Güzellik

Bal Maskesi ile Cilt Bakımı

Bal Maskesi ile Cilt Bakımı .. Uzman Estetisyen Filiz Çekin tüm kadınları uyarıyor; ”Cildinizi tanımadan her duyduğunuzu cildinize sürmek fayda değil aksine zarar sağlar. Cilt tipinizi bilmeden nemlendirmek için bile olsa her şeyi sürmeyin” diyen  Filiz Çekin, her cilt tipinin uygulayabileceği dünyadaki tek şey baldır diyor.

Bal Maskesi ile Cilt Bakımı

Eski çağlardan bu yana kesik yanık ve diğer yaraların tedavisinde kullanılan gerçek Bal aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahip ve antiseptik olarak kullanılabiliyor.

Bu nedenle sivilce için oldukça etkili doğal bir ürün olan Balda bulunan vitaminlere ve cilde ne gibi faydaları olduğuna kısaca bir göz atalım..

Pek çok doğal cilt bakımı maskesinin temel malzemeleri arasında yer alan Balın bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi cildi yoğun nemlendirmesi, iltihabı önlemesi ve özellikle B vitaminleri bakımından zengin yapısıyla cildi beslemesidir.

-B 1> VİTAMİNİ Cildin genel görünümünü geliştirir.
-B 2 > Cildi serbest radikaller adı verilen ve oksidasyona neden olan moleküllere karşı korur.
-B 6 > Yeni cilt hücrelerinin üretimi için gerekli bir vitamin aynı zamanda cildi nemlendirir ve dış faktörlere karşı koruma sağlar.
-B 3 İltihap önleyici özelliği vardır sivilce ve diğer iltihaplı cilt sorularının iyileşmesine katkıda bulunur. cildi derinlemesine nemlendirir ve nemin uzun süre kalmasını sağlar.
-C Vitamini cilt kuruluğunu ve kuruluğa bağlı olarak görülen kaşıntı kızarıklık ve pullanmma gibi sorunları önler antioksidan vitaminidir ve güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar.
-ÇİNKO yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.

Bal Maskesi ile Cilt Bakımı

Uzman Estetisyen Filiz Çekin’den çok kolay ve çok özel bal maskesi tarifleri;

HASSAS CİLTLER İÇİN BAL MASKESİ…

-Yarım muz
-1 yumurta
-1 yemek kaşığı bal
-1 yemek kaşığı yulaf

Yulafı muz’ u ezdikten sonra bir cam kaseye alın yumurtayı balı ekledikten sonra parmak uçlarıyla tüm yüzünüze boynunuza sürün 15 dk bekletip ılık suyla durulayın.

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAL VE HAVUÇ MASKESİ

Yağ cildimiz için gereklidir cildimiz bu yağ sayesinde ciltte nemi hapseder ve cilt yumuşak kalır ancak fazla yağ tozun cilt yüzeyinde birikmesine gözeneklerin tıkanmasına ve cildin aşırı parlamasına yol açar yağı dengelemek ve fazlasını almak için bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

-Bir büyük haşlanmış havuç
-Bir yemek kaşığı bal

Havuçları ezdikten sonra balı karıştırın ve soğuması için buzdolabında 10 dk. bekletin daha sonra yüzünüze uygulayın 15 dk bekletip ılık suyla cildinizi durulayın.

KURU VE PULLANAN CİLTLER İÇİN BAL MASKESİ

-1 yumurta
-1 yemek kaşığı bal

Yumurta ve balı bir kaseye alın ve iyice karıştırın karışımı yüzünüze sürüp 20 dk bekletin yumurta kuruyunca ılık suyla yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bunu ben de denedim gerçekten cildimin yumaşak ve parlak bir görünüme kavuştuğunu fark ettim..

Başa dön tuşu