Güzellik

Elma Sirkesi ve Faydaları

Elma sirkesinin kullanıldığı alanlar saymakla bitmez. Doğanın bize sunduğu mucize sayesinde vücudumuzda nasıl etki ettiği ve ne gibi rahatsızlıklara faydalı geldiğini gelin bir bakalım.

Kepeksiz saçlar İçin: Banyodan çıktıktan sonra son kez durulanmak için kullandığınız suyun içersine elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızın kepeklenmesinde azalma olduğunu ve bariz bir şekilde parladığını göreceksiniz.

Sivilce Tedavisi İçin: Elma Sirkesini suyla karıştırarak incelttiğinizde bu suyla yüzünüzü temizleyin ve suyla durulayın. Elma Sirkesi cilde yumuşaklık verdiği gibi antiseptik özellikleri ile sivilce oluşumuna neden olan mikroorganizmalarıda öldürecektir.

Ciltteki Lekelerine Karşı: Bir su bardağı suya üç çorba kaşığı elma sirkesi katın, bunu kısık ateşte kaynayıncaya kadar bırakın. Ateşten aldıktan sonra başınıza bir tülbent tarzı bir örtü örterek buharını yüzünüze tutun. Sulandırılmış olan elma sirkesi ile yüzünüzü silin. Bunu haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Varisli Damarlara Karşı: Bir havluyu elma sirkesi dolu kaba batırın ve sıkın. Bu havluyu varisli olan bölgeye kompress şeklinde sarın ve yarım saat bekleyin. Bu süre içersinde bacaklarınızı yukarı doğru kadırarak sabah akşam uygulayın.

Zayıflamak için: Bir su bardağına iki tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı kadar bal karıştırarak günde üç defa özellikle yemeklerden önce kullanılmalıdır.

Sabahları içeceğimiz bir su bardağı bal ve elma sirkesi karışımının vücudumuza olan olumlu etkilerine bi göz atalım

– Bedenimiz güçlendirir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır.
– Elma Sirkesinin içeriğinde yüksek oranda bulunan potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilirsiniz ve her yemekde 1 bardak içebilirsiniz.
– Sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler, bağışıklık sistemleri sirke ve bal karışımı sayesinde güçleneceği için, bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi asağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.
– Soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke ve bal karışımı kürüne başlayın ve günde 3 bardak için.
– Sirke ve bal karışımı nezleye karşı da vücuda güç verecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.
– Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da artıracaktır.
– Öksürüğe karşı 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcığına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.
– Yüksek kollesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi ve bal karışımı içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.
– Gaz şişkinliğine karşı ise her yemekten 30 dakika önce 1 bardak elma sirkesi ve bal karışımı içerek, sağlıklı bir bağırsak florasinin temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.
– Kabızlığa karşı, günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için.
– Ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için. Yüzünüze buhar banyosu uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5-10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!

Elma Sirkesi İyileştirici Özellikleri;

– Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlar. – Örneğin kalsiyumun daha verimli kullanımını sağlayıp, bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu almasını desteklerken, bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar.
– Uzun süreli kullanımı eklem ve kemiklerdeki sertlik ve sıkıntılara son verir.
– Sodyumun etkisini azaltarak yüksek tansiyondan korur.
– Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.
– Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoksifiye eder, yağlı ve mukus kalıntıları parçalar.
– İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.
– Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da buhusu yapılır.
– İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır

İlgili Konular ;
Elma Sirkesi+Bal+Su Yöntemiyle Zayıflama Deneyimlerimiz

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı