Güzellik

Doğum Sonrası Yüzde Lekeler Nasıl Geçer?

Doğum sonrası lekelenen yüzü güzelleştirme yolları arasında en önemlisi güneşle teması kesmektir. Doğum sonrası yüzde lekeler nasıl geçer? Eğer güneşe çıkılacaksa mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Hamilelikte ortaya çıkan bu lekelere hormonal değişimlerin neden olduğu unutulmamalıdır. Hamilelikte hormonların hızla değişimi cilde de yansır. Bu nedenle hamilelikte cilt lekelerinin olması doğaldır. Hamilelik lekelerinden kurtulanlar güneş ışığı ile temasın lekeleri arttırdığını tescillemiştir.

Doğum Sonrası Yüzde Lekeler Nasıl Kapatılır?

Hamilelik lekelerini makyajla kapatmak, cilt yüzeyinde herhangi bir iltihap yoksa zararsızdır. Çoğu zaman yaşlılık lekelerine benzer tarzda kahverengi renk değişimlerinden ibaret olan lekeler, makyajla kapatıldığında artış göstermez.

Lekelerin çıkış yerleri çoğu zaman yüz olmakla birlikte boyun ve karın bölgesine, göğüs dekoltesine de uzandığı görülebilir. Bunun yanında bu lekeler yalnızca hamileliğe özgü değildir. Hormonların değişimini tetikleyen gebelik kontrol hapları kullanımı gibi durumların varlığında da bu lekelenmeler görülebilmektedir.

Doğum Sonrası Yüzde Lekeler
Doğum Sonrası Yüzde Lekeler

Hamilelik Lekelerinin Tedavisi

Hamilelik lekeleri nasıl geçer sorusunun yanıtı şu şekillerde verilebilmektedir:

  • Beyazlatıcı Kremler: Bu kremlerin kullanımı cildi beyazlatır ve lekelerin kapatılmasına yardımcı olur.
  • Bitkisel Karışımlar: Hamilelik lekelerini gidermede az da olsa etkisi olan bitkisel kürler, annenin emzirmesi durumunda mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.
  • Peeling ve Lazer: Hamilelik lekelerini gidermede en kalıcı yöntem olarak lazer görülmektedir. Ancak işinin ehli yerlerde yapılması, cilt yanması ve cilt kanseri gibi olumsuz durumları ortadan kaldırması açısından önemlidir.

 

İlgili Konular;

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı