• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
    1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
    2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
    3- Yüzünüze dokunmayın!
    4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
    5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
    5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Yüzüm kızgın yağdan yandı iz bırakmaması için ne yapmalı?

asyali27

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Mart 2013
469
6
Konuyu nereye açacağımı bilemedim umarım doğru yerdir.Siteye bakındım göremedim yardımcı olursanız çok sevinirim :-( 4gün önce kızartırken börek patladı ve yüzümde irili ufaklı 37 tane 2.derece yanıklar oluştu :-( psikolojim hiç iyi değil.Sağlığım açısından durumum iyi buna da çok şükür ancak izler kalır diye çok korkuyorum.Yüzüm olması çok üzüyor :-( iz kalmaması için etkili yollar var mıdır ?
Öncelikle geçmiş olsun canım benimde ellerimin üzeri bundan 3 yıl önce yağ la yandı ama öyle böyle değil hatta çok korkmuş ağlamıştim iz kalacak diye kocaman kocaman di ama dr yanık kremi vermişti hametan diye bir krem biraz uzun sürdü ama suan hiç bir iz kalmadı eczanede bulursun uygun fiyatı ellerimin üstü idi yüzle hemen hemen aynı hassaslıkta

Suuns

♥ İlk Günkü Gibi ♥ Kör Düğüm Gibi ♥
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2008
417
392
Simdi arayip ogrendim tarifini.Olcu olarak bir cay bardagi zeytinyagini kaynatip icine kibrit kutusu kadar balmumu katiliyormus, devamli karistirilip bir miktar kenarda sogutup kivamina bakmak lazimmis.Koyu muhallebi kivaminda bir krem olacak yani losyon gb cok akici olmamaliymis, ona gore miktariyla oynabilirrsin.Istersen bunu artirip daha cokta yapabilirsin.Benim kardesim doktor, once inanmadi bu ne boyle dedi ama cild leke ve kusurlarina cok iyi geeliyor dedim.Sivilce problemi vardi hem gecirdi hemde sivilce izlerini giderdi.yani herseye kullanilabilir.
Kullanimina gelince ; ben yanik acisi gecene kadar doktorun verdigi yanik kremlerini surdum, 3 4 gun kadar.Sonra gun icinde devamli olarak balmumu surdum.Ne zaman yuzunde krem bitti hemen sur, ciddiyim bir iki haftaya bisey kalmiyor ve yuzun eskisinden daha yumusak, canli ve diri gorunuyor.

Son düzenleme:

sailormom

Bana Allah yeter...
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2014
476
264
kesinlikle bir uzmana danismalisiniz. buradaki oneriler basarili olmus olabilir fakat soz konusu yuzunuz . kesinlikle doktorunuza sormadan birsey kullanmamalisiniz.

Egem

Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz.
Pro Üye
26 Aralık 2007
22.789
12.557
Simdi arayip ogrendim tarifini.Olcu olarak bir cay bardagi zeytinyagini kaynatip icine kibrit kutusu kadar balmumu katiliyormus, devamli karistirilip bir miktar kenarda sogutup kivamina bakmak lazimmis.Koyu muhallebi kivaminda bir krem olacak yani losyon gb cok akici olmamaliymis, ona gore miktariyla oynabilirrsin.Istersen bunu artirip daha cokta yapabilirsin.Benim kardesim doktor, once inanmadi bu ne boyle dedi ama cild leke ve kusurlarina cok iyi geeliyor dedim.Sivilce problemi vardi hem gecirdi hemde sivilce izlerini giderdi.yani herseye kullanilabilir.
Kullanimina gelince ; ben yanik acisi gecene kadar doktorun verdigi yanik kremlerini surdum, 3 4 gun kadar.Sonra gun icinde devamli olarak balmumu surdum.Ne zaman yuzunde krem bitti hemen sur, ciddiyim bir iki haftaya bisey kalmiyor ve yuzun eskisinden daha yumusak, canli ve diri gorunuyor.
ben de tavsiye ederim bu kremi.komşumun kızının bacağı yanmıştı.bir kaç gün hastaneye gittiler geldiler,daha kötü oldu.bir komşumuz bu kremi yaptı getirdi 2.gün değişti.bu krem yaranın havayla temasını kestiği için çabuk iyileştiriyor:KK34:

darned

Bir kuş gelse yüreğimin ucuna konsa
Pro Üye
2 Ağustos 2009
4.168
2.085
geçer canım ya takma kafana okadar bozma psikolojini.
benimde koluma ocaktaki kızgın yağ döküldü hemde olduğu gibi :KK52::KK52::KK52::KK52:
hiç bişey olmadı ilk yandığında buz koydum hiç bişey olmadı iz bile kalmadı ama çok korkuyosan silverdin kullanabılırsın duzenlı olarak..
birde bi arkadaşım anlatmıştı ne kadar doğru bilinmez ama yüzü kızgın yağ ile yanmış küçükken anneannesi ayçiçek yağı sürmüş sürekli ve geçmiş

Pyleria

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2013
99
7
Konuyu nereye açacağımı bilemedim umarım doğru yerdir.Siteye bakındım göremedim yardımcı olursanız çok sevinirim :-( 4gün önce kızartırken börek patladı ve yüzümde irili ufaklı 37 tane 2.derece yanıklar oluştu :-( psikolojim hiç iyi değil.Sağlığım açısından durumum iyi buna da çok şükür ancak izler kalır diye çok korkuyorum.Yüzüm olması çok üzüyor :-( iz kalmaması için etkili yollar var mıdır ?
Büyük geçmiş olsun. Kantaron yağı kesinlikle iyi geliyor ve iz bırakmıyor. Bir tanıdığın yüzüne tüp patlamıştı olayı tam açık açık bilmiyorum ama yanıkları kötüydü. Aktar olan bir tanıdık kantaron tavsiye etti ve şu an hiç iz yok.

26may

Şükürler olsun sana Rabbimmm
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2012
629
103
Cevaplar için herkese ayrı ayrı teşekkürler.Silverdin krem yüz hariç her bölgeye kullanılıyormuş,ama yüzde iz bırakıyor dedi doktorum ve kullandırmadı.Daha önce dediğim gibi terramycin adlı küçük göz merhemini verdi ve bunu da göze zarar vermeden cildi yumuşak tutması için verdiğini söyledi.Gerilmelerden kurtulmak için.Ama iyileşmesi tamamen senin cilt yapına bağlı dedi.Tek kelimeyle ''zaman'' dedi.Bu da beni tatmin etmediği için sizlerden yardım rica ettim.Yumuşak tutmaksa verilen tavsiyeler de aynı işlevi görecektir.
Susam yağı,kantaron yağı,yumurta akı ve balmumlu zeytinyağını tavsiye etmişsiniz,yöntemler ve tarifler için çok teşekkür ederim.Hemen bunları araştırıp bir an önce kullanmak istiyorum.

Yukarı Alt