Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Yüz Germe

Konusu 'Yüz Estetiği' forumundadır ve Elif tarafından 14 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  14 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.707
  Beğeni:
  18.237
  Ödül Puanları:
  488
  Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Yüz germe girişimiyle elde edilebilecek sonuçların sınırlı olabileceğini anlamak ve psikolojik olarak dengeli olmak önemlidir. Tüm yüz için çizilmiş ideal bir şablon yoktur. Amaç daha iyi bir yüz görünümünü sağlamaktır. Cilt yapısı, etnik özellikler, deri elastikiyeti, yüz kemik yapısı ve gerçekçi bir yaklaşım ameliyattan önce irdelenmelidir. Bu girişim seksenli yaşlarda yapılabileceği gibi bazen otuzlu yaşlarda bile gerekmektedir. Yüz germe ameliyatları yaşlanmayı durduramaz, ya da saati geriye döndüremez. Facelifting daha iyi, daha sağlıklı ve daha genç görünmenize yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası gözlemlediğimiz olumlu sonuç ise kişinin kendine olan güvenindeki artıştır.

  Facelift ameliyatına karar vermeden önce, plastik cerrahınızla yüz ameliyatı ile birlikte boyun ve/veya çene bölgenize ilave girişimler gerekip gerekmediğini tartışabilirsiniz. Birçok hasta yüz ve boyuna yağ emme -liposuction- yöntemlerinin yapılmasını da talep etmektedir. En iyi sonucu almak için birkaç bölgede düzeltme yapmak gerekebilecektir.

  Uzman ve deneyimli bir plastik cerrah seçmeniz çok önemlidir. İlk muayenede plastik cerrahınız yüz bölgelerinizi ayrı ayrı değerlendirecek, cilt yapısını, cilt renginizi ve elastik özelliklerini belirleyecektir. Çekilecek fotoğraflar daha sonra plastik cerrahınızın üzerinde çalışmasına yardımcı olacaktır. Yüksek tansiyon, sigara alışkanlığı, nedbeye yatkınlığınız, pıhtılaşma özellikleri gibi risk faktörleriniz sorgulanacaktır. Cerrahınız tıbbi özgeçmişinizi soracak ve ruhsal ve psikolojik yapınız hakkında fikir sahibi olmaya çalışacaktır. Ameliyatın başarıyla sonuçlanabilmesi için gerçekçi beklentilere sahip olmak şart olduğundan, plastik cerrahınız size uygulayacağı girişim ve beklentileri konusunda açıklamalarda bulunacaktır.

  Ameliyat kararını aldığınızda ve uygulanacak tekniklere plastik cerrahınızla birlikte karar verdiğinizde size anestezi tekniği, ilave diğer girişimler, ameliyatın getirecekleri ve riskleri, hangi hastanede yapılacağı ve bütçesi konusunda bilgi verilecektir.

  AMELİYAT

  Ameliyat kesileri şakak bölgesinden başlar, kulak önünden ve kulak yolu içinden saklanacak şekilde, kulak memesi altından ve kulak arkasından saçlı deriye doğru yapılır. Plastik cerrahınız cildin altındaki kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemlerini yaptıktan sonra yağ fazlalıkları alır, cildi gererek kesi hatlarından taşan fazlalıkları uzaklaştırır. İzler doğal yüz çizgileri içinde saklanmış olacaktır.

  Deri fazlalıkları uzaklaştırıldıktan sonra ince ve zarif dikişlerle kesiler kapatılır. Ameliyat sırasında saçları kısaltmak ya da traş etmek gerekmez. Girişim normal şartlarda 3 ila 5 saat arasında tamamlanır. Ameliyat bitiminde hafif basınçlı bir pansuman ve sargı tatbik edilir.

