Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Yürüteç Zararli Mi?faydali Mi?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 19 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.003
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Kimi zararlı diyor:uhm:
  kimide yürümesini hızlandırır faydalı diyor:uhm:
  bizimkide pek sevdi evde dolanıyor ama benim içime kurtdüştü:çok üzgünüm:
  siz kullandıız mı annelerrr????
   
 2. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  annem kullnmıştı asi bana ve krdeşime
   
 4. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. DeveKuxsxu

  DeveKuxsxu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  349
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Canım bende aynı soruyu zamanında doktorumuza sormuştum aldığım cevap; kendine zarar verebilme ihtimali çok yüksek demişti. Mesela masa örtüsünü çekebilir, masa sehpa köşelerine kendisini vurabilir, hızla gitme isteği olacağından düşebilir demişti. Ama ben başka yerlerden de araştırdım dediğin gibi olumlu olumsuz bir çok görüş var.Ben uzun zaman kalmasına fırsat vermeden kullandım. gözüm hep üzerinde oldu. Ve kullandığımız örümcek kaliteli ve tasarımı çok güzeldi. Belli bir süre sonra zaten içinde olsada elleriyle kaldırıp yürümeye başladığını gördüm ve bıraktım. Karar senin. Bu arada çok güzel bir bebeğin var.:nazar:
   
 6. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.003
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  hepimiz neredeyse yürüteçlerle büyüdük afucm
  aman şimdiki drlarda bir garip:1no2:
   
 8. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 9. Krdi

  Krdi Guru Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.157
  Beğeni:
  15
  Ödül Puanları:
  348
  Doğru yürüteci seçtiyseniz aynı zamanda iyi bir zaptedici oluyor. Mesela ben bebe comfort'u kullandım. geniş bir ayak sistemi var çocuk hızla yol alsa da bir yere çarptı mı asla zarar görmüyor çünkü çarptığı nesnenin çok uzağında kalıyor. Öyle çok büyük hareket özgürlüğü de tanımıyor dar alanlarda. Yani geniş ve güvenli alanlarda hareket ediyor hacmi büyük olduğu için odadan çıkıp gitmek istese de kapıdan geçemiyor yardımsız. Masaya, vitrine ya da kırıp dökeceği herhangi bir nesneye ulaşamıyor. Çünkü elini uzattığında tutamayacağı kadar uzak bir mesafe konulmuş.
  Böyle bişey seçtiğim için rahat ettim valla. Şimdi yürüyor ama oda içinde kısa süreli zaptetmek istediğimde içine koyuyorum üzerindeki pilli sesli oyuncaklarla oynayarak bana zaman kazandırıyor.

  Buna dikkat edin bence küçük ve hızlı hareket eden değil, geniş ve çocuğu koruyacak şekilde dizayn edilmiş yürüteçler seçin.
   
 10. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 11. DeveKuxsxu

  DeveKuxsxu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  349
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Benim kullandığımın markasını hatırlamıyorum ama özellikleri aynı. tercih edelebilir.:1yes2:
   
 12. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 13. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.278
  Beğeni:
  138
  Ödül Puanları:
  353
  normalde annelerimizden duyduğumuz şeyler şimdi doktorlar tarafından sakıncalı görülüyor sanki doktorlar başka şekilde büyümüş gibi...
  ama bizim ofis sahibimiz bir akrabasının başına kötü gelen ve seneler sonra farkedilen omurilik yamukluğundan dolayı beni uyardı bende korktuğum için kullanmaktan vazgeçtim
  malum bebekler 6 aylıkken oturmaya başlarlar 6 aylık seve seve 7 aylık döve döve derler.. ama kemik gelişimini tamamlamış bebişler için zararlıymış.. erken yürümesi erken konuşması erken oturması erken diş çıkarması v.s.. tabii zamanında geç yapmasıda sorunlu olarak görülüyor, oda ayrı bir dert..
  ben oturması için zorlamadım ve daha minicik ayaklarına basıpta ters bir harketle kendini incitcek diyede yürütece koymaktan vazgeçtim. devamlı yatırıyorum. oda kendi yöntemleriyle yüzü koyun dönüyorr oturmaya çalışıyor.. dünde koltuğa tutunup kalkmış velet patronla görünce şok oldukk
  boşver asicim bırak kucağında büyüsün koymayı ver yürütece en fazla 2 ay sonra zaten kendince birşeyler yapıp istemeyecek ona binmeyii . ben kızdan tecrübeli olduğum için sölüyom bunudaa
  yerim tombişlerini ben senin kızının
  profili bozmayalım lütfen gelin hamamı yapcam ben daha onaa
   
 14. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 15. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  ben kullanmadım.doktorumuz önermedi çünkü..yürümesini geciktirdiğini söyledi, çocuk rahata alışıyormuş...bu yüzden almadım.genelde önermiyor doktorlar...
   
