Güzellik

Cilt gençleştirme nedir?

Gençleşmenin en hızlı yolu olan botox uygulamasından sonra, birkaç günde değişiklik başlar ve aniden 3-5 yaş gençleşme sağlanır. Kırışıkları bu kadar hızlı düzelten veya yok eden diğer yöntem de dolgudur. Birlikte olduklarında mükemmel sonuç ortaya çıkar.

Çok ileri yaşları beklenmeden botox yaptırılmaya başlanırsa kırışıklar tamamen düzelebilir. Etkinliği 3-6 ay kadar sürebilen bu uygulamada önemli detay hastanın ihtiyacı kadar uygulama yapmaktan geçer.Her uygulamada olduğu gibi hastanın beklentisi doğru tespit edilirse hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

Hiç zararı olmadığı gibi bazı hastalıklarda tedavi amacı ile kullanılabilmektedir.

DOLGU VE IŞIK DOLGUSU

Yıllar içinde dolguların çok çeşitleri ve herbirinin değişik kullanım alanları ortaya çıkmıştır. Çok genç bir kişide bile kuruluğun giderilmesinde, cildin canlanmasında ve ışıldamasında kullanılabileceği gibi yaşı ilerlemiş, kırışmış birinde düzeltme amaçlı kullanılabilir.

Bir heykeltraş özeni ile yüz istenilen şekle getirilebilir. Uygun hastada uygun ürün ile mükemmel sonuçlar alınabilir ve hasta memnuniyeti oldukça yüksek bir uygulamadır.

PRP

PRP yöntemi ileKandaki ayrışma sonrasında trombosit sayısından zenginleşen kısımda normal kana göre 3-7 kat fazla trombosit konsantrasyonu elde edilmektedir. Bu bölüm daha sonra hastanın istenilen dokularına tekrar enjekte edilmekte, roller ile yada maske şeklinde uygulanmaktadır. Bu hücreler deriye uygulandığında dokularda aktif hale geçerek hücre büyüme faktörleri salgılamakta ve dokuda yenilenme meydana gelmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

PRP yöntemi , kırışıklık, cilt yenileme ve gençleştirme, deri volümünü arttırma, yara iyileşmesi, sivilce izleri, saç dökülmeleri, deri çatlakları, lekelerde(TGF-β1 içeriği ile), saç ekimi sonrası (VEGF8 saçlı deride yeni kan damarları yapmakta buda saçlı deride ve ekilen saçlarda kan dolaşımını desteklemektedir.) ve lazer uygulamaları sonrasında kullanılmaktadır. Tek başına kullanıldığı gibi botox, lazer ve estetik cerrahi uygulamaları ile birlikte kullanılabilmektedir.

LAZER UYGULAMALARI

Lazerle cilt yenileme diğer cilt yenileme yöntemlerine göre daha etkindir. Belirgin izleri, yanık izini, derin çizgileri bile bu yöntemle düzeltmek mümkündür.

Lazer uygulamalarında sonrasında kızarıklık olması, iyileşme süresinin uzunluğu, güneşten iyi korunma gerektirmesi ve leke riski taşıması açısından çok dikkat gerektirir.

Kullanılan lazere ve uygulanan dozlara göre değişik sonuçlar elde edilebilmektedir. Hastanın ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda gereken cihaz ve doz seçimi yapılabilir. Hastanın sosyal hayatına beklentilerine göre şekillenebilme şansı tanıyan bu uygulama kış aylarında yapılmalı ve güneşten iyi korunmalıdır.

 

Uzm. Dr. Sibel ÜNLÜ

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Lazer uygulamalarında sonrasında kızarıklık olmasiyileşme süresinin uzunluğu,güneşten iyi korunma gerektirmesi ve leke riski taşıyor biliyorum

Başa dön tuşu