Ev yapımı yüz temizleyici

Ev yapımı yüz temizleyici tarifleri… İçinde ne olduğunu bile bilmediğiniz kimyasal yüz temizleme ürünlerine tonla para harcamaktan bıkmışsınızdır. Cildinizi tertemiz ve pürüzsüz hale getirmek sandığınız kadar zor değil. Evde, elinizin altında bulunan birkaç şeyle siz de yüzünüzü hem temizleyebilir hem canlandırabilirsiniz.

Ev yapımı yüz temizleyici

Sarı papatya temizleme sütü (Kuru ve hassas ciltler için)

1/4 bardak kaymak
1/4 bardak süt
2 yemek kaşığı sarı papatya çiçekleri (taze ya da kuru)

– Bütün malzemeleri 30 dakika boyunca benmari usulü pişirin. Sütün kaynamasına izin vermeyin. Ocağı kapatın ve 2 saat oturmasını bekleyip, şişeye boşaltın. Buzdolabında bekletin. 2 hafta buzdolabında bekleyebilir.

dogal_yuz_temizleyici

Ayran ve rezeneli temizleme sütü (Yağlı ciltler için)

1/2 bardak ayran
2 yemek kaşığı rezene tohumu

– Ayran ve rezeneyi benmari usulüyle 30 dakika pişirin. Ateşten alıp karışımı 2 saat dinlenmeye bırakın. Süzgeçten geçirin, soğutun, şişeye boşaltın. Buzdolabında 2 hafta saklayabilirsiniz.

ev_yapimi_dogal_yuz_temizleyici

Kivili yüz temizleme sütü

1 tane soyulmuş kivi
2 yemek kaşığı sade yoğurt
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı badem, ince çekilmiş

– Kiviyi mutfak robotuna koyun ve püre haline getirin. Yoğurt, badem yağı, bal ve bademi ekleyin. Yoğun ve macun gibi bir kıvama gelecek. Diğer yüz temizleyicileri gibi kullanın. Bol ılık suyla durulayın.

yuz_temizleyici

Rezene ve kekikli temizleyici

2 dal taze kekik
2 çay kaşığı rezene tohumu
Yarım bardak su
Yarım limon

– Küçük kekik yapraklarını dallarından ayırın. Suyu kaynatın. Kekik ve rezeneyi ekleyin. Sıcak karışımın içine sıktığınız limon suyunu ekleyin 20 dakika demlenmeye bırakın. Süzgeçten geçirin, temiz bir cam şişe ya da kavanoza boşaltın. Kullanana kadar buzdolabında muhafaza edin.

Kaynak: haber7.com/Kadın