Güzellik

Evde Saç Boyamanın İncelikleri

İşte size mükemmel sonuçlar elde etmenin püf noktaları.

1-Seçiminizi iyi yapın
Daha önce hiç kalıcı boya denemediyseniz önce geçici bir boya seçmeniz iyi olacaktır. Böylece beğenmediğiniz bir sonuç aldığınızda geri dönmeniz kolaylaşır. Teninize uyacak ve doğal saç renginizden iki ya da üç ton koyu olacak bir renk seçin. Beyazlık ya da grilikleri de dikkate alırsanız, birkaç ton koyuluk iyi bir kapatma görevi görecektir.

Aksi takdirde bu bölgelerde ilginç turunculuklarınız olabilir. Doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında, kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama süresine ihtiyaç vardır. Kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun sürer. Beklenen neticeyi almak bazen birkaç denemeyle mümkün olur.

2- Saçlarınızın durumunu değerlendirin
Saçınızı boyamadan önce, ne halde olduklarını kontrol edin. Saçınız ne kadar sağlıklı olursa, alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden önceki hafta, saçınıza birkaç kez bakım yapın. İçinde, saçları güçlendiren B vitamini, pantenol, E vitamini, avokado veya Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici maddeler bulunduran ürünleri deneyin.

Eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa ve kırıklar varsa, o zaman saçı boyamak pek iyi bir fikir olmayabilir. Saçlarınızı biraz kestirip, bir süre bakım uygulamak ve boyayı sonraya bırakmak daha iyi olacaktır. Saçlarınızı boyadıktan sonra da ayda iki kez bakım yapmaya devam edin.

3- Doğru rengi seçin
Başarının anahtarı doğru rengi seçmektir. Parlak gün ışığında doğal saç renginize iyice bakın. Daha sonra gözlerinize ve cilt renginize uyan, bunları tamamlayan bir renk seçin. Örneğin; eğer cildiniz sarımsı veya buğday tonlarındaysa o zaman kırmızı, kestane rengi, bakır veya kızıl – kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Cildiniz beyaz veya kırmızıysa, o zaman küllü renkleri ve bej tonlarını deneyin.

Saç Rengi ve Saç Boyama için tıklayın !

4- Bir yöntem belirleyin
Profesyoneller, yarı kalıcı veya yıkanınca çıkan boyalarla başlamayı öneriyor. Bunlar daha hafif ürünlerdir ve genelde 28 yıkamaya kadar dayanırlar. Kalıcı boya istiyorsanız, damlamayan formülleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kurumuş olan uçlar için, boya öncesi bakım paketi olanları tercih edebilirsiniz. Boyamaya başlamadan önce, kutu üzerindeki talimatları mutlaka okuyun. Böylece uygulamanız daha kolay olur ve alerji olasılığını da düşürebilirsiniz.

5- Rengi korumak için
Saçınızı boyayıp şekil verdikten sonra, elde ettiğiniz rengi korumak isteyeceksiniz. Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için güneş ve klordan uzak durun, saç kurutma makinesi, fön ve maşa gibi sıcaklığı çok yayan aletleri fazla kullanmaktan kaçının. Bunlar hem rengin atmasına hem de saçın yıpranmasına neden olurlar. Saçınızı parlak ve nemli tutmak için, özellikle boyalı saçlar için üretilmiş şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini uygulayın.

Bunlara dikkat:

• Başlamadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu iyice okuyun.
• Boyamaya başlamadan önce bütün gereçlerin tam olduğundan emin olun.
• Eski bir gömlek giyin ve eski bir havlu kullanın.
• Saçınızın etrafındaki cildin lekelenmemesi için biraz vazelin sürün, ancak saça bulaştırmamaya dikkat edin.
• Boya sürerken mutlaka eldiven kullanın.
• Saçları bölerken ve boyayı dağıtırken geniş ağızlı bir tarak kullanın.
• Cilde bulaşan boyayı ıslak mendil, şampuanlı veya cilt temizleyicili pamuk ile silin.
• Rengin tutması için saati ayarlayın.

Bunlardan kaçının:

• Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.
• Cereyan yapan bir yerde ya da ateş yakınında oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.
• Bekleme sırasında telefonla konuşmayın, aksi takdirde zamanın nasıl geçtiğini farketmeyebilirsiniz.

