Cilt tipine uygun bakım kürleri

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, cilt tipine uygun bakım kürlerini anlattı.

Cilt tipine uygun bakım kürleri

Akşam’da yer alan habere göre işte o öneriler…

Normal cilt: Görünümü şeffaf, gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz bir cilt… Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, alkol oranı normal bir tonik ve su içerikli hafif bir nemlendirici.

Karma cilt: Alın, burun ve çene yağlıdır. Yağlı olan kısımlarda siyah nokta, yağ butonları, açık gözenekler bulunabilir. Yanaklardaki gözeneklerse kapalıdır. Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, düşük alkollü tonik, cildin durumuna göre nemlendirici ve gerekiyorsa göz çevresi için krem.

Kuru cilt: İnce bir üst deriye sahip, gözenekleri ufak ve kapalı cilt. Görünümü mattır, çabuk kırışır.
Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yağ içerikli nemlendirici, besleyici gece kremi, göz çevresi kremi ve nemle yağ depo edici maskeler.

Yağlı cilt: Görünümü parlak ve yağlı, gözenekleri açık bir cilt tipi. Gözeneklerin içi genellikle dolu, siyah noktalı ve sivilceli olabilir. Kullanılacak ürünler: Jel tipi temizleyici, alkollü tonik, su içerikli nemlendirici ve sarkmayı önlemek için temizleyici ve sıkıştırıcı maskeler.

Eğer yağlı cilt sivilceliyse: Yağlı ciltlerde kullanılacak ürünlerin özenle seçilmesi şarttır. Kullanılacak ürünler: Antiseptik sabun (kükürt, kafur, katran içeren ürünler).

Eğer yağlı cilt hassas ise: Genişlemiş gözenekler, zaman zaman kırmızı lekeler görülür. Hassasiyetinden pul pul kalkabilir. İç ve dış etkenlere karşı duyarlıdır. Kaşıntı ve yanma görülebilir. Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, kesinlikle alkolsüz tonik, alerji giderici kremler, su içerikli hafif nemlendiriciler.