Güzellik

Eldeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Yaşlılık ile ellerde küçük lekekeler oluşur. Eldeki kahvrengi lekeler nası geçer diye merak ediyorsanız sizin için evde yapabileceğiniz doğal ve bitkisel çözüm önerilerimiz var.

Eldeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Ellerin üstlerinde zamanla oluşan ve yıllar içerisinde daha da belirginleşen el yüz ve boyun çevresinde oluşan lekeler açık tenli insanlarda daha sık görülür. Ciltte kahverengi lekeler oluşmasının nedeni ise melanin isimli cilde pigmet yani renk veren maddelerin üretiminin azalmasından dolayıdır.

Eldeki Kahvrengi Lekeler
Eldeki Kahvrengi Lekeler

Ellerdeki kahverengi lekeler doğum kontrol hapı kullanımı, hormonal dengesizlikler, belirli ilaçların kullanımı, gebelik dönemi, karaciğer rahatsızlıkları, stres ve genetik nedenlerle ortaya çıkabilir.

Kahverengi lekelerden kurtulabilmek için ellerinize sık sıkm bakım uygulamanız gerekmektedir. Peeling yani soyma işlemleri ile hem bu lekelerden kurtulabilir hemde yumuşak ellere sahip olabilirsiniz.

Kahverengi lekelerden kurtulmak için el peelingi

1 çorba kaşığı türk kahvesi

1 tatlı kaşığı toz şeker

Bu iki malzemeyei su ile karıştırıp ellerinizi 2-3 dakika ovun. Ilık su ile iyice yıkayın. Ellerinize nemlernidiri krem sürün bu yöntem en ucuz ve etkili cilt peelingi sayılır.

Ellerdeki Kahverengi Lekeler için Doğal Çözümler

Aleo Vera

Cil bakımlarından yaraların iyileşmesine kadar bir çok bakım uygulamsında kullanılan uzak doğudan gelen bu bitkinin yağı yada jelini ellerinizin üstüne uygulayabilirsiniz. Hem ellerinizi yumuşatır. Hemde cildin kendini yenilemesine katkı sağlar. Her gün bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Limon ve Sirke

Bu iki malzemeyi az miktarda karıştırtırarak ellerinizin üzerine bir pamuk yardımı ile sürün. Birkaç dakika bu şekilde masaj yaparsanız ellerinizdeki lekeler için etkili olacaktır. Bu karışım aynı zamanda cilt rengini açma özelliğinede sahiptir.

Salatalık ve Sirke

Çok kuru bir cilt tipine sahipseniz limon ve sirke yerine bu uygulamayı yapabilirsiniz. Bu sayede cildinizdeki nemi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda kahverengi lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Karbonat

Ellerinize bir miktar karbonata bandırılmış pamuk ile masaj yapabilirsiniz. Hem ellerdeki hemde tırnaklardaki ojeden dolayı oluşan sararmalardan kolaylıkla kutulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı