üç kere fırçalamalısın demiştir desek de kızım sabah akşam her seferinde 3 kere macun sürüp fırçalamaya devam ediyor :) )
çocuklar için pilot eğitimi
KİNOKUNİYA NEDİR NEREDEDİR?
Muazzam ölçülerde büyük bir kitap mağazası. Biz buraya gittiğimizde özellikle çocukların dil eğitime yönelik kitaplardan bolca aldık.

BURJ KHALİFA NEDİR?
İlk adı Burj Dubai ancak ekonomik krizde Dubai batma noktasına gelince kardeş emirliği ve petrol zengini Abu Dhabi’den bir teklif gelir. Şayet Burj Dubai’nin adını Burj Khalifa (Abu Dhabi’nin ve diğer Arap Emirliklerinin başı Khalifa) yaparsanız. Size borçlarınız silmeniz ve krizden çıkmanız için ihtiyacınız olan parayı veririz. Bunun üzerine Dubai’li Emiratili bayanların bunu içlerini sindiremedikleri günlerce gözyaşı dökdüğü söylenir. Ancak sonuç olarak günümüz materyalist ekonomik yapısının sonucu “money talks” deneyimi burada da geçerliliğini ispat eder ve adı Burj Dubai’den Burj Khalifa’ya değiştirilir.
Dünya’nın en uzun binası (828 metre)ve bakarken baş döndüren yerlerden Burj halifenin seyir tepesine çıkabilir Konya ovası gibi dümdüz bir coğrafyaya sahip bu şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Biletler ve ücretler için tıklayın.
DUBAI AKVARYUM
Dünya’nın en büyüklerinden olan bu akvaryumu ziyaret etmek isterseniz bilet fiyatları için tıklayın

DUBAI ÇEŞMESİ
Bizim ailecek izlemekten en keyif aldığımız gösterilerden biri. Dünya’nın en büyük dans eden su gösterisini yapan su havuzu akşam saat altıdan sonra Dubai AVM nin dış avlusunda herkese açık alanda her yarım saatte olağanüstü bir show sergiliyor. Mutlaka tavsiye ederim.

MÜKEMMEL BİR GÖSTERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Ayrıca bu alanda yılbaşı gösterisi yapılıyor ki öyle böyle değil anlatılmaz yaşanır cinsinden. Şiddetle tavsiye ederim.

Ayrıca Palmiye adasında ve Burj Arap’ın olduğu Jumeirah’ta da inanılmaz havai fişek gösterileri oluyor.
DUBAI BUZ PİSTİ
Olimpik bir buz pistinde kaymak isterseniz tam size göre.