  AMELİYAT SONRASI

  Ameliyat sonrası hafif bir ağrı ortaya çıkabilirse de bu ağızdan alınacak ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Bir miktar şişlik ve morluk oluşması normaldir ve soğuk kompres uygulamalarıyla en aza indirilir. Basınçlı sargı ve pansumanlar ameliyatın ertesi günü açılır. Plastik cerrahınız size başınızı yüksekte tutmanızı, aktivitelerinizi kısıtlamanızı önerecektir ve her türlü yakınmanızı bildirmenizi isteyecektir. Yüz germe ameliyatları çok sayıda yapılmasına karşın her cerrahi girişimde olduğu gibi bazı riskler de taşımaktadır.

  Ameliyatlardan sonra yerleştirilen drenler 24 saat içinde alınır, dikişler 5 ila 7 gün içinde uzaklaştırılır. Ameliyat sonrası ailenin ve arkadaşların desteği yardımcı olacaktır.

  İyileşme 2-3 haftada tamamlanırsa da kişi 10 gün içinde işine dönebilir. İzler belirli süreler sonrasında olgunlaşarak belirsiz hale gelir. Doğal yüz çizgilerine gizlenen izler makjajla da kamufle edilebilir. Ameliyattan hemen sonra yüzde hissedilen gerginlik hissi haftalar içinde azalacaktır. Ayrıca, yaşlanmanın ameliyattan sonraki yaşamınızda da devam ettiği akılda tutulmalıdır.

  Yüzdeki estetik cerrahi uygulamaları özgüveninizi tekrar kazanmanızda ve yüzünüzdeki erken yaşlanma bulgularını düzeltmede yardımcı olacaktır.

  Sağlık sigortaları yalnızca estetik amaçlı yapılan girişimleri karşılamamaktadır. Genetik deformiteler ya da yaralanma ile yüzde oluşan sekellere yönelik ameliyatlar ise kısmen yada tümüyle sağlık sigortalarınca karşılanabilir.

  Daha önce yüz, göz çevresi ve boyun bölgelerine yönelik estetik ameliyatı geçiren ancak mutsuz olan hastalarımız da üzülmesinler. Her zaman daha iyiye götürecek rötuşlar yada kapsamlı girişimler yeniden yapılabilir. Yaşlanan yüzlerde ikinci hatta üçüncü kez germe işlemleri de tüm dünyada küçümsenmeyecek sayılarda yapılmaya devam etmektedir.
   
 2. 14 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.167
  Beğeni:
  98.925
  Ödül Puanları:
  663
  estetiğe karşı değilim yani eğer burnunda bir sıkıntı varsa veya tavşan dudaksan falan estetik yaptırmalısın ama sırf sağım solum sarktı diye estetik olmam şahsen,TVde seyretmiştim çok acı veren bir operasyon ben yaptıramazdım doğrusu,acı çekilmesinden dolayı değil ama ben mantıksız buluyorum yaşlılıkta insanoğlu için bir süreç ve ne yaparsak yapalım yaşlanmaktan kurtulamayacağız,keşke Allah ömür versede yaşlansak gocunmam yanii:laugh:
   
 4. 23 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. seyran

  seyran Guru Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  308
  Klasik yüz germe ameliyatı

  Genellikle 50 yaş civarında yüz derisi “bol” gelmeye başlıyor. Bir kısmı fazla gelen cilt aynı zamanda kırışıyor. Bu ameliyatta yapılan da bu deri fazlasını almak ve cildi gerginleştirmek.
  Yüz germe ameliyatı neredeyse yüz yıldır yapılıyor ve bu yüzden “klasik” ameliyat olarak anılıyor. Ama son on yılda devrim niteliğinde yenilikler de oldu.

  BU AMELİYATTA NE YAPILIYOR?
  Cildi kumaş gibi düşünün. Kumaşınız kapladığı yastığa büyük geliyorsa ne yaparsınız? Fazla olduğunu düşündüğünüz miktarı bir kenarından kesip çıkarırsınız.
  Yüz anatomisi dışarıdan göründüğünden çok daha karışık ve bu ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı var. Ancak temel olarak yapılan kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesim yaparak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarmak. Bu kesim favori arkasından saçlı deri içerisine ve kulak arkasında yine saçlı deri içerisine de genellikle devam eder.
  Bu ameliyat özellikle boyundaki sarkıklıkları çok iyi tedavi eder.

  BU AMELİYAT KİMİN İÇİN UYGUN?
  Bu ameliyat için sınır genellikle 50 yaş. 50 yaşını aşmış insanların çok büyük çoğunluğu bu ameliyattan fayda görüyor. Ancak cildi daha önce kırışmış ve sarkmış insanlar daha erken yaşta da bu ameliyatı olabiliyorlar.
  Eğer aynada yanaklarınızı kulaklarınıza doğru çekerek gererseniz bu ameliyatın etkisi hakkında bir fikriniz olabilir. Özellikle boyunda sarkıklıktan şikâyetçiyseniz bu ameliyat sizi için uygun olabilir.

  NE KADAR İZ KALIYOR?
  Bu ameliyatta kesimler kulak önünde ve arkasında yapılacağı için buralarda bir miktar iz kalıyor. Kulak önündeki kesim eğer kulak içerisinden geçirilirse bu izin büyük bir kesimi içeride kalacağı için görülmez.
  Saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerinde iz bırakmayacağını varsayabilirsiniz.
  Sonuç olarak iyi yapılan bir ameliyattan sonra kalacak olan iz neredeyse belli belirsiz olur.

  MİNİ FACE LİFT NEDİR?
  Yapılan kesimler eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa bu isim veriliyor. Avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmak. Dezavantajı da küçük ameliyatın küçük sonuç verecek olması.
  Bu benim çok nadiren yaptığım bir ameliyat. “Mini” ameliyat fikrinin kulağa hoş geldiğini ben de kabul ediyorum. Ama asıl gözüken izin zaten kulak önünde olduğunu ve saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerin de iz bırakmayacağını düşürseniz bu ameliyatı niye çok anlamlı bulmadığımı anlayabilirsiniz. Üstelik mini ameliyatlarda deriyi pot yapmaması için biraz büzüştürerek dikmek gerekir ve bu hem kalan izin daha kötü olmasına hem de kulağın biraz öne doğru çekilmesine neden olur.
  Yine de çok sınırlı bir facelift’e ihtiyacınız varsa bu “mini” versiyonunu düşünebilirsiniz.

  BU AMELİYAT YAŞLANMAYA BAĞLI BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZEBİLİR Mİ ?
  Hayır. Bu ameliyat sadece sarkık cildinizi gerginleştirir. Orta yüz bölgesine etkisi neredeyse hiç yoktur. Yanaklarınızdaki aşağı doğru sarkıklığınız varsa bu ameliyatın endoskopik orta yüz ameliyatı ile beraber yapılması çok iyi sonuç verir.

  KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
  Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Ama olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) bazen estetik sorunlar yaratabiliyor. Bu yüzden bu ameliyattan sonra mutlaka “dren” denilen deri altındaki sıvı birikmelerini emen bir hortumu en az bir gün tutmak gerekiyor.
  Enfeksiyon bu ameliyattan sonra nadir görülebilecek komplikasyonlardan. Ciddi bir enfeksiyon bu ameliyatta çok nadir oluşabilir.
  Cilt kaybı, eğer sigara içiyorsanız, hele hele ameliyattan sonra bir keyif sigarası yakarsanız başınıza gelebilecek ciddi bir sorun olabilir. Bu ameliyatta cilt ince bir tabaka halinde kaldırılır ve içerisindeki kan dolaşımının deriyi beslemeye yeteceğine güvenilir. Oysa sigara kılcal damarları tıkayarak doktorunuzun ameliyatta yaptığı bu hesabı bozar. Eğer deri yeterli kan dolaşımını alamaz ise kulağa en yakın, yani kanın en zor ulaştığı yerden başlayarak mor – siyah bir renk alır. Bu da o bölgede iyileşmenin gecikeceği ve kalanizin artacağı anlamına gelir.
  Saçlı deride hissizlik ve saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

  SIK SORULAN SORULAR:

