Güzellik

Güzellik vitamini biyotin

Güzellik ve sağlık haberlerinde sıkça rastladığınız biyotin, güzellik vitamini olarak da adlandırıldığı olur. Kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından da üretilen biyotin sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli bir vitamindir.

H ve B7 vitamini olarak bilinen ama bizim biyotin adıyla her yerde rastladığımız bu vitamin güzelliğe birebir…

Biyotin, hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur. Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sağlıklı sinir dokuları için de gereklidir. Biyotinin son zamanlarda “güzellik vitamini” olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan pozitif etkisidir. Bugün bu özelliği yüzünden, biyotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.

Biyotin eksikliğinin nedenleri:
Düzenli olarak çiğ yumurta yemek
Sürekli antibiyotik kullanımı
Gebelik
Protein eksiliği
Düzenli alkol tüketimi ve sigara bağımlılığı
Yetersiz beslenme

Biyotin eksikliğinin belirtileri:
Saç dökülmesi, beyazlaması
Yorgunluk
İştahsızlık
Saç dökülmesi
Tırnaklarda oluşan kırılmalar
Kuru ve pullaşan deri,
Depresyon

Biyotin’in faydaları:
Saçlarınızı besler ve daha gür çıkmasına neden olur. Ayrıca saçlarınızın hızlı uzamasında büyük rol oynar. Tırnaklarınızın dayanıklılığını arttırır. Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Kolesterolü düşürür. Daha sağlıklı bir cilt ve hücre yenilenmesini sağlar.

Biyotin’i hangi besinlerde bulunur?
Süt, yumurta, patates, ceviz, fındık, süt, fesleğen, badem, mercimek, maydanoz, yeşilbiber, siyah çay, bezelye, barbunya, kabak çekirdeği, pirinç, susam, uskumru balığı, nohut, köri, arpa, mısır gibi pek çok yiyecekten biyotin yani H vitaminini almak mümkün.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Herkese iyi sabahlar.Yaşadığım bir problemi sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı almak istiyorum.Düzenli spor yaparak 4 ayda 4 kilo verdim ve gayet sağlıklı bir biçimde.Bol su içtim,beslenmeme dikkat ettim,yeşil çay içtim vs..Ama zayıfladıktan sonra gözaltım çukurlaşmaya ve morarmaya,gözlerim küçülmeye başladı.Normalde kilo verdiğimde yüzüm her zaman ki güzelliğini korur,yağlar sadece vücudumdan giderdi.Ama bu sefer böyle bir problemle karşılaştım,kendimi hiç iyi hissetmiyorum.Neden böyle bir durumla karşılaştım,ve ne yapmalıyım bilemiyorum..yardımcı olursanız çok sevineceğim.Şimdiden teşekkür ederim,tekrar iyi sabahlar..

Başa dön tuşu
Kapalı