Zekada patlama ayları...

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Zekada patlama ayları...


Güneş ışınlarının artmasıyla salgılanan hormonlar depresyonu azaltıp, zeka ve yaratıcılık düzeyini artırıyor.

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatristi Dr. Haluk Gülmez, ilkbaharın zekada patlama ayları olduğunu söyledi.

Mutluluk hormonu artıyor
İlkbaharın insanlarda manik depresif (coşku) bozukluğunun hızlandığı aylar olduğunu belirten Gülmez, "Güneş ışınları, insanların vücudunda mutluluk hormonu artışına neden olur. Gün ışığının daha fazla olduğu ilkbahar ayları doğayla birlikte tüm insanlarda bir uyanma ve canlanma meydana gelmesine neden olur" dedi.

Kuzey ülkeleri daha depresif
Güneş ışığının, depresyon üzerinde olumlu etkiler yaptığını söyleyen Gülmez, "Güneşi çok gören Akdeniz ülkesi insanları ne denli canlı ve mutluysa, güneş ışığının az görüldüğü kuzey ülkelerinde depresyon ve intihar vakaları o denli sıktır" diye konuştu.

Mevsimsel duygusal bozuklukların ilkbahar aylarında genellikle duygusal açıdan coşku ve canlanma şeklinde ortaya çıktığını vurgulayan Gülmez, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "İlkbahar aylarında doğanın uyanışı ile birlikte insanlar coşkulu bir döneme girer. Aşırıya varan duygusal bozukluk, kısa süreli bahar aşklarının ortaya çıkmasına neden olur."

İlkbahar aylarında daha hızlı yaşamaya dönük anlık heyecanlar yaşamak isteyen insanlar, aşırı para harcama eğilimi gösteriyorlar.

Bahar coşkusu karşı cinse karşı ilgi, özellikle kadınlarda abartılı süslenme ve makyajla ortaya çıkıyo
r.
 
Yukarı Alt