DEİRA CITY CENTRE
İçinde devasa bir Carrefour’un olduğu AVM Dubai uluslararası hava alanına oldukça yakın burası genelde elektronik ürünlerdeki fiyat uygunluğu ile öne çıkıyor. AVM içindeki mağaza ve dükkanlardan mal alacaksanız bile sağlam bir pazarlık yapmanın faydası büyük olur.
OUTLET MALL
Yolu ancak özel araçla mümkün bu fiyatlara da yansımış gerçekten tüm ürünlerden %30 yakın bir uygunluk söz konusu özellikle çalışan kesim olan Emirati (emirlik vatandaşı ) dışındakilerin uğrak yeri. Çocuklar için çok güzel bir kapalı oyun parkı ve yemek katında gidebilirseniz gidin derim.
MIRDIF CITY CENTRE MALL
Bakmayın City Centre dediğine bildiğiniz otoyol kenarında devasa yine ancak toplu ulaşımı kullananlar için biraz sapa içinde çocuklar için Aqua Play dedikleri suyla oyuncakların birleştiği bir oyun alanı var.
IBNI BATUTA
Mimari anlamda gerçekten çok güzel düşünülmüş bir AVM her bir alanı ayrı konsepte 6 farklı temalı alan mevcut Çin, Hindistan, İran, Mısır, Tunus ve Endülüs burada sadece bir AVM ‘yi gezmiyorsunuz kültürleri tanıma fırsatı veren bir yapıyı da gezmiş oluyorsunuz.
Ulaşımı metro ile mümkün ve kolay.
İbni Batuta Alış Veriş Merkezi
DRAGON MARK
Burası Çin’de üretilen her türlü eşyanın bulunabileceği toptancılar yeri gibi birşey devasa bir yapı ancak çocuklarla çok yorucu yanlız aradığınız çanta, aksesuar, kıyafet vs ise buradan ucuz bir yer yok benim bildiğim. Ulaşım yine şehrin dışında ve otoyol üzerinde daha çok bilgi için tıklayın
Yazımın bu noktasında AVM lere ara verip Dubai’da yapılabilecek diğer çocuklu aile etkinliklerini anlatmak istiyorum. Önce suyla ilgili olanları anlatayım.
AQUA ADVENTURE ATLANTIS
Dubai’deki en popüler su parklarından biri temalı olması gerçekten burayı özel kılıyor. Ziggurat temalı Su kaydırağı balık besleme havuzları, özel sahili, yapay Palmiye adasının en uç noktasında olması burayı özel kılan niteliklerden. Ziggurat temalı su kaydırağı bir kaç yıl öncesine kadar Dünyanın en hızlı kaydırağı olarak geçiyordu (70Km/sa) ancak son iki ya da üç yıldır Wild Wadi bu özelliğini elinden aldı. Çocuklar için hazırlanmış harikülade oyuncak su parkından 2- 8 yaş grubu eminim çıkmak istemeyecektir. Buraya ulaşım özel araçla mümkün Palmiye adasında Aqua Adventure. Gelirken yanınızda otelinizin havlusunu alın mutlaka çünkü havlu hizmeti ücretli. Entertainar kuponları burada da geçerli bilet ücretleri için tıklayın

Zigurat
Zigurat şeklinde kaydırak.
Zigurat tüneli
Zigurattan kayıp bu tünelin içinden geçiyorsunuz.
palmiye adasından dubaiye bakış
Palmiye adasından Dubai’ye bakış
kayıp halka
WILD WADI
Burası Dubai’nin en meşhur bölgelerinden olan Jumeriah Beach’te yine delga otel ve yelken otelin komşusu . Bu su parkı içinde de çocuklar için gerçek manada devasa denilebilecek bir oyuncak park alanı var. Ayrıca birçok havuz ve kaydırak ancak bunların içinde benim 5,5 yaşında kızımın da kaydığı saatte 80 km hızla kayılan Jumeirah Sceirah deyinmeden edemeyeceğim. Bu kaydıraktan kaymak gerçekten cesaret ister.Önce uzay kapsülü gibi bir kapsüle girersiniz ve serbest düşme ile 32 metre 80 km hıza ulaşarak kayarsınız. Kayabilenleri aşağıda bekleyen bu kaydıraktan kayanlara özel verilen bilekliktir. 1,1 metrenin üzerindekilerin kaymasına izin veriliyor. Biletler ve bilgi için tıklayın.

Dünya’nın en hızlı kaydırağından kayabilenlere verilen bileklik.
KUMSALLAR
JUMEIRAH BEACH
Bünyesinde yelken otel ve dalga oteli barındırması incecik kumu ve turkuaz rengi suyu sebebiyle en meşhur beachtir. Halka açıktır. Tatil günleri kalabalıktır. Turistler heleki Hintliler Burj Arap manzarası için poz verirler. Kimse kimseyi rahatsız etmez. Suyunda dikkatli yüzmek gerek. Karşısında güzel bir park vardır.

AL MAMZER BEACH
Sharjah’a yakın olan bu beach palmiye ağaçları arasında incecik kumlu kumsalda güneşlenmek için güzel bir tercih. Kumsalın arkasın büyük bir park var. Özellikle Dubai’nin daha henüz Dubai olmayıp halkın kıt kanaat geçinen bir topluluk olduğu dönemlerde inci avcılığıyla geçinirmiş. Halen deniz kenarında gezinirken istiridye kabuklarını görmek mümkün özellikle bu kumsalda milyonlarca kabuk var denize vuran.

En büyük büyük aşkım ve en minik büyük aşkım
CREEK CRUISE TUR (DHOW DINNER CRUISE ya da DINNER CRUISE)
Şehri bir de denizden görmek isteyenler günün yorgunluğunu atmak isteyenler için güzel bir fırsat. Bu deniz turunun bir sürü çeşidi var. Biz akşam yemeği turuna katıldık. Çeşit çeşit bir sürü farklı seçenek var bizdeki boğaz turu gibi. Çocuklar sıkılmasın diye bizim turumuzda sihirbaz vardı oldukça yetti onlara. Fikir vermesi açısından bir şirketin internet sayfası için tıklayın.

CHILDREN CITY
Burası gerçekten Dubai çocukları ile birlikte ziyaret eden ailelerin mutlaka uğramasını tavsiye edeceğim yerlerden biri.
Burada çok güzel bir park için çocukları bilimsel düşünmeye ve Dünya kültürlerini öğrenmeye dayalı bir aktivite merkezi kurmuşlar. Ayrıca plenataryum denilen kubbe şeklinde bir sinevizyon salonu varki yaklaşık otuz dakika süren bir gösterimde uzayı anlatıyor. Sanki gerçekten uzaydaymışınız hissini veriyor. Giriş ücreti yanlış hatırlamıyorsam 20 AED idi. Ulaşım biraz sıkıntılı aslında ulaşım sıkıntısı taksi şoförlerinin burayı bilmemesi taksiyle gidecekseniz mutlaka haritada önce gideceğiniz yeri belirleyin ve öyle yola koyulun.

Not: Dubai’de taksi ücretleri taksimetre ile çalışır ve gece tarifesi uygulaması vardır. Şoförler genelde Türk olduğunuzu öğrendiklerinde çok sıcak kanlı davranır. Hele Pakistanlı’ya denk geldiyseniz Devlet-i Aliyyeyi Osmani’den başlar muhabbet Ottoman bilmezler ancak Devlet-i Aliyyeyi Osmani ‘yi bilirler. Bu genel olarak tüm Dubai’de bu şekildedir. Türksen sempati duyuyorlar. Hele Türk dizilerinden sonra iyice coştular, hayranlığa doğru gidiyor, bayanı erkeği fark etmiyor hayat durmuşçasına akşam dizi izliyorlar. Hintli anneler Türk kızlarına hayranmış Hintliler’in dediğine göre.
GLOBAL VILLAGE
30 Farklı ülke pavyonunun olduğu bir fuar alanı bence bir kez görmeye değer, dönme dolabı çok hoş, gezilesi bir yer sadece biraz şehir dışında.

SHEİKH MUHAMMED KÜLTÜR MERKEZİ
Emirati yaşam tarzını geleneklerini turistler öğretmek için hizmet veren bir yer.
Not: Emiratiler emirlerine ve ülkelerine inanılmaz bağlı bir topluluk kurtuluş haftalarını bir kutluyorlar insan şaşıp kalıyor. Herkes her kurum her mağaza toplu bir şekilde bu kutlamalarda mutlaka yerini alıyor. insanlar sokaklarda son model lüks araçlarını araç kaplama yapmış bayrakları ve emirlerini geziyorlar. Sayıları da hiç azımsanmayacak kadar.
Bu yazdığım yerlerin dışında görmek isteyebileceğiniz bir çok yer için bu listeyi kullanabilirsiniz. Ben çocuklarla sıkılmadan Dubai’de neler yapılır bunları anlatmaya gayret ettim.
JUMEIRAH CAMİ

Benim küçük çocuklarınızla birlikte rahatlıkla gezebileceğiniz bu şehir için aktarabileceklerim şimdilik bu kadar. Umarım faydalanırsınız.

sezenin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2014
15
7
Fotoğrafların da olduğu yazının orjinal adresini yazmayı unutmuşum.

Son düzenleyen: Moderatör: