1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle

Zamanda yolculuk gerçek oluyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 10 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Guru Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.104
  Beğenildi:
  108
  Ödül Puanları:
  353

  9 milyar dolarlık bu deney tarihe geçecek..

  [​IMG]

  İnsanoğlunun en büyük düşlerinden biri olan zamanda yolculuk 3 ay içinde gerçek olabilir

  Rus bilim adamları İsviçre’de yapılacak ve evrenin oluşumunu inceleyecek olan 9 milyar dolarlık deneyin bir zaman tüneline yol açacağını iddia etti

  Canlı kopyalama, ısmarlama organlar, aya seyahat derken, iki Rus matematikçi, dün bilim gündemine damgasını vuracak bir açıklama yaptı ve “Mayıs ayında gelecekten gelen misafirler için hazırlanın” dedi. İşin aslı ise, fizik biliminin gizemli ayrıntılarında gizli. İsviçre’nin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN), mayıs ayında bugüne kadar yapılmış en büyük fizik deneyini gerçekleştirecek. 4 milyar dolara malolan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHG) ilk kez denenecek. Bu deneyde, atomlar birbirlerine ışık hızına yakın bir hızla çarpışıtırılacak. Ortaya evrenin varolmasına neden olan “Büyük Patlama”nın ilk saniyelerinin küçük bir örneği çıkması bekleniyor. Böylece evrenin kökeniyle ilgili bilgi elde edilecek.

  Bilim kurgu değil

  Buraya kadar her şey kuantum yani parçacık fiziğinin alanı olarak gözüküyor. Ancak Moskova Steklov Matematik Enstitüsü’nden iki matematikçi Irinia Arefava ve Igor Volovich’e göre bu deney sırasında ortaya çıkan yüksek enerji, zamanda bir kırılma yaratacak. Atom düzeyinde bile olsa bir zaman tüneli oluşacak. Dünyanın sayılı matematikçilerinden Volovich’in bu iddiası bilim dünyasında “rüya ya da bilim kurgu” olarak değil ciddiyetle karşılandı. İddiayı dünyanın sayılı bilim dergilerinden İngiliz NewScientist, kapağına taşıdı.

  Tarihe geçecek deney

  LHC’deki çarpışmada 7 teraelektronvolt (TeV) miktarında enerji açığa çıkaracak. 1 TeV, bir sivrisineğin uçarken çevresine yaydığı kinetik enerjiye eşit. Ancak bu enerjinin, sivrisineğin 1 trilyonda biri küçüklükte bir alanda ortaya çıktığı düşünüldüğünde, enerjinin büyüklüğü ortaya çıkıyor. Ünlü Alman fizikçi Einstein’in teorisine göre uzay en, boy, yükseklik ve zaman olarak 4 boyuttan oluşuyor. Ve zaman uzayı bir örtü gibi çevreliyor. Yüksek bir enerji, uzayda bozulmaya neden olarak, zamanda bir “tünel” yaratabiliyor.

  Bu zaman tüneliyle teoride, geçmişe yolculuk mümkün. Volovich’e göre yüzyıllar veya bin yıl sonra, torunlarımız tarih kitaplarında, CERN’deki deneyi okuyacak. Deneyin ne zaman, kaçta ve nerede yapıldığı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ve o zamanki teknolojiyi kullanarak, açılmış olan “zaman tünellerinden” bizi ziyaret edecekler.

  E=mc2

  Dünyanın en ünlü formüllerinden biri olan Einstein’in görecelik teorisine göre yeterince ağırlıkta bir kütle veya yeterince büyük bir enerji, uzayda ve onu çevreleyen zamanda bir bozulmaya neden olabilir. Bilim adamlarına göre CERN’deki deney, Einstein’in teorisinde belirttiği kadar bir enerji açığa çıkaracak.

  Türkiye de katılıyor

  * CERN Enstitüsü’nde yapılacak olan deneyde 2 tonluk dev bir mıknatıs Fransa-İsviçre sınırının 100 metre altındaki 27 km’lik tünele yerleştirilecek.

  * 16 metre yüksekliğinde, 17 metre genişliğinde ve 13 metre boyundaki mıknatıs yer altındaki 15 parça ile birleştirilecek.

  * 13 yıldan beri hazırlıkları devam eden deneyin maliyeti 9 milyar dolar.

  * 36 ülke ve 2 binden fazla fizikçinin yer aldığı projeye Türkiye’den Boğaziçi, Çukurova ve ODTÜ fizik bölümlerinden öğretim görevlileri katılıyor.

  Vatan


   
 2. 11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : realist
 3. zxuxm@rxuxt

  zxuxm@rxuxt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  769
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  a.s.canım emeğine sağlık ama asla olamıyacak dediğim tek şey... bana mantıksız geliyor:kahve:
   
 4. 11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : realist
 5. realist

  realist Guru Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.104
  Beğenildi:
  108
  Ödül Puanları:
  353
  Bu işin içine dalarsan başka boyutlarda neler olduğunu aklın bile almaz..İnan ban 70'li yıllarda bir arkadaşımız yıldızlara,göğe baka baka kafayı yemişti!...Aynı dünyada ayrı boyutlar var.Belki bu şekilde değilse bile ,farklı şeyler her an olabilirmiş gibi geliyor bana!...
   
 6. 11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : realist
 7. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  Sabırsızlıkla bekliyorum sonucu.Kimbilir bilmediğimiz ,yada yanlış bildiğimiz ne çok şeyi öğrenmiş olacağız. :1rolleyes:
   
 8. 11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : realist
 9. zxuxm@rxuxt

  zxuxm@rxuxt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  769
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  bu araştırmaya katılan bilim adamları da kafayı yemesinde:roflol::roflol:yeter

  öyle şeyler duyuyoruz ki:uhm:mesela aya ayak basışın bile uydurma olduğu söyleniyor:sm_confused:eee böyle bir durumda neye inanacağımızıda şaşırıyoruz be bacım:kahve:
  http://video.mynet.com/video/Haber/65166/Amerika_Ay_a_
   
 10. 26 Haziran 2008
  Konu Sahibi : realist
 11. aynur_81

  aynur_81 Ziyaretçi

  Geçmişe gelecek mümkün değildir.Çünkü hız arttıkça zaman hızlanır ve sizin için geçen zaman 1 saat bile olsa dışarıda belki de bir sene geçmiştir.

  Yani saçma
   
 12. 26 Haziran 2008
  Konu Sahibi : realist
 13. aynur_81

  aynur_81 Ziyaretçi

  Geçmişe gelecek mümkün değildir.Çünkü hız arttıkça zaman hızlanır ve sizin için geçen zaman 1 saat bile olsa dışarıda belki de bir sene geçmiştir.

  O yüzden geçmişe değil ancak geleceğe yolculuk yapılabilir.Ama gidende gelmez.
   
 14. 20 Nisan 2009
  Konu Sahibi : realist
 15. Gareng

  Gareng Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.793
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Zamanda yolculuk, geçmişe veya geleceğe yolculuk yapmak yani zaman doğrusu üzerinde zamanın normal gidişatı ve yönü haricinde yer değiştirmektir. Bugüne kadar ne biz başka zamanlara gidemediğimizden ne de bir başkası bizim zamanımıza gelemediğinden böyle bir yolculuğun mümkün olmadığı düşünülür.Zamanda yolculuk fikrinin olabilirliği konusunda araştırma yapanlar genellikle bunun ancak gelecekte mümkün olabileceğini söylerler. Fakat gelecekten veya geçmişten günümüze yolculuk yapan kimseyi göremediğimiz için bu teori büyük ölçüde çürütülmüş olur. En azından zamanda gezinipte, insanlığın devamı adına bunu bizden gizlemiyorlarsa bu böyledir.Bir de işin şu boyutu vardırki akla mantığa aykırı gelmez. Einstein’a göre bir cisim hızlandıkça zaman genişler. Bu, zamanın o cisme göre yavaşlaması demektir. Teoriye göre ışık hızına yaklaşan bir cisim için zaman neredeyse durur. Yani Aynştayn’a göre aynı yaştaki iki kişiden birisini ışık hızına yakın hızlarda giden bir roketle uzaya göndersek ve bu roket dünya zamanı ile 40 yıl sonra geri dönse, roket içindeki adam dünyadakine göre çok genç olacaktır. Bu da bir nevi zamanda yolculuktur. Zaman sadece hıza bağlı olarak değil çekim kuvvetine bağlı olarak ta değişim gösterir. Bu ilginç yaklaşıma göre de, yerçekiminin daha fazla olduğu deniz seviyesine yakın yerlerde yaşayan insanlar için zamanın, yerçekiminin az olduğu yüksek dağlık bölgelerde yaşayan insanlara göre daha yavaş geçtiğidir. Tabi dünya üzerindeki bu fark çok küçüktür.
   
 16. 22 Nisan 2009
  Konu Sahibi : realist
 17. violette

  violette zor bir yola çıkıyorum Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.330
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Arkadaşların yorumlarını ve yazıyı zevkle okudum.ısviçrede ki deney zamanda yırtılmaya yol açarmı bilmiyorum ama bazı bilim admlarının kötü sonuçlar getireceği endişesinde olduğu gerçeği beni korkuttu.Umarım insanlık adına çığır açacak sonucu güzel bir deney olur.
   
 18. 23 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : realist
 19. denisim

  denisim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  291
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Dünya da geçmişe ve geleceğe dönmek diye birşey mümkün dahi olamaz Kuran-ı kerim de bunun ispatları vardır... Böyle birşey olabilir mi arkadaşlar yaa dünyanın dengesi bozulur!!!