  • Bu ameliyatta yüz felci riski olduğu doğru mu?
  Yüzü hareket ettiren sinir kulağın önünden çıkıp yanak ve dudaklardaki kaslara dağılıyor. Bu ameliyatta da çalışılan alanlar bu dallara çok yakın. Yine de bu dallardan birinin kopması çok beklenmeyen bir şey. Ancak bu dallardan birisi, kopmasa bile bir süre tembelleşebiliyor ve bir dereceye kadar yüzde bir asimetriye sebep olabiliyor. Yine de bu oran %0,4 civarında, yani binde dört. Bu tür sorunların da %80’i kendiliğinden düzeliyor.
  • Bu çok kanlı, izli ve aylarca insanı eve hapsedecek bir ameliyat değil mi?
  10 – 15 sene öncesi ile bu gün arasında kullanılan teknikler açısından büyük fark var. Bu gün artık yüz germe korkulacak bir ameliyat değil. Aslında sadece deri altında yapılan, hayati yapılardan uzak yüzeysel bir ameliyat bile denilebilir. İyileşme süresi de bir hafta. Lokal anestezi ile bayıltmadan yapılabiliyor, hastanede yatmanıza gerek yok, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Yapılan ameliyat ile ilgili bir sorun da yoksa kalan izler de belli belirsiz.
  Ancak bu ameliyatın özellikle cerraha çok bağlı olduğunu bilin.
  • Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?
  Bunu söylemek zordur. Bu ameliyatın ne kadar iyi ve geniş yapıldığına bağlı ve siz bu farkı ameliyattan sonra anlamayabilirsiniz.
  Örneğin bu ameliyatta düzeltme işlemi kulak önünde sadece birkaç cm. yapılabileceği gibi bütün yanak boyunca dudakların içerisine kadar da yapılabilir. Aradaki fark hem ameliyatın sonucunu hem de etkisinin ne kadar süreceğini belirler.

  İPUÇLARI:
  • Bu alınan sonucun cerraha çok bağlı olduğu bir ameliyat. İyi yapılan ameliyatların sonucu çok etkileyici olabilir. Ama kötü bir ameliyat hiçbir sorun yaratmasa bile hiçbir düzelme sağlamayabilir. Örneğin bir meme protezi ameliyatı genellikle iyi bir sonuç verir ama bu ameliyatta durum biraz farklı. Doktorunuzdan emin olun.
  • Aynada eliniz ile yanaklarınızı kulaklarınıza doğru, ağız şeklinizi değiştirmeyecek kadar gerin. Ameliyatın etkisi yaklaşık böyle olacaktır.
  • Bu ameliyat genellikle 50 yaştan sonra gerekli olur.
  • Bu ABD ve Avrupa’da en sık yapılan kozmetik ameliyatlardan biri. Özellikle kariyer sahibi insanlar orta yaşı geçtiklerinde daha dinç ve genç gözükmek için ameliyat oluyorlar.
  • Aynı anda endoskopik orta yüz ameliyatı yapılması alınan sonucu çok değiştirebilir.

  AMELİYAT TAN SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
  Bu ameliyattan sonra yüzünüzde bir miktar şişlik ve belki boynunuzda morluk olacaktır. Bunlar ilk haftada tama yakın geçer. Hastanede yatmanız genellikle gerekmez. Ancak ertesi gün tekrar hastaneye gelmeniz gerekecek çünkü drenlerinizin alınması lazım. İlk birkaç günü evde geçirmenizde fayda var. Genellikle üçüncü günde yıkanabilirsiniz. Birkaç gün sonra yüzünüze makyaj yapabilir, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Kulak önü dikişleriniz beşinci günde, saçlı derinizde ve kulak arkasında kalan dikişleriniz ilk haftanın sonunda alınacak.

  AMELİYATIN KARNESİ:
  Anestezi şekli: Lokal anestezi ile ameliyat olabilirsiniz. Anestezi doktoru size aynı anda sedasyon denilen ve sizi yarı uykuda tutacak ek bir tedavi uygulayacaktır. Mutlaka istiyorsanız genel anestezi de alabilirsiniz.
  Ameliyat nerede yapılmalı: Bir klinik ya da bir hastane ameliyathanesinde.
  Ameliyat süresi: 2,5–4 saat.
  Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olabilirsiniz.
  Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.
  Şişme, morarma: 3–6 gün arasında, orta derecede.
  Pansuman: 2 günde tamamen çıkarılıyor. Drenler ertesi gün alınıyor. Üçüncü gün yıkanabilirsiniz.
  Dikişler: Kulak önündeki dikişler beşinci, kulak arkası dikişleri yedinci günde alınıyor. Saçlı deride metal dikişler var ve bunlar da yedinci günde alınıyor (alınmaları ağrılı değil).
  Ne zaman işe dönülebilir: Birinci hafta sonunda.
  Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra ağır spora başlanabilir. Basket gibi darbe alabileceğiniz vücut vücuda yapılan sporlar ilk dört hafta yasak.
  Son şekil: Birkaç hafta sonra büyük ölçüde son şekil ortaya çıkmış olur. Ama dokunduğunuzda hala kulaklarınızın önlerinin sert olduğunu hissedersiniz. Bu sertlikler üç ay kadar sürer.
   
 6. 23 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  sevgili elif ben böyle bi başlık açtım ama pek ilgi görmedi. duygularıma tercüman olmuşsun. Ben kamuda çalışıyorum, kaza asimetrilerim yüz germe ile düzelirmiş. Şimdi göğsümü gere gere gidip üniversitede "yüzümü gerin" diyebilirmiyim? Yani bana "aaa maalesef estetiği devlet karşılamıyor demeyeceklermiii. Peki bu yönetmelik nerde, olaki terslenirsek, ne cevap verip haklı çıkacaz güzelim yaaa, çok muzdaribimde bu konudayerimseniben
   
 8. 23 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  50 yaşına gelmeye gerek yok benim cildim şimdiden bana bol geliyor,yüzüm sarkmaya başladı bile:KK43:kaş aramda da kırışıklık var bisürü:KK43:
   
 10. 24 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Elif
 11. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Estetik düşünüyormusun yoksa oldunmu... Ben kaşlarımı kaldırttım burnumu biraz ufalttırdım. Çok mutluyum Asla karşı deilim estetiğe. Paraaaaam olsun yüzümüde gerdirecem. Yaşlanmak tabiiki olağan ama teknoloji yüzümü güzelleştirecekse neden güzel yaşlanmayayım...Sağlığım elverdiğice insan içinde olucam ve güzel bakımlı olmaya çalışacam. Tabii bizimde eleğimizi duvara asacağımız vakitler gelecek, ozaman kenara çekilip hertürlü kadere boyun eğmeyi de biliriz, öpüyorum site ahalisiniiiŞeniz
   
 12. 12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Elif
 13. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  yok canım ne estetği daha yaşım 32 benim.gencim daha.zaten param da yok ki yaptıralım:1shok:
   
 14. 14 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Elif
 15. yavrukurt

  yavrukurt Ziyaretçi

  ben bugün çıktım amliyattan
  valla
  ço iiyim
  pek koplikasyonda olmadıı
  bakın burdayım
  boyun ve yüz germe oldum
  kaşar asıldıı
  doktorum iyidii
  sanırım çook ellerine sağlıkkk
   
 16. 14 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Elif
 17. yavrukurt

  yavrukurt Ziyaretçi

  dün amliyat oldumdaa hastaneden bugün çıktımm hafif şiş
  yüzüm bşakda bişi yokk
   
 18. 9 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Elif
 19. blind_saw

  blind_saw Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  53
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76


  slm yavrukurt bende yanak bölgemdeki sarkmalardan şikayetciyim yanak ve alnımı gerdırmek istıyorum endoskobik yontemlede yapılıyormuşş.sen hangi yöntemi denedin, dr un kimdi? sosyal hayata dönüş nekadar zamanda oluyor? tşkler