 16. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 17. DALOLIM

  DALOLIM pes etmek yok yola devam Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  448
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaslar Ben Bir Yerde Okudum Emeklemeyen Bebegi Yürütece Koymayin Diyor Bebek önce Emeklemeli Kaslarini Gelistirmeli Sonra Yürümeli Diyor Bende Bu Yüzden Kizimin Emeklemesini Bekliyorum
   
 18. 19 Nisan 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 19. çixgxdem_35

  çixgxdem_35 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  28
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bir çocuğun yürümesine kadar geçen dönemini 4 kısma ayırabiliriz:

  ** 0-4 ay arasında primitif reflekslerin hakim olduğu dönemdir.Yani çocuk ayakları üzerine bastırıldığında istem dışı bacaklarını sertleştirerek dik durabilir. Bu dönem gerçek ayakta durma değildir.
  ** 4-7. ay arasında ise çökme periodudur. Biz tıp dilinde bu döneme abazi fazı deriz. Bu dönem ailelerin, çocuklarının ayağı üzerinde duramadığı için panikledikleri dönemdir. Bu nedenle çoğu aile çocuklarını yürütece koyarlar. Halbuki yürütece bindirmelerinin hiçbir faydası yoktur. Çünkü bu dönemde çocuk ayaklarına basamaz ve yere yığılır.
  ** 7-12. aylar arasında ise istemli ayağa kalkma dönemidir. Bu dönemde çocuk tekrar ayakları üzerine basmaya başlar.
  ** 12-15. ay arasında ise yürüme gerçekleşir.

  0-12 ay arasındaki omurga gelişimini de gözden geçiricek olursak:
  3. ayda ön kollarına kalkarak omurga dikleşmeye başlar. 5.ayda elleri üzerine kalkmaya başlar. 6. ayda döner. Böylece vücudun sağa ve sola dönebilme kabiliyeti gelişir. 7. ayda sürünme başlar. Vücudun öne arkaya hareketi ortaya çıkar. 8. ayda emekleme başlar. Böylece vücut yer çekimine karşı en önemli hareketini yapmış olur. 9-12. aylar arasında dikleşme başlar. Diz üstü kalkabilir. 12-15 ay arasında ise uzayda üç boyutlu hareket yani yürüme başlar.

  Bütün bu gelişimleri neden anlattım? Aileler çocuklarının belirli dönemlerinde, özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına YÜRÜTEÇ alırlar ve kullandırırlar. Halbuki yukarıda gördüğünüz çocuğun gelişiminin herhangi bir devresinde yürüteç kullanılırsa doğal yapıyı zorlayacağı için aşağıdaki problemlerle karşılaşabilirsiniz :


  Ø Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
  Ø Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik yada asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  Ø Yine vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz yada skolyoz gibi vücut bozukluklarına neden olabilir.

  Ø Bacak boyları tam basmaya yetmediği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucu basar. Bu da onda alışkanlık yapabilir ve yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.
  Ø Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedeni %90 oranında YÜRÜTEÇ KAZALARI olarak tesbit edilmiştir.
  Ø Kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiliyebilmektedir.

  İşte bu nedenlerden dolayı bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız çocuklarınıza YÜRÜTEÇ KULLANDIRMAMANIZI tavsiye ederiz. Yere konulan bir serginin üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine yardımcı olun.  Dr.Fzt. Deniz DARYAL


  Kızımın doktoru ise erkek çocuklarında kısırlığa yol açabileceğini bunun araştırılmasının henüz sonuçlanmadığını söyledi .
  SEVGİLER


  Link Silinmiştir.

  www.annecocuk.com/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=flat&topic_id=26983&forum=1 [/B]
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.