Saç boyalarının özellikleri

• Doğal boyalar (bitkisel boyalar) saç telinin içine nüfuz etmez ve beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız, nötr kına uygulayabilirsiniz.

• Doğal boyaların özelliği; sentez ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha ufak olan molekülleridir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.

• Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar. Çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar, saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır.

• Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta ‘havuç turuncusu’ gibi bir sonuç istemiyorsanız, uygulama süresi kısa tutulmalıdır.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Evde kendi saçınızı kendiniz boyamak istiyorsunuz ve bunu nasıl yapacağınız konusunda yetelri bilgiye sahip değilseniz yazımıız dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

  Öncelikle boya yapacaksanız saçlarınız kuru olmalı ıslak saça boya uygulanmaz sonucu pek iyi olmayabilir.

  Daha sonra bakım kremleri ile saçınıza uygun olarak bakım yapmalısınız.Saçlarınızı boyamadna önce Özellikle şuna dikkat etmelisiniz saçlarınız temiz olmamalı kirli saça uygulanan saç boyası daha güzel sonuç verir bunu unutmayın temiz saçlarda gözenekler açık olduğun için cildinizde yanma ve tahriş yapabiliyor bu bakımdna saçlarınız bir iki gün yıkanmamış olmalı.

  Evde saç boyamak biraz zor olsada tüp boyalarla bu zorluğu aşabilirsiniz.İlk önce saç diplerini daha sonra tüm saçınızı boyanın üzerinde bulunan talimatlara uygun bir şekilde boyayın.Boyanın üzerindeki süre ne kadar ise bu süreyi kesinlikle aşmayın yeterince bekletip saçlarınızı yıkayın.

 2. Öncelikle bilmeniz gereken şey eğer boya işlemini ilk defa yapacaksanız mutlaka bir test yapmanız gerekmektedir.Bunun için bir miktar boyayı kulağınızın arkasına yada dirsekleriniizn iç kısmına sürmelisiniz bu işlemi yaptıktan sonra bir süre bekleyin ve herhangi bir kızarıklık yada tahriş görmezseniz sorun yok demektir saçlarınızı boyayabilirsiniz.

  Eski kıyafetler giymelnizi öneriyorum çünkü ister istemez boya bulaşacaktır üzerinize yada bir poşeti açın ve boya önlüğü olarak kullanın.Yine bu ön hazırlık sırasında sakın unutmayın tüm saç kenarlarınıza alnınıza vazaelin sürmeyi unutmayın vazalin cildinize bulaşan boyanın çıkmasını sağlayacaktır.

  Saçlarınızı tarayın bölümlere ayırın öncelikle beyazlarınızın olduğu kısımlara boyayı sürün daha sonra uç kıısmlara geçin boyama işlemi bittikten sonra boyanın üzerindeki talimatlara uyarak belirtilen süre bekletin.

  Boyayı beklettikten sonra güzelce yıkayın boyanın akması durana kadar suyunuz duru hale gelene kadar yıkamaya devam edin.İşte bu kadar bayanlar umarım saç renginiz dilediğiniz gibi olmuştur.

 3. Saçlarımı koyu renge boyadım hiç yakışmadı şimdi palette nin yoğun bakır olan boyasını yapacam tabi öncesinde açmam gerekecek. Kolesterol 9 oksidan kremi var elimde ne yapmam lazım.

 4. Gerçekten çok güzel bir konuya, çok güzel bir şekilde değinmişsiniz. Emeğinize sağlık

 5. Merhaba, ben acik buğday tenliyim ve sacimi çilek kırmızısı 5.65 boyamak istiyorum nasil olur?

 6. Merhaba ben bayadır saçlarımın uçlarını renkli kullanıyorum en son zümrüt yeşiline boyadım şimdi kızıl yapmak istiyorum palette şarap kızılı rengini aldım ama kızıl boya koyu renk saçta tutuyormuş bendeki yeşiller yıkadıkça sarıya dönüyor kızıl yapmam için önce saç rengimi kendi rengine boyayıp sonra mı kızıl yapmam gerekir yada e yapmalıyım?

 7. Bence saçının tamamını değil uçlarını kullanmalısın ombre şeklinde renkli olarak o zaman daha çok yakkşacaktır emin ol bende seninle aynı ten rengine sahibim ve kullandım o rengi

Başa dön tuşu