Güzellik

Havuçlu sivilce ve leke maskeleri

Havuç maskeleri ile sivilcelerden ve cilt lekelerinden evde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. A vitamini acısından zengin olan havuç maskeleri temizleyici ve onarıcı özelliği bulunmaktadır. Bitki bilimi ve kozmetoloji uzmanları betakaroten deposu olma özelliği yanında, cilde verilen UV hasarını azaltmaya yarayan diğer karotenoidlerle dolu havuç maskelerinden herkesi yararlanmaya davet ediyorlar.

Sivilceler için havuç maskesi

Malzemeler:

– 1 yemek kaşığı bal
– 2 yemek kaşığı havuç suyu ( rendelenmiş havuçtan elde edilir)
– 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı, 3 damla limon…Hazırlanışı: Malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi cildinize sürdükten 20 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.
Etkisi: Havuç maskesi cildinizin asit-baz oranını dengeler, Aynı zamanda hasarlı ciltler için onarıcı etkisi vardır. Havuç maskesini haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

Olgun Cilt Toniği

– ¼ çay bardağı Havuç suyu
– ¼ çay bardağı Salatalık suyu… Karıştırın ve pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Bu karışımı her akşam cildinize uygulayabilirsiniz.Havuçlu Leke Maskesi
– 2 adet havuç
– 1/2 limon

Havuçlar rendelenir ve tülbent ya da süzgeç yardımı ile suyu süzülür. Limonun da suyu çıkartılır. Havuç ve limon suyu karıştırılır. Elde edilen bu sıvı yüze sürülür ve 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Bu sıvı arzu edilirse günde 3-4 defa pamukla lekelerin üzerine tatbik edilir.

NOT: Havuçlar rendelenmeden dış yüzeyi soyulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu